Pytamy naszych radnych #1. Czy radni poprą wniosek o profesjonalne szkolenia? [wideo]

6 grudnia 2018 roku odbyła się II sesja VIII kadencji Gminy Garbów. Jednym z tematów, który został poruszony było podjęcie decyzji o profesjonalnych szkoleniach dla radnych. Mimo kolejnej dyskusji na ten temat, z przyczyn „proceduralnych” tym razem do głosowania nie doszło i ma być ono realizowane na kolejnej sesji. Czy radni wójta i jeden radny z PSL poprą wniosek radnych dobrej zmiany Sylwestra Pszczoły i Andrzeja Filipka? Dzisiaj zapytaliśmy o to radnych.

Podziel się artykułem na: Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someone

Komentarze do: “Pytamy naszych radnych #1. Czy radni poprą wniosek o profesjonalne szkolenia? [wideo]

 1. Koszt szkolenia to pół miesięcznej pensji wójta

  Jacek Poleszak mędrzec…
  To są pieniądze…
  Gmimy o budżecie 46 mln zł nie stać aby przeszkolić radnych za 4000 zł. Szok, co mówi ten człowiek.
  Mjiej niż pół miesięcznej pensjì wójta za wyszkolenie radnych którzy razem kosztują miesięcznie 500 x 15 = 7500 plus komisje czyli dobrze ponad 10 tysięcy.

  Reply
  • Dość kłamstw

   Te tablety kosztowały więcej na pewno niż szkolenie, więc niech nikt nie ośmiesza się już argumentem braku funduszy. A poza tym pani M.S. jest świetna w pozyskiwaniu środków z unii, to jaki dla niej problem ?chcieć to móc!

   Reply
 2. Groteska

  A dieta miesięczna całej rady to 7500, to mogliby nawet ze swoich oddać pół diety, żeby się doszkolić na 5 lat. Żenujące jak się tego słucha, oni boją się wszyscy tego wójta, jakby im nie wiem co naobiecywał. Zero samodzielnego myślenia. Oglądam to z przerażeniem, poziom zaskakuje. To są radni???? Z wyjątkiem kilku sensownie mówiących, masakra.
  Ale zobaczymy jak będą głosować, kiedy w końcu dopuszczą wniosek o szkoleniach??? Bo to już chyba drugie podejście, tak?

  Reply
 3. Kochanowski

  Wyjaśnijcie mi jedno, dlaczego w Jastkowie pani wójt sama namawia radnych na wartościowe dla wszystkich szkolenie?
  Czyżby świat garbowski tkwił jeszcze w średniowieczu? A Jastków przeżywa renesans? Kiedy do nas przyjdzie odrodzenie?

  Reply
 4. canon

  Scyzoryk w kieszeni się rozkłada jak słyszę że nie potrzeba żadnych szkoleń dla radnych. Panowie i panie radni wszystko wskazuje na to że pomyliliście miejsca na listach wyborczych trzeba było startować na wójta nie na radnego czy raną . JAK TAK DALEJ BĘDZIECIE SIĘ WYPOWIADAĆ TO NIC DOBREGO SOBĄ NIE REPREZENTUJECIE – zagłosowanie na was to wielka pomyłka

  Reply
  • Radni na szkolenie

   Kolejna sesja to obowiązkowo każdemu żadnemu pytanie po głosowaniu należy zadać, zapytać i niech wytłumaczy dlaczego głosował przeciw szkoleniu?

   Reply
 5. Radny Chabross na plus

  I pozytywne zaskoczenie, nie wciskał na siłę ze szkolenie niepotrzebne! Nie uciekał od pytania, dobra obszerna odpowiedź! Po to jest się radnym by jeśli jest taka możliwość to skorzystać ze szkolenia. Czego oni się boją?? Ze mądrzejsi będą??
  Poprosimy o pilnowanie i listę kto głosował za szkoleniem A kto przeciw.

  Reply
 6. Radny Pszczoła a

  jasno powiedział, że wniosku o szkolenie nie złożył na początku bo myślał że to na końcu się składa.
  Czysty dowód że szkolenie konieczne jest.

  Reply
  • Przewodniczący Adamczyk na szkolenie Post author

   Ale to tak nie jest. Błąd prowadzącego.
   Radny może w dowolnej chwili zgłosić wniosek formalny i muszą go głosować. Radny Pszczoła tego nie wiedział bo przecież w urzędzie go o tym nie przeszkolą. To nie jego wina.

   Przewodniczący Adamczyk na szkolenie!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

   Reply
   • Radni na szkolenie

    Dokładnie tak, zobaczcie jak wyglądają sesje w innych gminach. Wójt z Jastkowa chce dobra dla mieszkańców to i radnym sam proponuje szkolenie, tam ani słowa ze szkolenie jest niepotrzebne czy nic nie da.
    Jeśli radny kilkanaście lat temu był na jakimś szkoleniu i to mu nic nie dało to wstydził się przyznać nawet, bo albo jest całkiem … albo zajmuje stołek komuś kompetentnemu.

    Reply
 7. mieszkanka

  Skoro radni Poleszak i Szalast takie orły, to pytać ich po sesji o sedno i uzasadnienie spraw nad którymi głosowali. A w szczególności przepytywać merytorycznie radną Grabarz, . Nie może być tak, że nie chce odpowiadać na pytania.

  Reply
 8. Radni na szkolenie

  Grabarz w pierwszej kolejności na szkolenie, łaskę robi ze na pytanie odpowiedź! Brak kultury i tyle. Współczuć wyborcom takiej radnej!

  Reply
  • Załamany wyborca

   Radna Lesiec zbladła a jej zachowanie pozostawia wiele do życzenia
   Biedni wyborcy.Współczuć tylko.
   Może na szkoleniu by wyuczyli niektórych radnych, że sesja jest od słuchania i śledzenia a nie od plotkowania i śmiania się.

   Reply
 9. Michał

  Szkoda tego pana Chabrosa młody mógłby coś wnieść wartościowego dla gminy a oni go zdeprawują jak pana Adamczyka.

  Reply
 10. Radni na szkolenie

  Jeśli radny Chabros myśli o tych którzy oddali głos na jego osobę to będzie głosował za szkoleniem. Ma swój rozum. W czym szkolenie innym szkodzi, to pytanie!

  Reply
  • U K Ł A D boi się szkoleń Post author

   Problem w tym, że szkolenie szkodzi U K Ł A D O W I
   U K Ł A D NIE POTRZEBUJE ŚWIADOMYCH RADNYCH ALE MARIONETKI

   Reply
 11. Garbów

  Szczerze, to większości radnych przydała by się lekcja z wiedzy o społeczeństwie na temat edukacji z naciskiem na zagadnienie kształcenia ustawicznego. Dzieci w szkole podstawowej uczy się teraz, że dorosłym potrzebne jest ustawiczne doszkalanie, podnoszenie kompetencji. Ale wystawili sobie świadectwo radni gminy.

  Reply
 12. Radni na szkolenie

  Radni wybrani przez mieszkańców, wypadałoby zachować minimum kultury i odpowiedzieć osobie pytającej, tym bardziej jeśli jest to nagrywane i udostępnianie dla wyborców. Radni nas reprezentują, chcemy wiedzieć jakie mają zdanie i jak będą głosować w przypadku złożonego wniosku.
  Oczywiście że radna nie musi odpowiadać, nawet myśleć samodzielnie nie musi, wystarczy że dietę za siedzenie weźmie!!

  Reply
 13. Szkolenie

  Może powinno się zapytać Radnych czy na tym szkoleniu z gminy analizowali Statut, bo na razie to wygląda na to, że ani Przewodniczący Rady, ani Wójt go nie znają, albo celowo się do niego nie stosują.

  Reply
 14. Radni na szkolenie

  Dokładnie, czy radni znają Statut? Kolejny raz trzeba by ktoś o to zapytał, również z kamerą, nie chcą szkoleń bo wszystko prawie wiedzą, to trzeba odpytywać!

  Reply
 15. Garbow

  Czy sprawa podejścia niezaleznych do szkoleń to nie jest przykład pielegnowania zaściankowosci? A wcześniej pełnomocnik Niezaleznych dyrektor Nina Bartoszcze Wylaz przed reformą oświaty i likwidacją gimnazjów tak się obawiala, ze male szkoły beda pielęgnować zasciankowosc. Czas pokazuje, kto co pielęgnuje

  Reply
 16. ?

  Pani radna zmieszana uciekła od redaktora😆😆😆
  Biedna, nie wie nawet jak udzielić odpowiedzi.

  Reply
 17. Paprotka

  W materiale są wszystkie przeprowadzone rozmowy? Bez złośliwości, po prostu pytam.
  „Wypowiedzi” niektórych radnych są delikatnie mówiąc nie na miejscu. Opór przed szkoleniem jest dla mnie niezrozumiały. Gdyby do przyswojenia przepisów wystarczyło je przeczytać to prawnikiem możnaby zostać po lekturze kilku ustaw i kodeksów. Kompromisowe w tej sytuacji byłoby przegłosowanie finansowania przez gminę szkoleń dla chętnych radnych.

  Reply
  • redakcja

   Tak, w materiale są rozmowy ze wszystkimi radnymi z którymi udało się porozmawiać, z wyjątkiem jednej radnej, która powiedziała, że nie będzie rozmawiać na korytarzu czy coś takiego.

   Reply
   • z gminy

    Bo radna G. nie miała nic mądrego do powiedzenia.Śmiać sie do kamery nie wypadało to może i lepiej,ze nic nie powiedziała tylko zrozbiła sie zielona i uciekła ze strachu.
    To jest osoba która naprawde bardzo mało wnosi na sesje oprócz uśmieszków i wychodzenia na sesjach bo ploteczki przez tel ważniejsze.
    Nie wiem po co taka osoba kandydowała na funkcje radnej.Jestem załamany postawą.Zwykłe ustawki
    A radna M chyba miała jakieś gorsze dni i zaczęła atakować.
    Pan przewodniczący poki co bardzo mi się podoba jako osoba sprawująca swoją funkcje.Brawo!!!

    Reply
 18. Z gminy

  Nie dziwię się, że Wam nie chciała odpowiadać. Cały czas taka nagonka że już czytać się tego nie da. Niedługo otworzę lodówkę i ten redaktorzyna mi wyskoczy. Ludzie, wójt i obecna rada nie wygrali tego w lotto tylko zostali wybrani przez wyborców, wiec zachowajcie resztki godności i pogodzcie się z przegrana.

  Reply
  • persodrom Post author

   My oczywiście pogodziliśmy się z wynikami wyborów i jesteśmy zadowoleni z przekroczenia poziomu 40% przez Pana Barszcza.

   Gmina i Pan musicie się pogodzić, że są ludzie, którzy patrzą, myślą, zadają pytania, wymagają szanowania prawa przez osoby publiczne i chcą być świadomymi uczestnikami życia samorządu. Wygrana w wyborach nie upoważnia nikogo do łamania procedur i lekceważenia prawa – a to się dzieje.

   Reply
 19. Do z gminy

  Ty człowieku jesteś jakiś przewrażliwiony? Jaka nagonka? Jakie godzenie się z przegraną?
  Mieszkańcy gminy mają prawo do dyskusji i ten portal im to zapewnia.
  Rolą mieszkańców nie jest tylko pójść raz na kilka lat na wybory.
  Radny zaś reprezentuje wszystkich wyborców z danego okręgu, zarówno tych którzy na niego głosowali jak i nie.
  Wyborcy mają prawo wymagać od radnych, których przecież do kandydowania nikt nie zmuszał by ich godnie reprezentowali, brali aktywny udział w sesjach, pracowali dla dobra mieszkańców.
  A na razie wygląda to tak Przewodniczący Rady popełnia błędy formalne w prowadzeniu sesji, wynikające chyba z niewiedzy i braku doświadczenia, 12 radnych siedzi cicho, zero dyskusji w sprawie uchwał, brak interpelacji, zapytań, 2 aktywnych próbuje pracować, ale 13 pierwszych powtarza sobie mantrę: blokujemy 2 pozostałych bezwarunkowo.

  Reply
 20. Garbow

  Gmino jakbyście nie blokowali tego co sluzy polepszeniu i usprawnieniu dzialan samorzadu i jego przejrzystości to nie byloby tego wstydu

  Reply
 21. Borkow

  Przepraszam bardzo, głosowałem na Pana Barszcza, poza tym mam prawo do oceny pracy gminy, radnego nie mamy ze swojej wsi, niestety! A połowa mieszkańców wcale nie głosowała, czy to oznacza że są za obecnym wójtem?? Patrząc na minione lata, układy i pychę możliwe że zwolnili że może być inaczej?
  Niech w gminie pochodzą się, że są ludzie którzy nie zgadzają się na takie podejście do mieszkańców!
  Dodatkowo, czy w gminie mają świadomość że wynagrodzenie otrzymują z naszych, mieszkańców wszystkich wiosek pieniążków??

  Reply
 22. Borkow

  Boją się szkolenia i świadomości jak powinno pracować jako radni, zobaczycie ze zagłosują przeciw szkoleniom.
  Św.pamięci radny Bronisz stawał za wyborcami, potrafił godnie nas reprezentować. Zresztą Pan Tarka również, powinni brać przykład. A tak w ogóle czy oni nie wstydzą się? Przecież wiedzą, że ludzie oglądają, radni poprawcie się póki czas!

  Reply
 23. Jarek

  Były przeprowadzone dopiero dwie sesje. Nie da się od razu być nieomylnym w czymś, czego wcześniej się nie robiło, a wymagając tego od innych (Nie piszcie tylko teraz że tego nie robicie bo to będzie kłamstwem) sami na pewno tacy jesteście? Nieomylni, idealni, wszechwiedzący i posiadający wszelkie umiejętności? Jeśli radny przedstawia propozycje które innym się nie podobają to chyba oczywiste że nie popierają tego? Dziwi mnie że nie potraficie zrozumieć że to że nie macie poparcia nie jest spowodowane tym że inni są wrogo do was nastawieni tylko tym że nie popierają waszych pomysłów… przewodniczący rady też jest człowiekiem i błędy mu się zdarzają jak wszystkim innym. I oczywiście „jakby były szkolenia to (….)” proszę bardzo, skoro WY chcecie szkoleń, to zróbcie zrzute, opłaćcie je i zobaczymy w czym pomogą.

  Reply
 24. Borkow

  Jeśli jest możliwość do szkolenia radnych to gmina sama powinna z takim wnioskiem wystąpić. Co do wrzutki na szkolenie, to proszę nie wyśmiewać gminy ze jest tak biedna czy oszczędna, może warto zaoszczędzić na niektórych uroczystosciach ?

  Reply
 25. Ola

  No ale jeśli większość tego nie chce to w czym problem? 😀 w gminie jak radny Chabros powiedział były szkolenia i jeszcze mają być przeprowadzane, jeśli ktos czegoś nie wie to dodatkowo w każdej chwili może uzyskać takie informacje na miejscu w gminie wiec o co ta cala afera? Tym bardziej że dwóch radnych powiedzialo że byli na takich szkoleniach i nic nowego one nie wniosly więc wniosek prosty: szkolenia w gminie są na odpowiednim poziomie.

  Reply
 26. Do Oli

  Problem w tym, że profesjonalnych szkoleń zrobionych przez zewnętrzną firmę nigdy w Garbowie nie było. A każda kadencja powinna się od tego zaczynać.

  Szkolenia, o których mówią radni to darmowe szkolenia w Regionalnej Izbie Obrachunkowj. – to za mało i nie o to chodzi. Radni, którzy mówią że nie potrzebują szkoleń powinni od razu zrezygnować bo się kompromitują.

  Poziom merytoryczny tej rady jest bardzo niski.

  Reply
 27. canon

  DO WYPOWIEDZI Z GODZINY 19:23 ” Z GMINY ” WY W GMINIE MUSICIE CZUĆ ODDECH OPOZYCJI I LUDZI RÓWNIE TRZEZIWO I BŁYSKOTLIWIE MYŚLACYCH – STARE CZASY MINEŁY KTOŚ WAS MUSI KONTROLOWAĆ BO NASZE PIENIĄDZE BIERZECIE (owszem za pracę i trzeba dodać powinniście reprezentować nas nie układy Wójta ) Z NASZYCH PODATKÓW

  Reply
 28. Do Oli

  To, że dwóch radnych było na szkoleniu nie oznacza że takie szkolenia nie są pomocne czy potrzebne, może radni jacyś mało pojętni?
  Druga sprawa, gdyby nie były przydatne to by wójt z Jastkowa nie proponował swoim radnym.
  Kolejna sprawa to, że na sesji widać nieznajomość statutu, a fakt odrzucenia wniosku radnego bo już koniec sesji potwierdza potrzebne szkolenia dla radnych i dla przewodniczącego.
  Może na kolejnej sesji, warto spytać radnych co wyniosło w ich w pracę szkolenie gminne, konkretne przykłady!

  Reply
 29. canon

  do Jarek 7 grudnia 2018 at 22:08 myślę kolego że nie tylko mała garstka ludzi widzi jak mało kompetentna jest na chwilę obecną ta nasza rada bez wątpienia trzeba im dobrego szkolenia i więcej praktyki ażeby nie siedzieli jak mysz pod miotłą i byli zdalnie sterowani przez starego wyjadacza w postaci p. w i pani M

  A NAJGORSZE JEST TO W TYM Ż E NIBY STARY RADNY WSZYSTKO WIE a tak naprawdę to nic nie widać żeby byli jakiś mocno zorientowani a tak naprawdę to boją i wstydzą się przyznać że potrzeba im szkolenia , bo jak by wypadli w oczach ludzi a wypadli tak że widać gołym okiem że nie mają zielonego pojęcia

  Reply
 30. canon

  do wypowiedzi Do Oli 7 grudnia 2018 at 23:07
  popieram takie zdanie jak przytoczyła p. OLA
  NAM SA POTRZEBNI PROFESJONALIŚCI NIE SZTUKI W RADZIE

  Reply
 31. canon

  DO RADNYCH jest takie powiedzenie „ludzie myślcie to nie boli ” wiedza przecież wzbogaca w każdej dziedzinie w waszej pracy i powierzonemu zaufaniu również

  Reply
 32. nauczyciel

  DO WÓJTA – POKAŻ NA CO CIĘ STAĆ LUB ODDAJ STERY WCZEŚNIEJ I I NIE MĘCZ SPOŁECZĘŃSTWA SWOJĄ OSOBĄ – KAŻDY KIEDYŚ SIĘ WYPALA
  a pokazać na co stać to np.
  1. dać radzie więcej możliwości pozyskania wiedzy o samorządzie
  2. na radach pytać o wszelkie szczegóły i zdania radnych i dać się im wypowiedzieć a nie podsuwać gotowe formularze do podpisu i przegłosowania , bo samym głosowaniem w postaci podniesienia ręki to nie jest rozwiązanie i nie jest to dobrze widziane przez społeczeństwo
  3. i niech pan zważy na to że teraz więcej ludzi patrzy na poczynania władz gminnych
  4. a od przyzwyczajeń trzeba odejść – bo to już nie przejdzie trzeba naprawdę zacząć pracować zarówno panu jak i radnym

  pozdrawiam wszystkich i życzę dobrych przemyśleń

  Reply
  • nadzieja umiera ostatnia

   Rąk nie podnoszą, tylko pukają w tablety. A powinni się zdaje i podnieść rękę i dotknąć tabletu. Może i na sposób głosowania są jakieś paragrafy?

   Reply
   • z gminy

    Widocznie nie mogą robic jednego i drugiego jednocześnie.Może brak podzielnej uwagi!Ale cyrk w naszej gminie!!!

    Reply
  • Mieszkaniec

   Nauczycielu, kimkolwiek jesteś, jesteś wieki!!
   Popieram dwoma łapkami i wszystkimi przyciskami z klawiatury!

   Reply
 33. MIESZKANIEC

  a prawda jest taka jak powiedział ktoś wcześniej że UKŁAD BOI SIE SZKOLEŃ , to budzi obawy że mogą coś mądrego powiedzieć i coś próbować zrobić zgodnie z procedurą a nie na skróty

  Reply
 34. Zawodnik

  A Pani Michoniowa niech się nie ośmiesza i nie ośmiela atakować ludzi, co w czynie społecznym, za darmo dbają o klub, tylko niech zakasuje rękawy i do roboty, za co 500 zł bierze z naszych kieszeni? Wstyd!!!! Taka bohaterka? Co zrobiła jako radna dla BKS?

  Reply
  • Mieszkaniec

   Brak słów na radną Michoń. Chyba nie spodziewała się ze będzie tak popularna, cały Bogucin, Garbów i Przybysławice aż huczą od jej występu. Radna jest od wspierania swojej wsi i mieszkańców. Porażka totalna.
   Lepiej ugryźć się w język.

   Reply
 35. mieszkanka

  Chciałabym tutaj wesprzeć radnych Pszczołę i Filipka w sprawie szkoleń dla radnych. Ekipie rządzącej wójta wydaje się, że sprawę załatwiła szkoleniem w gminie. To mydlenie oczu radnym i zwodzenie ludzi. Wójt nie udostępnił informacji, że Związek Gmin Lubelszczyzny, w skład którego wchodzi gmina Garbów, organizuje profesjonalne szkolenie o statusie prawnym radnego, w którym po trzy osoby z gmin członkowskich mogą wziąć udział bezpłatnie ( pozostali koszt 100 zł). To o tym szkoleniu informowała radnych gminy Jastków ich wójt na sesji i wysłała tam też jednego z pracowników urzędu, żeby miał bieżącą wiedzę na ten temat. Garbowski wójt przedstawia to co jest dla niego wygodne, a udział radnych w takim spotkaniu mógłby podnieść ich świadomość.

  Reply
   • mieszkanka

    Prozę bardzo – http://www.zgl.pl/index.php
    W programie:
    Jakie uprawnienia przysługują radnym? Jakie obowiązki spoczywają na radnych? Przerwa kawowa Jakie sankcje grożą radnych za nieprzestrzeganie ciążących na nich obowiązków? Jak funkcjonuje rada gminy (rada miasta) / rada powiatu? Przerwa kawowa Co zmieniło się w nowej kadencji organów JST? Zakończenie Seminarium. Obiad

    Jak radni zgłaszali na pierwszej sesji potrzebę szkoleń to wójt nie mógł im przekazać tej informacji? Gmina powinna umożliwić radnym skorzystanie z tego szkolenia, przecież należy do tego Związku to urząd powinien być na bieżąco. Na sesji 6 grudnia wójt nawet nie wspomniał słowem o czymś takim. Teraz jest już za późno na zgłoszenie, bo szkolenie jest jutro 10 grudnia.

    Reply
  • ciekawe czy swoich wysłali Post author

   Nie zdziwiłbym się, gdyby się okazało, że samo swoich tam wysłali – przynajmniej tych najbliżej magicznego kręgu korytka

   Reply
   • ...

    2 najbliższych popleczników było wczoraj na spotkaniu u policjantów w Jastkowie razem z wójtem. Ale są przecież jeszcze inne marionetki.

    Reply
 36. mieszkanka

  Porównać władze gminy Jastków z garbowskimi. Tam pieniądze z budżetu państwa, z różnych programów rządowych na rozwój gmin płyną strumieniami. Na sesji wójt ogłosiła, że przewodniczący Wieczerzak załatwił z ministerstwa sportu dofinansowanie do budowy sali gimnastycznej przy szkole w Tomaszowicach w wysokości 1,4 mln zł. Budują salę pełnowymiarową. Mają kompetentnego przewodniczącego rady, sesje prowadzi jak należy, człowiek jest rzecznikiem wojewody. Kompetencje przewodniczącego rady gminy Garbów przemilczę. Niech przynajmniej regulaminowo prowadzi sesje.

  Reply
 37. mieszkanka

  Jestem ciekawa czy Gmina Garbów płaci jakieś składki członkowskie do Związku Gmin Lubelszczyzny? Bo do ZGW i LGD płaci. Jak płacą i z tych pieniędzy ZGL robi takie szkolenia dla gmin i inni korzystają a radnym garbowskim urząd nie przekazuje się informacji to dopiero kompromitacja

  Reply
 38. Borków

  Kompromitacja! Teraz wójt powinien ze swojej kieszeni zapłacić za szkolenie radnych, przeoczył niechcący 😉 ten termin więc niech teraz odkręca sam wszystko na swój koszt!

  Reply
 39. radna Michoń

  to tutaj nie mogła wykazać się swoją błyskotliwością w wypowiedzi? czekam cierpliwie na głosowaniu wniosku o jawność nr telefonu wszystkich radnych, jak również w sprawie szkoleń. Mam nadzieję, że radni przemyśleli (część deklarowała) i zagłosuje dla dobra mieszkańców, czyli za. To przyrzekali, jeśli nie chcą dotrzymać obietnic to lepej niech zrezygnują i dadzą szansę tym którzy będą dla mieszkańców radzie a nie dla kilkuset złotych…

  Reply
 40. Mati

  znam troszkę pana Sumorka, mam nadzieję że jeszcze jakieś sumienie ma i nie dał się całkiem wciągnąć w wir układu! Panie Stanisławie liczymy na pana mądry głos, na co dzień jest pan inny niż na tej sesji, proszę być nadal sobą, układu nikt tam ze sobą nie zabierze a dobre czyny jak najbardziej tak! Niech pan nie zawiedzie wyborców, którzy chcą mieć kompetentnego radnego. Za podaniem telefonu też niech pan będzie, to ułatwi wszystkim kontakt i życie, trzeba być człowiekiem dla czowieka, pozdrawiam.

  Reply
 41. z gminy

  Radni są marionetkami.Jak ich pchniesz tak idą,nie mają swojego zdania
  Co niektorzy nawet nie zabłysneli inteligencją by odpowiedzieć redaktorowi na pytanie

  Reply
 42. Borków

  Ogólnie udają wielkich znawców A większość pojęcia o życiu społecznym nie mają, o statucie, prawach i obowiązkach radnego również. Zastanawiam się po co się pchali na stołek radnego??? Bo jeśli faktycznie dla dobra mieszkańców to bez tej całej szopki powinni zagłosować za szkoleniem.

  Reply
 43. Po co tacy radni

  Nie chcą się szkolić, nie chcą być dostępni dla mieszkańców to po co tacy radni!!!!!! Po to żeby folwarku kaziowego bronić?

  Reply
 44. Mieszkanka

  Ludzie wybraliśmy taką władzę, która przez najbliższe 5 lat będzie nam pokazywać środkowy palec. A robią co chcą jak widać na dwóch pierwszych sesjach i niestety nie ma się ku lepszemu. My możemy sobie na tym portalu wyliczać, że
  – łamią ustawę o samorządzie gminnym nie informując mieszkańców o terminach posiedzeń komisji,
  – łamią statut co do porządku obrad, nie poddając pod głosowanie wniosków radnych,
  – sekretarz gminy pisze nierzetelnie protokół z sesji, pomijając to co niewygodne.
  I tyle naszego. My możemy sobie pogadać i popisać…
  A oni bezczelnie śmieją się nam w twarz i mówią: I TAK NAM NIC NIE ZROBICIE!!!!
  A w następnych wyborach ciemny lud garbowski znowu wybierze tak samo….

  Reply
  • Nie tak pesymistycznie

   W następnych wyborach będzie głosowało pięć nowych roczników Wyborców zżytych od małego z komputerem i dobrze poinformowanych.

   Reply
 45. Marionetki

  bez własnego zdania. Albo tak, albo nie. Odpowiedź jest prosta.
  Nie ma „nie powiem tak, nie powiem nie”, bądź też „nie wiem”.
  Jak wy będziecie radzić w innych sytuacjach, skoro w sprawie szkoleń, zdawałoby się oczywistych, oglądacie się na innych.
  Dawno powinniście mieć własne zdanie, WŁASNE, oraz odwagę, by je wypowiedzieć, również przed kamerą.
  Pełnicie funkcje PUBLICZNE.

  Reply
 46. Borków

  Nasz radny, Pan Pikul, żeby nie był za szkoleniami?? Przecież gołym okiem widać i nawet słychać, że tak samo jak pozostali radni, tak i On potrzebuje tego szkolenia!
  Pan Tarka zdecydowanie byłby za szkoleniem, zresztą kogo nie zapytać na wsi to każdy mówi , że radni sami powinni chcieć pozyskać przydatną im wiedzę.
  No chyba, że nie chcą pracować dla dobra mieszkańców to i nic nie muszą się doszkalać….

  Reply
 47. witek

  Wywiady z radnymi, ciekawa inicjatywa i bardzo przydatna wyborcom, duży plus za pomysł. Oglądając materiał narzuca mi się jedna myśl, ja wiem, że to może subiektywna ocena, ale wydaje się, że większości udzielającym odpowiedzi towarzyszy jakaś obawa, żeby nie powiedzieć lęk. Może to wynika z tego, że jest to dla wielu radnych nowa sytuacja, a może przyczyna jest głębsza, że ludzie boją się powiedzieć tego co myślą. Co o tym myślicie?

  Reply
  • Borków

   Gdyby mieli własne zdanie to by nie było lęku, widać że nie chcą powiedzieć czegokolwiek przeciw układowi.
   Tam panuje zasada, ty mi teraz to poprzesz to ja tobie też popre

   Reply
   • Przecież....

    Przecież to jest organizacja (Komitet Wyborczy…) legalnie w Sądzie zarejestrowana, długo przed wyborami a prawo przyrody mówi, że pojedynczy ludek mniej znaczy niż organizacja, choćby przed Sądem.

    Reply
 48. canon

  Czekamy na jakakolwiek wypowiedź któregoś lub której radnej nie bójcie się ale się wypowiedzcie przynajmniej tu , stańcie na wysokości zadania bo nie wierzę że nie odwiedzacie tego portalu i nie czytacie komentarzy na swój temat .

  Reply
 49. wyborca

  Radni czytają jak najbardziej,niejednokrotnie sie spotkałem z dyskusją,ze są opisywani na stronie.
  Ale jak sie nie ma co powiedziec i sie blednie na pytanie redaktora to jak tu nie opisać takiej radnej
  Wstydzić sie powinna!!!
  Wypowiadają sie radni tylko wtedy jak jest propozycja jakiejś balangi,ogniska to wtedy aż huczy i wszyscy mają cos do powiedzenia
  Żenada

  Reply
 50. Marko

  Jak radna w miejscu publicznym, tuż po zakończeniu sesji może śmie powiedzieć że nie udziela takich informacji! Pytam w takim razie, jakich informacji udziela??!!

  Reply
 51. Radny

  Beda, Sokołwski jak i kilku innych powiedzieli do kamery, że zastanowią się nad głosowaniem, zobaczymy, czekamy cierpliwie !

  Reply
 52. Z buraka diamentu nie zrobi

  Radny Poleszak to po co do Rady Gminy kandydował?? Pewnie, że czasem najlepszy nauczyciel nie poradzi sobie z uczniem, któremu nie zależy na podniesieniu swoich kwalifikacji.

  Reply
 53. Piotrowice

  przepytać naszego Radnego Szalasta ze znajomości statutu, ustawa o samorządzie, z wypowiedzi wynika, że wie prawie wszystko.
  Radny Chabros bardzo kulturalna wypowiedż! Może i opcja polityczna inna ale szacunek dla osoby pytającej, dodatkowo widać, że chce udzielić wyczerpującej odpowiedzi, nie ucieka jak niektórzy wszechwiedzący, panie Piotrze liczymy na Pana głos za szkoleniami, Pan chyba widzi, że większość obok siedzących w Radzie nie ma zielonego pojęcia o samorządzie..

  Reply
 54. To jeszcze Janów

  odnośnie naszego Radnego, to już całkiem strzał w kolano!! Radny Pikul nawet nie wie, że to od głosowania Rady zależy czy będzie szkolenie. Ludzie dajcie się przeszkolić, nie róbcie Gminie wstydu!!

  Reply
 55. Załamka

  Poleszak dobrze gada ” jak nic nie było tak nic nie ma” ha, ha:) i nie będzie, poziom żenujący.
  Jaki pan taki kram.

  Reply
 56. Zero przyzwoitości

  Trzeba ich teraz pytać redaktorze co sesja o różne sprawy. Pewnie będą uciekać. Chyba takiej rady to jeszcze nie było.Najlepiej pytać radnych na sesji, wtedy będą musieli odpowiedzieć. Gorzej niż źle z ich stanem świadomości. Ale sobie wystawili świadectwo kompetencji. Im by się dwutygodniowy obóz szkoleniowy przydał. Materiał dać do tvp Lublin. Oni pociągną temat i sami przyjadą.

  Reply
 57. Borków i Janów

  Dokładnie jak napisane jest wyżej, chodzić i pytać radnych, niech wykażą się wiedzą o samorządzie, pytać jakie mają prawa i obowiązki, nagrywać i pokazywać ludziom. W końcu sami zaczną prosić o delegacje na szkolenie! Jak na razie wstyd.

  Reply
 58. A ja się pytam

  W jaki sposób między sesjami mieszkańcy mogą się w Garbowie skontaktować z radnymi????????????
  Ktoś wie?????

  Reply
 59. PAPIEŻ FRANCISZEK do układu garbowskiego

  Papież Franciszek przemówił do UKŁADU

  ”dążenie do władzy za wszelką cenę prowadzi do nadużyć i niesprawiedliwości”. Przestrzegł, że ci, którzy nie traktują polityki jako służby na rzecz ludzkiej społeczności, ”mogą stać się narzędziem ucisku, marginalizacji, a nawet zniszczenia”.

  http://www.radiomaryja.pl/informacje/papiez-kto-nie-traktuje-polityki-jako-sluzby-moze-stac-sie-narzedziem-ucisku

  Reply
 60. Przysięga radnego

  To, że zostali wybrani na radnych do czegoś zobowiązuje, oni nie są sami dla siebie. Dlaczego nie ma do nich telefonów?

  Reply
 61. Brak inicjatywy radnych

  Radny Chabros lekko mówi, ale nic z tego nie wynikło. To tylko zasłona dymna.
  Kompletny brak inicjatywy radnych na kolejnej sesji w jakiejkolwiek konkretnej sprawie. Smutne.

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top