Radni Gminy Garbów będą decydować o wiatrakach!

20 sierpnia 2014 roku radna Agnieszka Nalewajek, kandydat na Wójta Gminy Garbów w najbliższych wyborach samorządowych złożyła projekt „Stanowiska Rady Gminy Garbów w sprawie lokalizacji elektrowni wiatrowych”, który ma zobowiązać władze gminy do odstąpienia od wszelkich działań zmierzających do budowy farm wiatrowych na terenie naszej gminy. Projekt ten będzie procedowany przez Radę już za dwa tygodnie podczas wrześniowej sesji Rady Gminy Garbów.

Preambuła „Stanowiska” przygotowanego przez radną ze Wspólnoty Garbowskiej brzmi następująco:

Pod wpływem wyraźnego sprzeciwu społecznego, Rada Gminy Garbów kierując się troską o zdrowie mieszkańców gminy, o stan środowiska naturalnego, jak też z uwagi na możliwe zagrożenia ekonomiczne oraz przewidywane utrudnienia w rozwoju osadnictwa na terenach poszczególnych wsi, wyraża negatywne stanowisko w sprawie lokalizacji elektrowni wiatrowych na terenie gminy Garbów.

W dalszym uzasadnieniu stanowiska dr Agnieszka Nalewajek zwraca uwagę, że budowa turbin wiatrowych na terenie naszej gminy jest sprzeczna z założeniami rozwojowymi w odniesieniu do ochrony krajobrazu oraz potencjału osadniczego jako obszaru podmiejskiego.

gmina Garbów stanowi część aglomeracji lubelskiej. Tworzy z sąsiednimi gminami Markuszów i Kurów jeden z jej sześciu peryferyjnych zespołów osadniczych oraz wskazuje na napływ ludności z miasta, rozwój funkcji mieszkaniowych gminy Garbów. Ulokowanie elektrowni wiatrowych hamowałaby ten kierunek rozwoju gminy Garbów, gminy podmiejskiej przeznaczonej pod osadnictwo.

W piśmie zwrócono uwagę również na masowe protesty mieszkańców zagrożonych miejscowości, którzy słusznie zwracają uwagę na zagrożenia zdrowotne, ograniczenia budowlane oraz spadek wartości ich gruntów i nieruchomości.

Jak zachowają się radni? Czy poprą projekt złożony przez dr Agnieszkę Nalewajek i zagłosują przeciwko lokalizacji farm wiatrowych na terenie gminy Garbów czy też proponowane Stanowisko odrzucą i tym samym sprawią, że mieszkańcy zagrożonych wiatrakami wsi nadal nie będą mogli czuć się bezpieczni. Przekonamy się o tym już na początku września. Z pewnością będziemy Państwa obszernie informować o tej sprawie.

rec

Podziel się artykułem na: Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someone

Komentarze do: “Radni Gminy Garbów będą decydować o wiatrakach!

 1. anonim

  a co w tych wiatrakach złego?? jesteście chyba sto lat za murzynkami, zawsze bedziemy B bo to a to to.. zabobony… jeżdżę po całej Polsce i w gorszych zadupiach stawiają wiatraki i nikomu to nie przeszkadza… po prostu jest tak: że jednemu postawią wiatrak na pole to chłop trochę zarobi a sąsiadowi pewnie jakiemuś radnemu nie i szczęka opada…. swoje przeżyłem i znam ludzi z naszej gminy i radnych i wiem że są osoby które ciągną tylko do siebie… Pani Agnieszko czyżby to była akcja wyborcza aby na Panią głosować? ja nie głosuje już od kilku lat bo wszystko i tak jest układane jak komuś się podoba.. w gminie nic nie załatwisz, wszystko w rodzinie… A co nie którzy pracownicy gminy to buraki jakich na polu brakuje.. ostatnio byłem u Pana /…./ spytać się o /…../ to musiałem najpierw poczekać bo pił kawkę i układał chyba pasjansa albo grał w sapera bo go duma rozpierała na cały parter…Pierwszy i ostatni raz toleruje takie zachowanie następnym razem nagram pracę co poniektórych pracowników i przedstawię na biurko Wójta…. Ludzie dajcie szansę gminie…. STOP zacofaniu mówię TAK inwestycjom!!! pozdrawiam

  Reply
  • persodrom Post author

   My nie jesteśmy przeciwko wiatrakom jako takim, ale przeciwko wiatrakom wbrew mieszkańcom, zbyt blisko ich domów. To nie jest prawda, że ludzie nie protestują. W Polsce jest obecnie ponad 500 protestów wiatrakowych – to problem masowy. Patrz lista protestów: http://www.stopwiatrakom.eu

   Nikt nikomu nie broni stawiać wiatraków koło swojego domu, jeżeli ma na tyle wielki teren, że nie będzie przeszkadzało to innemu. Nie może być tak, że jeden postawi wiatrak na polu a cała wieś liczy straty z tytułu spadku wartości ich ziemi i nieruchomości spowodowane tym wiatrakiem.

   Proszę pójść na wybory tym razem i zagłosować na panią Agnieszkę, a przekona się Pan, że to o czym pan mówi na końcu swojego komentarza, zacznie się szybko zmieniać.

   Odnośnie jakości obsługi Klienta w Urzędzie nie wypowiadam się gdyż dawno nie miałem potrzeby korzystać bezpośrednio. Z wyjątkiem wniosków o informację publiczną, którą stopniowo krok za krokiem wydzieramy. Ale to inny temat nie dotyczący pracowników gminy, ale samego wójta i sekretarza.

   Reply
  • Agnieszka

   Proszę nas nie obrażać, bo nie jesteśmy żadnym zadu… ale gminą podmiejską, przez którą przebiega jedna z głównych arterii komunikacyjnych. Mamy na naszym terenie dwa węzły zjazdowe z S17, które powinny stać się kołem zamachowym rozwoju gminy. To są atuty, które trzeba wykorzystać a nie forsować u nas wiatraki.

   Reply
 2. BOb

  Należy czytać ze zrozumieniem! Nikomu wiatraki nie przeszkadzają tylko ich zbyt bliska lokalizacja od zabudowań !
  Poza tym na 100 gospodarstw tylko 3-4 są za a pozostałe zdecydowanie są na NIE!! Wójt otrzymał listy z podpisami mieszkańców którzy są przeciwni tak bliskiej lokalizacji wiatraków i powinien ogromną większość uszanować……..choć jak już niejednokrotnie dał po sobie poznać to co innego mówi a co innego robi.
  O wszelkich minusach zdrowotnych z tak bliskiej lokalizacji nie ma co się kolejny raz rozpisywać bo niektórym pluć w oczy to oni udają że pada deszcz więc po prostu napiszę iż ludzie nie chcą z okna podziwiać betonowych słupów!

  Reply
 3. ddak

  To może postawmy wiatrak między szkołą w blokami w Garbowie? Lub na terenie byłej cukrowni w Zagrodach? Dlaczego właśnie w Borkowie?
  A w afryce też na masę wiatraków się nie stawia!
  Zdrowy rozsądek powinien tu działać.

  Reply
  • redakcja

   Oczywiście, że będzie nagranie. Odbyła się bardzo ważna sesja, która pokazała, że w gminie jest tylko trzech radnych, którzy myślą w kategoriach interesu mieszkańców i rozwoju życia obywatelskiego.

   Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Top