Czesław Jędrejek z Garbowa – ofiara zbrodni katyńskiej

Czesław Jędrejek, posterunkowy Policji Państwowej i radiotelegrafista, urodził się 12 kwietnia 1912 r. w Garbowie. Był najmłodszym z sześciorga dzieci Michała i Katarzyny z Sobiesiaków. Dzieciństwo spędził w Garbowie. Następnie wyjechał i podjął naukę w szkole policyjnej. Ukończył Centralną Szkołę Policji Państwowej w Mostach Wielkich w województwie lwowskim. 26 października 1936 r. został przyjęty do służby w Policji Państwowej. W 1937 r. otrzymał przydział do Komendy Wojewódzkiej PP w Stanisławowie (dzisiejszy Iwano-Frankowsk na Ukrainie), stolicy województwa o tej nazwie, położonego na południowy-zachód od Lwowa. Służbę w Komendzie w Stanisławowie pełnił do momentu zatrzymania go przez NKWD po wkroczeniu Sowietów do Polski 17 września 1939 r. Znalazł się w obozie dla policjantów i funkcjonariuszy państwa polskiego w Ostaszkowie. Stamtąd został przewieziony do Tweru, gdzie padł ofiarą mordu NKWD na polskich oficerach, policjantach i funkcjonariuszach polskich służb państwowych. Został zamordowany strzałem w tył głowy 1 kwietnia 1940 r. Miał wtedy 27 lat, 12 kwietnia 1940 r. skończyłby 28 lat. Jego ciało zostało wrzucone do jednego z masowych grobów polskich policjantów w Miednoje, ukrytych na terenie ośrodka wypoczynkowego NKWD. Zbiorowe mogiły w Miednoje odkryto dopiero w 1991 r. W 2000 r. został tam otwarty polski cmentarz wojenny. Czesław Jędrejek został upamiętniony symbolicznymi tablicami na cmentarzu w Miednoje, a także w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie oraz na symbolicznej Mogile Katyńskiej w Lublinie znajdującej się na cmentarzu wojennym przy ul. Białej.

dedykacja zdjęcia [1600x1200]50kgb_kompresja Czesław Jedrejek z rodziną [1600x1200]50kgb_kompresja

W 2008 r. podczas uroczystości Awansu Ofiar Zbrodni Katyńskiej Prezydent RP Lech Kaczyński nadał Czesławowi Jędrejkowi stopień aspiranta Policji Państwowej.

7 kwietnia 2011 r. z inicjatywy Stowarzyszania „Wspólnota Garbowska” przy Zespole Szkół w Garbowie w ramach ogólnopolskiej akcji Katyń … ocalić od zapomnienia został posadzony Dąb Pamięci aspiranta Czesława Jędrejka.

Podziel się artykułem na: Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someone

Komentarze do: “Czesław Jędrejek z Garbowa – ofiara zbrodni katyńskiej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Top