Władza zdeformowała ideę Solidarności – rozmowa z abpem Hoserem [radiownet.pl]

Nie potrafimy garściami sięgać do dziedzictwa, które pozostawił po sobie św. Jan Paweł II. Jego encykliki są właściwie nieznane, zarówno te społeczne, jaki i wielka encyklika Evangelium Vitae. Mamy w Polsce kult św. Jana Pawła, ale nie czerpiemy z jego przebogatej nauki – powiedział abp Henryk Hoser

Ordynariusz diecezji Warszawsko-Praskiej, misjonarz, pallotyn mówił o znaczeniu wyborów 4 czerwca – Pierwszą myślą jest uświadomienie sobie, że to już tyle czasu upłynęło do wyborów 4 czerwca, aż ćwierć wieku. Jest to czas podsumowywania, często kontrowersyjnych ocen. Nie mniej możemy Bogu dziękować, że żyjemy w kraju, który ma pełną z możliwych suwerenności. (…) Moja ocena jest trudna do sformułowania, ponieważ ja do 2008 roku byłem poza granicami kraju. A wiec nie byłem uczestnikiem przemian roku 89, tylko echa dochodziły do mnie w strefie równikowej Afryki.

Abp Henryk Hoser oceniał dokonania ćwierćwiecza wolnej Polski – Pytanie jakie możemy sobie postawić, to czy obecna rzeczywistość jest tą wymarzoną przez ludzi walczących ze schyłkowym komunizmem? Czy wykorzystaliśmy wszystkie szanse dziejowe jakie dała nam niepodległość? Jeśliby zacząć ocenę 25 lat wolności, od strony społecznej naszej rzeczywistości to pierwszą rzeczą jest fakt, iż nie skorzystaliśmy z możliwości reformy państwa. Państwo nasze jest ociężałe, jest biurokratyczne z ogromnym przerostem administracji. Ale jednocześnie jest mało skuteczne, przez co tracimy czas społeczny. To jest reforma, która czeka na swoich wykonawców – zaznaczył ordynariusz diecezji Warszawsko-Praskiej.

Kościół sobie poradził w czasie tych 25 lat, na miarę swoich ludzkich możliwości. Nie wolno zapominać, że w Kościele jest zawarta niesłychana żywotności i zdolność odnowy. Kościół w tym aspekcie jest zupełnie nie porównywalny z jakąkolwiek inną instytucją społeczną. Kościół ma w sobie takie żywotne siły, że nigdy nie przestanie istnieć. (…) Czas od obalenia komunizmu, jest to okres dojrzewania Kościoła do nowej sytuacji w Polsce, w której społeczeństwo staje coraz mniej jednorodne – abp. Henryk Hoser mówił o sytuacji Kościoła w Polsce oraz wyzwaniach jakie przed nim stoją.

posłuchaj w radiownet.pl

Podziel się artykułem na: Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someone

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top