Uwaga na pojawiające się nieprawidłowości w montażu kolektorów słonecznych na terenie gminy Garbów

Obecnie jesteśmy w trakcie realizowania programu Eko-Energia dla Gminy Garbów w ramach, którego montowane są między innymi kolektory słoneczne. Już w trakcie pierwszych ustaleń montażowych i samych montaży kolektorów pojawiło się wiele niepokojących pytań i wątpliwości natury technicznej.

Spróbowaliśmy zweryfikować te informacje w terenie. Z tego co widać na dachach, przewody solarne łączące kolektory z zasobnikiem ciepłej wody w niektórych przypadkach są położone niewłaściwie. Z oczywistych powodów nie byliśmy w stanie zweryfikować wszystkich instalacji. Sposób wprowadzenia przewodów do kanałów wentylacyjnych jest w wielu miejscach niedopuszczalny. Niewłaściwe jest także owijanie przewodów solarnych taśmą aluminiową.  Taśma ta nie jest przeznaczona do tego typu izolacji. Ściśnięcie izolacji taśmą powoduje utratę izolacji! Przy wystąpieniu wysokich temperatur np.: przy przegrzaniu instalacji spowodowanej brakiem prądu, ściśnięta izolacja ulegnie stopieniu. Uzyskaliśmy specjalistyczną informację, że przewody solarne które są wystawione na działanie czynników atmosferycznych, powinny być zaizolowane otuliną odporną na promieniowanie UV, posiadającą  podwyższoną odporność na działanie mechaniczne. Istnieje  podejrzenie, że zastosowana u nas otulina, to zwykła otulina kauczukowa. W wielu przypadkach przewody powinny być poprowadzone pod dachem i tam wprowadzone w przewód wentylacyjny.

Brak informacji ze strony Urzędu Gminy

Chcąc skutecznie zareagować nieprawidłowości zgłaszane przez mieszkańców podjęliśmy próbę uzyskania konkretnych informacji ze strony Urzędu Gminy w Garbowie. Niestety spotkaliśmy się z kategoryczną odmową czy wręcz agresją. Dziwne wydaje się to, że osoby które powinny dbać o prawidłowy przebieg realizowanego projektu na tak znaczną sumę, nie są znane, brak do nich kontaktu i jeszcze nikt ich nie widział na montażach.  Mamy tu ma myśli: menadżera projektu jak też inspektora nadzoru.

Zapytaliśmy pana Wójta o te osoby. Nie dysponował takimi informacjami i skierował nas do pani Głowackiej z zapewnieniem że otrzymamy informacje, które chcemy otrzymać. Pani Głowacka, która miała zgodnie z zapewnieniem wójta udzielić informacji, zanim usłyszała pytania, odmówiła udzielania jakichkolwiek informacji!!! Wójt w ponownej,  krótkiej rozmowie,  także odmówił udzielenia informacji. Koniec akcji. Tak wygląda komunikacja z urzędnikami, których zatrudniamy do zarządzania naszymi sprawami i naszymi pieniędzmi. Tak w praktyce wygląda nadzór wójta nad projektem o wartości kilku milionów złotych. Rzeczy niedopuszczalne.

Jedyne, co możemy obecnie stwierdzić to fakty:

– zdarzają się nieprawidłowości na poziomie montażu kolektorów

– dzwoniąc do Urzędu nie można uzyskać żadnej informacji i pomocy

– menadżer projektu i inspektor nadzoru być może są ale nie są dostępni dla mieszkańców, gdyż Urząd nie udostępnia do nich kontaktu

O uzyskanie informacji, o menadżerze projektu i inspektorze nadzoru wystąpiliśmy do wójta w trybie ustawy o informacji publicznej. Czekamy na niezwłoczną odpowiedź, która mamy nadzieję nie przedłuży się do 2 miesięcy, jak to często bywa w przypadku innych spraw.

Podsumowując należy stwierdzić, że jeżeli kolektory słoneczne, jeżeli miały być kiełbasą wyborczą, to nie jest ona najwyższej jakości.

Tak nie powinno to wyglądać

2014_179

Właściwy montaż poniżej:

2014_178 2014_182

Podziel się artykułem na: Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someone

Komentarze do: “Uwaga na pojawiające się nieprawidłowości w montażu kolektorów słonecznych na terenie gminy Garbów

  1. ddak

    Jak za unijna kasę to może być chała ….
    Ludzie czy oczu nie macie tak się nie montuje solarów. Wystarczy popatrzeć po dachach w innych miejscowościach np. w Niemcach.
    Wcale nie musicie godzić się na to co firma montująca wam wciska. Trzeba żądać swego.

    Reply
  2. Ela

    A czy szanowna redakcja mogłaby sprawdzić, czy wójt nie okłamuje ludzi, którzy zdecydowali się na założenie solarów i pieców? Słyszałam, że po nowym roku (czyli już po wyborach) niektórzy się bardzo zdziwią, bo przyjdą rachunki do opłacenia i to nawet na kilka tysięcy złotych (Vat).

    Reply
  3. Ela

    Powiedziała mi koleżanka, która jest prawnikiem, chodzi o podatek dochodowy i coś jeszcze, niestety nie pamiętam. Ale na szybko w google udało mi się znaleźć coś takiego:
    http://interpretacje-podatkowe.org/kolektory-sloneczne/ilpb2-415-376-14-4-tr

    Reply
  4. Ela

    Chyba jednak o to chodzi – tak jak wcześniej mówiłam trzeba będzie dopłacić VAT (proszę o skasowanie poprzedniego komentarza)
    W związku z powyższym dokonywane przez mieszkańców wpłaty z tytułu uczestnictwa w projekcie dotyczyć będą świadczenia usługi montażu kolektorów słonecznych na budynkach osób fizycznych, co wskazuje, że świadczenia, co do których Gmina zobowiązała się w ramach podpisanych z mieszkańcami umów stanowić będą odpłatne świadczenie usług, które zgodnie z przywołanym na wstępie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

    Ponadto uwzględniając, że roboty budowlane polegające na montażu kolektorów słonecznych – wykonywane będą na budynkach mieszkalnych, podlegać będą opodatkowaniu 8% stawką podatku, zgodnie z art. 41 ust. 2 w związku z art. 146a pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług, z uwzględnieniem ograniczeń wynikających z art. 41 ust. 12b i ust. 12c ww. ustawy.

    http://interpretacje-podatkowe.org/kolektory-sloneczne/itpp1-443-812-14-dm

    Reply
  5. kto odpowiada

    Jak monterzy zrobią dziurę w dachu to kto za to płaci i odpowiada? Czy reguluje to jakaś umowa gminy z wykonawcą? Teoretycznie powinna.

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top