Czy Gmina Garbów będzie dodatkowo zarabiała na wywozie śmieci kosztem mieszkańców?

Czy Gmina Garbów będzie zarabiała na wywozie śmieci kosztem mieszkańców? Takie pytanie nasuwa się w związku z tym, że na wniosek Wójta Gminy Garbów, Rada Gminy przyjęła taryfy na wywóz śmieci, choć przetarg na wywóz śmieci nie został jeszcze rozstrzygnięty. Skąd wiadomo, jakie będą dokładne ceny wywozu skoro nie wiadomo ile to będzie kosztowało Gminę. Nasuwa się podejrzenie, że ceny zostały ustalone niejako na wyrost, tak aby uzyskane w przetargu stawki, zmieściły się we wcześniej ustalonych limitach.

Czy powszechne ustalanie stawek za wywóz śmieci przed rozstrzygnięciem przetargu to proceder legalny? Należy mieć wątpliwości. Odpowiedź na to pytanie to materiał na oddzielny artykuł. Tak czy inaczej, niezdrowy pośpiech i niejasności w tej sprawie nie służą mieszkańcom i mogą budzić ich słuszny niepokój.

Co Gmina zrobi z pieniędzmi, które zostaną z opłat za śmieci?

Pozostaje ważne pytanie, co Gmina zrobi z pieniędzmi, które będą stanowiły swoistą „nadpłatę”. Czy pieniądze te zasilą budżet śmieciowy w następnym roku rozliczeniowym, co umożliwiłoby obniżenie realnych stawek za wywóz śmieci? Warto zadać te pytania Wójtowi i Radnym Gminy Garbów. Jeżeli Gmina zdecyduje przeznaczyć te kwoty na inne cele, to należy jasno stwierdzić, że w praktyce mamy do czynienia ze zwiększeniem opodatkowania mieszkańców bez ich wiedzy i woli.

Śmiecisz, czy nie śmiecisz – płać! Opłata oderwana od realnej ilości śmieci?

Koszt wywozu śmieci powinien być zależny od ilości „produkowanych” odpadów przez danego mieszkańca czy gospodarstwo domowe, a nie od ilości osób. Wszak wiadomo, że jedni ludzie generują więcej a drudzy mniej śmieci. Oderwanie wysokości opłaty śmieciowej od realnej ilości produkowanych przez dane gospodarstwo śmieci jest jawnym absurdem nowej ustawy. Dodatkowo należy stwierdzić, że ustawa jest niewychowawcza, gdyż nie zachęca obywateli do generowania mniejszej ilości śmieci. Skoro czy śmiecę, czy nie śmiecę to i tak słono płacę, dlaczego mam w ogóle zważać na ten problem?

Opłata za wywóz śmieci to kolejne obciążenie podatkowe

W gruncie rzeczy opłata śmieciowa jest kolejnym obciążeniem podatkowym, które jest nakładane na obywateli. Wszak koszty wywozu śmieci za pośrednictwem Gminy będą znacznie wyższe niż do tej pory. Wielu gospodarstw domowych w Gminie w ogóle nie stać na poniesienie takich wysokich kosztów, a ustawa daje urzędnikom nowy sposób ściągania zaległych opłat.

Podziel się artykułem na: Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someone

Komentarze do: “Czy Gmina Garbów będzie dodatkowo zarabiała na wywozie śmieci kosztem mieszkańców?

 1. Makarena126

  W Lublinie też jest podobnie, stawki wysokie, brak rozstrzygnięcia przetargu, a stawki wyższe niż w warszawie. no ale w końcu zarówno w Lublinie jak i w Garbowie rządzą osoby powiązane z koalicją rządową PO-PSL więc cóż po takich ludziach można się spodziewać???

  Reply
 2. Am

  Tak jest w całej Polsce, szukanie sensacji na wyrost. Gmina wg ustawy nie może zarabiać na tym i większość samorządów deklaruje obniżenie stawek po jakimś czasie. A że trzeba najpierw ustalić opłaty a potem rozstrzygnąć przetarg to tez wymysł ustawodawcy, nie gminy.

  Reply
 3. asieks

  Gmina to przecież wspólnota samorządowa osób zamieszkujących dane terytorium czyli Gmina Garbów to wszyscy jej mieszkańcy. Tytuł artykułu jest źle skonstruowany, ponieważ wynika z niego, że mieszkańcy będą sami na sobie wzajemnie zarabiać, a chyba nie o to chodziło:)

  Reply
  • persodrom

   Widzę, że pani przeczytała statut gminy Garbów. Tak, według statutu w istocie gmina Garbów to wszyscy mieszkańcy gminy Garbów. Są jednak inne znaczenia słowa „gmina”. Np. „gmina” to tyle, co „urząd gminy”, czy „gmina” jako jednostka samorządu terytorialnego czyli mówiąc wprost lokalna struktura władzy. Właśnie w tym ostatnim sensie jest używane słowo „gmina” w tym tekście, co jest jasne dla każdego z kontekstu. Zarzut więc jest wydumany a nie dorzeczny. Ale i tak dziękujemy za zainteresowanie.

   Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Top