Odsunąć wiatraki od zabudowań – projekt PiS już w sejmie

Lokalizacja tylko na podstawie planu, minimalna odległość od zabudowań liczona jako 10 krotność wysokości i zmiana definicji budowli, która radykalnie zwiększyłaby wysokość podatku wpływającego do budżetu gmin – to założenia projekt ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych.

Do sejmu wpłynął projekt ustawy regulującej m.in. minimalną odległość farm wiatrowych od zabudowań.  O genezie projektu i jego zasadniczych założeniach pisaliśmy już w zeszłym tygodniu (RPO wspiera walczących z wiatrakami i pisze do ministrów).

Projekt zakłada, że minimalna odległość wiatraka od zabudowań będzie wynosiła dziesięciokrotność wysokości wraz ze wszystkimi elementami. Posłowie chcą, by liczyć ją od poziomu gruntu do najwyższego punktu budowli, wliczając w to wirnik z łopatami. Elektrownia wiatrowa będzie mogła być zlokalizowana wyłącznie na podstawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, a w planie miejscowym ma zostać określona maksymalna całkowita wysokość elektrowni wiatrowej.

Nowe rozwiązania mogą zmartwić inwestorów także z innego powodu. Posłowie PiS chcą bowiem, by cała elektrownia wiatrowa była traktowana jako budowla i by – w razie awarii – stosować do niej przepisy dotyczące katastrof budowlanych. Obecnie wiatrak składa się –  według prawa – z części budowlanej i części technicznej. Zmiana definicji budowli pozwoliłaby zwiększyć nadzór nad farmami, ale przy okazji może też znacząco zwiększyć dochody gmin. Podatek od budowli płacony jest bowiem od jej wartości, a ta jest znacznie niższa w przypadku samej części budowlanej. To cześć techniczna stanowi rzeczywistą wartość.

więcej

źródło: wspolnota.org.pl

Podziel się artykułem na: Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someone

Komentarze do: “Odsunąć wiatraki od zabudowań – projekt PiS już w sejmie

 1. brawo!

  Wreszcie się za to biorą! Powinna być jednak 15 krotność wysokości wiatraka czyli ok. 2-3 km a nie tylko 10 krotność.

  Reply
 2. wiatr

  Wiatraki były planowane na działkach rodzin pracowników urzędu i radnych w Bogucinie, Woli, Karolinie, Janowie, Leścach i nawet w Garbowie. Niestety powstaną najprawdopodobniej w Woli, Janowie. Lobby nie ustaje i postawi na tzw. słupa byle aparatczyk nie figurował, że na jego ziemi stoi maszt. Zresztą PSL maszty telefonii tak sobie wystawił i teraz zyski trzepie z tego, a ludziom wokół działki straciły na wartości. Kto pamięta jak zbierano podpisy aby nie budować nadajników blisko szkół, kto wiedział, że lokalny /…/ w Piotrowicach będzie dorabiał się na maszcie kosztem otoczenia? Przypomnijcie sobie za czyich rządów tak było, może radnych z podwórka. Po co komu te wiatraki? Powsadzać ich do paki bo narobili s*ak* 😀 Dochód powinien iść na drogi, szkoły, a nie w łapy złodziei. Ustawa godna rozwagi.

  Reply
 3. wiatr

  Jan Kazimierz D. z Woli
  Dariusz Jerzy G. z Lesiec
  i ktoś z rodziny Adama R. z Przybysławic/Garbowa
  było więcej chętnych na łatwą forsę

  Reply
 4. GIENEK

  Dlaczego nie ujete jest tu nazwisko obecnego radnego Dariusza Kulikowskiego.
  Z tego co wiadomo mieszkańcom to własnie na jego działce tez miał stać wiatrak!!!

  Reply
  • Anka

   Może nie był świadomy zagrożeń jakie wypływają ze zbyt bliskiej lokalizacji ? Pozatym wątpię by się zgodził.

   Reply
 5. głosować

  Dobrze byłoby poddać pod głosowanie w tej radzie zakaz dla wójta wprowadzania wiatraków i wtedy zobaczylibyśmy kto jest kim naprawdę

  Reply
 6. Maniek

  To jeszcze nie wiadomo kto jest kim??? Już chyba wszyscy się o tym nie raz przekonaliśmy. Szkoda gadać.

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top