„W ludowym stroju o regionalnej mowie.” Wesprzyjmy projekt Kamila Kanadysa!

Wesprzyj projekt wdowim groszem!

„Ginie folklor i tradycja,

 Ginie dawnej wsi uroda,

 Giną chaty kryte strzechą,

 A mnie tego tak jest szkoda.”

Bronisław Pietrak

Przytoczony fragment wiersza  „Stoi we wsi pusta kuźnia” już od dłuższego czasu towarzyszy moim działaniom. Tak jak autorowi, mi również szkoda jest znikającej wsi. Chat krytych strzechą już dawno nie ma. Jedyne, jakie widziałem w swoim (poniekąd krótkim jeszcze) życiu, to te z lubelskiego skansenu. Świat się zmienia, ale nie możemy pozwolić na to, aby piękno minionych czasów zostało całkowicie zapomniane. I tym projektem chcę właśnie kawałek tego piękna pokazać ludziom.

Bronisław Pietrak podarował wspaniały prezent następnym pokoleniom – swoją twórczość. Był ludowym artystą, kowalem, wycinankarzem, znanym gawędziarzem i społecznikiem. Tym, co najpiękniejsze w jego twórczości, jest utrwalenie gwary z terenów między Lublinem a Puławami. Dziś już nie słyszana na co dzień, pozostaje cały czas żywa w jego utworach.

Mój projekt zakłada stworzenie artystycznej prezentacji – recytowania gwarowych gawęd i wierszy, krótkiej pogadanki historycznej oraz śpiewu przy akompaniamencie gitary. Całość ma za zadanie przedstawić  tradycyjną mowę naszego regionu. Jednocześnie będzie to okazja, aby uczcić w ten sposób, przypadającą w maju br. 100. rocznicę urodzin Bronisława Pietraka. Premiera niniejszej prezentacji odbędzie się podczas festynu 27 lipca 2014 w Bogucinie k. Lublina.

Pewien czas temu grupa pasjonatów odtworzyła oryginalny, ludowy strój garbowski. Również i ja chciałbym wystąpić w takim właśnie stroju, ale niestety, koszt uszycia całego kompletu w pracowni strojów regionalnych jest bardzo wysoki. Dlatego też pojawiam się tutaj i proszę o wsparcie mojego pomysłu. Pomóżcie mi sfinansować uszycie stroju garbowskiego (jak dokładnie on wygladą zobaczyć możecie powyżej). Zapewniam Was, że prezentacja 27 lipca nie będzie ostatnią, a strój będzie możliwie jak najczęściej zakładany także z okazji innych imprez regionalnych.

I Ty przyłącz się do promocji tradycji!

Dziękuję za wsparcie 🙂

Aby pomóc, wystarczy zajrzeć na stronę polakpotrafi.pl/projekt/w-ludowym-stroju, gdzie znajduje się szczegółowy opis całego przedsięwzięcia, a po kliknięciu “Wesprzyj projekt” wpłacić dowolną darowiznę. Warto zaznaczyć, że jeśli w podanym terminie nie uda się zgromadzić wystarczającej ilości środków, wpłacone pieniądze powrócą na nasze konto.

Wesprzyj projekt wdowim groszem!

Podziel się artykułem na: Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someone

Komentarze do: “„W ludowym stroju o regionalnej mowie.” Wesprzyjmy projekt Kamila Kanadysa!

  1. Ves

    W sobotnich „Spojrzeniach” Radia Lublin był wywiad 🙂
    http://moje.radio.lublin.pl/kamil-co-folklor-ocala.html

    Reply
  2. redakcja

    Proszę państwa, zachęcamy do wsparcia przedsięwzięcia Kamila. Zostało 10 dni! Pomagajmy młodym. Możemy doświadczyć wspólnego zwycięstwa.

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top