Marian Chmielewski ps. „Pomidor”, żołnierz mjr. H. Dekutowskiego „Zapory”

Marian Chmielewski urodził 12 maja 1928 r. w Ożarowie (k. Garbowa). Walczył w patrolu Stanisława Jasińskiego ps. „Żbik”, który działał w ramach oddziału dyspozycyjnego Kedywu AK „Zapory”. Walki nie zaprzestał wraz z wkroczeniem sowietów do Polski. W 1945 r. wrócił do podziemia i należał do ROAK-DSZ. Walczył najpierw w plutonie Aleksandra Sochalskiego ps. „Duch”, a następnie u Tadeusza Skrasińskiego ps. „Jadzinka”.
Jesienią 1946 r. został aresztowany przez Urząd Bezpieczeństwa. Stanął przed Wojskowym Sądem Rejonowym w Lublinie. W imieniu prawa komunistycznego został skazany na 15 lat pozbawienia wolności za walkę w podziemiu niepodległościowym i posiadanie broni. Osadzono go na Zamku w Lublinie. Następnie został przeniesiony do więzień we Wronkach i Rawiczu.
W 1951 r. ponownie posadzono „Pomidora” przed sądem. Został skazany na kolejne 15 lat więzienia. Na wolność wyszedł w 1956 r. na mocy amnestii. W 1991 r. sąd w Lublinie, w procesie rehabilitacyjnym, uznał, że Marian Chmielewski działał na rzecz niepodległego państwa Polskiego.
Cześć Jego Pamięci!
źródło: solidarni2010.pl
Podziel się artykułem na: Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someone

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top