Polskie władze niechcą filmu o Rodzinie Ulmów – posłuchaj w Radio Wnet

Rodzina Ulmów cała oddała życie, zamordowana przez Niemców, tylko dlatego że postanowiła ratować Żydów. Ta historia przebija się do świadomości społecznej, wiele osób wie, że rozpoczął się proces beatyfikacyjny rodziny. Historia rodziny Ulmów jest również dobrze opisana historycznie, jest dużo źródeł, a jednak potrzeba ciągłego przywracania tej historii, ponieważ zachodzi zmiana narracji historycznej, szczególnie w Niemczech – powiedział w Poranku Wnet Mariusz Pilis, reżyser i dokumentalista.

Z gość Poranka Wnet wskazywał na jednoznaczną polityką Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, który dokonuje ocen przedłożonych wniosków, nie koniecznie kierując się kryteriami merytorycznymi – PISF jest jedyna państwową instytucją, która wspiera powstawanie filmów fabularnych i dokumentalnych. Wypełniłem kupon, ale projekt przepadł na poziomie merytorycznym. Niestety nie wiem dlaczego podjęto taką decyzję, ponieważ opinia jest tak zdawkowa, że aż obraźliwa. Wydaje się, że po prostu PISF nie życzy sobie filmów o rodzinie Ulmów, o Katastrofie Smoleńskiej czy funkcjonowaniu obozu Auschwitz, po wojnie.

(…)

Obecnie rozpocząłem projekt pod robocza nazwą „Krucjata”, który będzie chciał się przyjrzeć jak w różnych zakątkach świata, z perspektywy modlitwy i czynu. Jak odmawianie różańca, jest wstanie pchnąć ludzi w kierunku inicjatyw społecznych i politycznych – podkreślił Mariusz Pilis.

posłuchaj w Radnio Wnet

Podziel się artykułem na: Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someone

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Top