Władze Gminy Garbów nie zapewniły transmisji z obrad nowej Rady Gminy. Wszystkie sąsiednie gminy mają transmisję

W dniu dzisiejszym odbyła się pierwsza sesja Rady Gminy Garbów, na której radni mieli wybierać przewodniczącego rady gminy oraz przewodniczących i członków poszczególnych komisji. Niestety, choć znowelizowana ustawa o samorządzie gminnym nakłada obowiązek transmisji obrad, lokalne władze nie zrealizowały tego wymogu.

Wszystkie sąsiednie gminy filmują

Zadzwoniliśmy do sześciu okolicznych gmin (Abramów, Jastków, Kamionka, Kurów, Markuszów, Nałęczów). We wszystkich „problem” rozwiązano. W części z nich pierwsza sesja nowej kadencji już się odbyła. Transmitowana  była np. w Kurowie, w innych gminach osoby odpowiedzialne poinformowały nas, że transmisje będą przeprowadzane i przygotowania są już poczynione. Niektóre z gmin dokonały w tym celu jednorazowego zakupu sprzętu, inne zleciły filmowanie i transmisję pierwszej sesji firmom zewnętrznym.

Kolejny przejaw lekceważenia mieszkańców i blokowania rozwoju życia obywatelskiego Garbowszczyzny

Z punktu widzenia mieszkańców niespełnienie ustawowego obowiązku może być odbierane jako kolejny przejaw lekceważenia lokalnej społeczności przez władzę – lekceważenia mieszkańców, ale również lekceważenia nowej rady gminy. Mamy tu do czynienia z kolejnym przypadkiem ewidentnego łamania obowiązującego prawa przez wójta gminy Garbów. Ustawa została przegłosowana już na początku roku 2018, więc urzędy miały wystarczająco dużo czasu, aby przygotować się przygotować do zapewnienia transmisji. W czasach, gdy nadawać na żywo można za pomocą przeciętnego smartfona, który nosi się w kieszeni, dla dziesięciotysięcznej gminy zrobienie wymaganej prawem transmisji nie powinno stanowić problemu „nie do przejścia”.

Wiele osób chciałoby zobaczyć nowych radnych

Z pewnością wielu wyborców chciałoby zobaczyć nowo wybraną radę – wiadomo, że jest sporo nowych radnych, na których wiele osób bardzo liczy. Niestety przez postawę rządzących nie było to dzisiaj możliwe. Z tego typu przejawami obstrukcji antyobywatelskiej ze strony obecnych władz gminy mieliśmy do czynienia już wcześniej – choćby przy okazji odrzuconej przez radnych wójta Firleja uchwały dotyczącej jawnego rejestru umów i faktur. Teraz jest właściwy czas i rzekłbym czas najwyższy, aby do tego tematu powrócić.

Nie uszanowano nowej rady gminy. Garbowski samorząd potrzebuje reformy i natychmiastowych działań naprawczych

Niedawno świętowane 100. lat Niepodległości Polski oraz dzisiejszy uroczysty dzień inauguracji nowej kadencji rady zmusza do tego, aby to jasno powiedzieć: Garbowski samorząd potrzebuje natychmiastowej naprawy. Nie możemy zmarnować kolejnych pięciu lat. To oczywiste, że dla obecnych władz realny rozwój życia obywatelskiego nie jest korzystny. To, że mimo tak małej kreatywności i dynamiki działania, obecna ekipa nadal utrzymuje się przy władzy, jest właśnie skutkiem wieloletnich zaniedbań na polu rozwoju życia obywatelskiego. Zatrutym owocem tej urzędowej blokady jest stan nieświadomości dużej części elektoratu, który idzie potem do wyborów bez wystarczającej ilości wiedzy na temat tego, co się dzieje w gminie. Dzięki wysiłkom środowisk niezależnych w ostatnich latach widać pewien postęp w tej materii. Niestety nadal potrzebna jest intensywna edukacja samorządowa nawet w tych całkiem podstawowych sprawach.

Czy dzisiejsze „uroczyste” złamanie przez wójta ustawy o samorządzie gminnym przez niezapewnienie mieszkańcom transmisji z obrad rady gminy jest zapowiedzią dalszego niszczenia naturalnej witalności lokalnego samorządu? Odpowiedź prawdopodobnie poznamy w następnych miesiącach i latach. W imieniu środowiska dobrej zmiany zapewniam, że na pewno nie będziemy stali bezczynnie i patrzyli jak łamane jest prawo i zaniedbywane są kolejne ścieżki rozwoju naszej społeczności.

[robert]

 

 

 

 

Podziel się artykułem na: Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someone

Komentarze do: “Władze Gminy Garbów nie zapewniły transmisji z obrad nowej Rady Gminy. Wszystkie sąsiednie gminy mają transmisję

 1. Wielki patriota

  Świętować i paradować przed ludźmi każdy potrafi, ale uczciwie rządzić i być dobrym wójtem to już trzeba trochę wysiłku, tu wychodzi jaką ma gość klasę, sami widzicie Państwo. Ale ma dostojnych poplecznikow, co lajkują jego wpisy na fb…..i się cieszy, że możecie mu najwięcej narobić i żyje jak pączek w maśle

  Reply
 2. Jan 2

  Znając życie to jak ze wszystkim to i z tym im się upiecze. Jestem niesmaczny podejściem wójta do mieszkańców, jest wójtem dla wszystkich chyba tak??

  Reply
 3. ddak

  I przez kolejne 5 lat wójt będzie miał mieszkańców gminy ( w tym swoich wyborców ) daleko gdzieś …..
  W końcu nie ma się co dziwić że im to nie przeszkadza. Jacy wyborcy taki wójt !!!
  Może nowi radni końcu coś będą radzić a nie tylko słuchać wójta. Przypomnę Państwu Radnym że to wy rządzicie gminą a wójt jest od wykonywania waszych poleczeń a nie odwrotnie.
  A My mieszkańcy będziemy się Wam uważnie przyglądać.

  Reply
 4. Przypominam, że

  w trakcie trwania kampanii wyborczej pan Firlej wielokrotnie wyśmiewał się i kpił z postawy ulegania czyjejś dyrygenturze. Był tak przewrażliwiony, że widział ją nawet tam, gdzie w ogóle nie miała miejsca. Jeśli więc nie chcecie narazić się na jego pogardę, zachowajcie podmiotowość. Nie bądźcie pionkami w rękach pana wójta. Pamiętajcie, kim powinniście się stawać i jakie są wasze zadania. My, wasi wyborcy, rozliczymy was z waszej pracy. To nam jesteście winni lojalność.

  Reply
 5. Zażenowany mieszkaniec

  Nie mieli czadu przygotować się do pierwszej sesji bo hucznie świętowali w rybce przy muzyce Kozaka z Przybysławic. Żenada …. nic się nie zmienia w tej gminie bo ludzie jak barany wybierają taka patologię.

  Reply
 6. Styl wójta film Post author

  Styl wójta można zobaczyć na tym filmie
  https://www.youtube.com/watch?time_continue=2&v=EpJi6TYZgWU
  Ta sama rasa

  Reply
  • Inne nagranie:

   Tym razem Kąkolewnica.

   https://www.youtube.com/watch?v=7K-yj6fRh58

   https://www.youtube.com/watch?v=M1cJWpW34gI

   Reply
 7. a czego się spodziewaliście? Post author

  A czego wy się spodziewaliście po człowieku który potrafi takie rzeczy wypisywać na facebooku i jako wójt robić ludziom w niedzielę zdjęcia z ukrycia i to z okna urzędu!!! To jest szok to wszystko. Jak ludzie z Lublina oglądają facebooka Kazimierza Firleja to się za głowę łapią nad tą patologią!

  Reply
  • Z Lublina??

   W całej Polsce się śmieją. I nie tylko! Rodzina na Śląsku nie może uwierzyć , że te wpisy Firleja ręką stworzone zostały. Są przekonani, że to jakiś małolat podszywa się pod tym kontem wójta.
   Rodzinę mam również w Ameryce, oni to akurat ubaw mają z takich wpisów. Dziecinada i już.
   Jednym słowem człowiek na pewnym poziomie dawno by takie konto usunął.

   Reply
 8. Zdenerwowany

  Niestety ale nasza rada jest tylko od dobrej zabawy tak jak i sołtysi ale mamy nadzieje,ze to sie w końcu zmieni.

  Reply
 9. Gdyby wygrał Pan Barszcz nie to by wszystko grało

  Gdyby wybory wygrał Pan Tadeusz Barszcz to z pewnością nie byłoby takiego lekceważenia. A tak trzeba się szarpać o sprawy oczywiste.
  Przekonajcie następne 10% i będzie pozamiatane.

  Reply
  • Barszczyk

   Pan Tadeusz to jako ogromną ujmę na honorze by traktował każde zaniedbanie. Przecież od dawna wójt wiedział o obowiązku transmisji i publikacji sesji, teraz myślą jak to wytłumaczyć by wyjść jako nieskalany!!
   Sprzęt zawiódł, prądu nie mieli….typowe dla tej ekipy

   Reply
 10. Telefon??

  Dlaczego nie ma żadnego kontaktu telefonicznego do któregoś z radnych na stronie gminy??!! Czy to normalne? Dla garbowskiej gminy pewnie tak, wstydu nie mają, ja bym się zapadł pod ziemię, wygrać wybory i nie pokazać mieszkańcom że to dobry wybór??!!
  Co do samej transmisji to zobaczycie że tłumaczeniem będzie awaria techniczna… żałosne to

  Reply
 11. Telefon

  W najgorszym przypadku mogli telefonem nagrać, zdjęcia wójt potrafił jeździć po wsiach i robić przecież

  Reply
 12. Załamany

  Rada lekcoważy swoich wyborców a tak pieknie obiecaywali przed wyborami.Niektórzy latali od domu do domu aż zadyszki dostawali by dorwać sie do korytka,teraz juz zapomnieli o wyborcach i maja wszystkich w D…

  Reply
 13. Wszyscy czytają

  I w nosie mają. To, że wszyscy czytają portal to wiadomo od dawna, ale co z tego jak zostali wybrani przez tych, co nie byli nigdy w internecie i nie mają bladego pojęcia co się wyczynia….to jest problem: jak dotrzeć do tej masy, nie powiem jakiej.

  Reply
 14. nadzieja umiera ostatnia

  Na sesji przecież słychać, że część radnych chce aby numery telefonów do nich pojawiły się na stronie gminy oraz aby przeprowadzić szkolenie dla nowych radnych, co chyba jest naturalne (bo to przecież połowa obecnej rady).
  A jak jest głosowanie za dodatkowym punktem w porządku obrad: wolne wnioski to co jest? – 2 do 13 (bez namysłu marionetki podniosły ręce zgodnie z instrukcjami).
  Miejmy nadzieję, że wszyscy radni zaczną używać własnych szarych komórek.

  Reply
  • zły

   Szare komórki jeszcze trzeba posiadać. Na każdej sesji tak jest,ze radni rozmawiają,plotkują i smieją sie nie słuchając o czym sie mówi a jak przychodzi do glosowania to paluszek w góre.Trzeba zaraz potem zapytać za czym głosowali,jestem pewien,że pojawily by się tylko wielkie oczy.

   Reply
 15. Borków

  To trzeba pytać swoich radnych dlaczego tak głosowali!
  Borków chce by radny Janowa i Borkowa udostępnił nr telefonu swoim wyborcom!

  Reply
  • redakcja

   Spokojnie. Temat jeszcze nie został rozstrzygnięty. Na razie zepchnięto go na następną sesję. Na pewno wróci na kolejnej sesji gdzieś na początku grudnia.

   Reply
 16. Jan

  Pan Barszcz był uprzejmy powiedzieć, że ogląda Ranczo. Moja propozycja jest taka, że wszyscy oglądamy Ranczo; Wybrańcy, Wyborcy i może Informatycy. W Ranczu jest postać ‚Wójt z Dopiewa’ i żeby nie było, że sobie robię żarty, to realnie gm.Dopiewo istnieje. Ma wiele wspólnych cech z Garbowem, jak bardzo dobre położenie komunikacyjne, czy sąsiedztwo dużego miasta, z czego korzysta. Ta sama Polska, to samo prawo, to samo RODO, więc może skorzystać z gotowca. Strony; dopiewo.pl i BIP dopiewo.nowoczesnagmina.pl. Fajnie mają rozwiązany temat kontaktu z radnymi i sołtysami ( zakładka KONTAKT). Oprócz tego jest komunikacja wewnątrzgminna i z Poznaniem. Niszczał obiekt – jest Dom Pomocy Społecznej — (Piotrowice) … A dalej, to sobie czytajcie….

  Reply
 17. JA

  A nie dziwi was to, że pierwsza sesja rady gminy -ślubowanie radnych i od razu podwyżka pensji dla wójta???? Radni ogarnijcie sie do bo to żałosne jest !!!!!!

  Reply
 18. Premia za facebook Post author

  To premia za facebooka że tak pięknie reprezentuje gminę po godzinach…

  Ale radni PiS powinni byli przynajmniej wstrzymać się od głosu i nie przykładać do tego ręki
  Powinni się poprawić.

  Reply
 19. Borków

  Można sprawdzić jak wyglądały pierwsze sesję u naszych sąsiadów, Markuszów -na stołach czyściutko, żadnych paluszków czy innych pożywek. Sesja prowadzona w ciszy i atmosferze sprzyjającej pracy, u nas szklanki, picia, paluszki…A jest przerwą więc można wyjść i się posilić kto bardzo spragniony jest. Dodatkowo nikt nikomu nie wtrąca się w wypowiedź, prowadząca udziela głosu, nawet wójtowi po wcześniejszym zgłoszeniu. Nie ma swawolki jak u nas, że wójt w trakcie czyjejś wypowiedzi wstaje i swoje zdanie oznajmia. I nas na sesji Radny zgłosił wniosek o przeprowadzenie szkolenia, i jaką reakcja wice wójtowie?! Ktoś jej udzielił głosu ?bo nie słychać by komisarz również w programie obrad zaznaczył fakt wypowiedzi postronnych osób.
  Dodatkowo pod nagraniem sesji z obrad w Markuszowie jest możliwość komentowania nagrania, to samo w Abramowie. Przynajmniej nie blokują wyborców.
  Oglądam teraz Jastków.

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Top