Gmina planuje zakup stacji wodociągowej w Zagrodach. Czy została przeprowadzona analiza ekonomiczna celowości zakupu? Składamy wniosek o informację publiczną

Jak wiadomo, na wniosek wójta Gminy Garbów radni potwierdzili zgodę na zakup stacji wodociągowej w Zagrodach od obecnego jej właściciela Kapitałowej Grupy Energetycznej w Zagrodach . Zakup ma się dokonać w ramach licytacji planowanej na 20 października 2014. Wobec tego powstaje tutaj naturalne gospodarcze pytanie o zasadność i racjonalność tego zakupu. Czy decydując się na zakup wójt Kazimierze Firlej przeprowadził racjonalną analizę ekonomiczną? Czy znane są konieczne koszty remontów oraz koszty samego utrzymania stacji w przeciągu następnych przynajmniej 5 lat? Czy przypadkiem nie kupujemy kota w worku, za którego „wyżywienie i utrzymanie” będziemy musieli zapłacić drożej niż nam się wydaje? Czy w ogóle władze gminy zadały sobie te pytania przed podjęciem decyzji o forsowaniu pomysłu przed Radą Gminy?

Niepokoić w całej tej sprawie może to, że wójt mając informację o licytacji już 10 września informuje o tym radnych dopiero 25 wrze września w ostatniej chwili podczas sesji rady Gminy i oczekuje od radnych natychmiastowego przegłosowania zmian w budżecie na kwotę prawie 1,2 mln zł niejako z marszu. Radni otrzymując zaproszenie na sesję nie wiedzieli, że będą proszeni tak istotne zwiększenie budżetu. Trzymanie informacji o licytacji, ale też o kolejnej zmianie budżetu, w tajemnicy przed radnymi, a zwłaszcza przed Komisją Finansów musi budzić niepokój. Z punktu widzenia praktyki procedowania zmian budżetu takie nagłe wyskakiwanie wójta z uchwałą zmieniającą budżet na  znaczną kwotę jest w istocie złamaniem zasad rzetelnego decydowania. Na problem ten w swojej wypowiedzi zwróciła uwagę radna dr Agnieszka Nalewajek. Wójt jak zwykle nie widział żadnego problemu….

Chociaż uchwała zwiększająca wydatki majątkowe o prawie 1,2 mln zł została przyjęta przez radę zgodnie z projektem wójta dnia 25 września 2014 roku, do chwili obecnej nie możemy się zapoznać z jej treścią gdyż nie została niestety opublikowana w Biuletynie Informacji Publicznej. Jak tylko to nastąpi poinformujemy Państwa o wszystkich wprowadzonych zmianach.

Ogłoszenie o licytacji: http://www.licytacje.komornik.pl/Notice/Details/167275

Aby znaleźć odpowiedzi na powyższe pytania w dniu dzisiejszym złożyliśmy wniosek o informację publiczną następującej treści:

Do: Wójt Gminy Garbów Kazimierz Firlej,

W związku z planowaną ponową próbą zakupu ujęcia wody w Zagrodach oraz zmianą budżetu gminy Garbów  na podstawie ustawy o dostępie do informacji publicznej wnioskujemy o dostarczenie następujących informacji i dokumentów:

1. Czy przed zaproponowaniem Radzie Gminy Garbów podjęcia pozytywnej decyzji w sprawie zakupu ujęcia wody w Zagrodach wraz infrastrukturą przeprowadził Pan jakąkolwiek analizę opłacalności zakupu obiektu, która potwierdziłaby celowość i racjonalność planowanego zakupu?

2. Jeżeli wyżej wymieniona analiza została przeprowadzona, proszę o dostarczenie konkretnych szacunkowych wyliczeń obejmujących planowane zyski oraz wydatki, a w szczególności orientacyjne koszty ewentualnych koniecznych remontów, jakie będzie musiał podjąć właściciel ujęcia po to, aby mogło ono prawidłowo funkcjonować.

3. Jeżeli takie obliczenia istnieją proszę o określenie orientacyjnych całkowitych kosztów zarządzania ujęciem obejmujące koszty konserwacji, zatrudnienia pracowników, koniecznych remontów (w tym generalnych) przez najbliższe 5 lat.

Wnioskowane informacje i dokumenty proszę dostarczyć na adres e-mail: redakcja@naszgarbow.pl w ustawowym czasie.


W oczekiwaniu na informację publiczną

Dariusz Rodzik

Podziel się artykułem na: Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someone

Komentarze do: “Gmina planuje zakup stacji wodociągowej w Zagrodach. Czy została przeprowadzona analiza ekonomiczna celowości zakupu? Składamy wniosek o informację publiczną

 1. persodrom Post author

  Rozmawiamy o wielu sprawach, a tutaj za tydzień będziemy wydawać milion złoty na ujęcie wodociągu bez żadnej publicznej dyskusji na ten temat. niech nikt nie mówi tylko, że to profesjonalne podejście do zarządzania majątkiem gminy. nie spotkałem jeszcze żadnego przedsiębiorcy, który by wydawał milion złotych bez gruntownego policzenia czy zakup/inwestycja się opłaca. A tutaj proszę

  Reply
 2. Alex

  Profesjonalne podejście? A koszty wodociągu gminnego policzyli w urzędzie czy nie, bo wójt twierdził kiedyś, że nie da się tego policzyć. To jak gmina ustala taryfę za wodę?

  Reply
 3. redakcja_2

  Informujemy czytelników, że do chwili obecnej nie otrzymaliśmy wnioskowanych prostych informacji na temat opłacalności zakupu stacji wodociągowej. Otrzymaliśmy termin odpowiedzi 2 grudnia !! :). Potrzeba 2 miesiące, aby odpowiedzieć „tak” lub „nie” i skserować kilka kartek (jeżeli w ogóle istnieją)

  Reply
  • Tomczki

   Co tu w ogóle analizować. Kupimy stację – wieś będzie miała wodę. Nie kupimy, to wieś ma problem. I trzy miliony i kilka lat na budowę nowej stacji. Bez zbędnych dyskusji – trzeba to kupić.

   Reply
   • persodrom Post author

    Bez zbędnych dyskusji, trzeba to policzyć zanim wyda się 1,2 mln zł
    Analiza opłacalności zakupu stacji to absolutna postawa racjonalnego zarządzania majątkiem. Mówienie, że trzeba wydać 1,2 miliona w ciemno to obraza dla rozumu i brak odpowiedzialności.

    Reply
 4. a w głosie garbowa sielanka i poklepywanie...

  przejrzałem ostatni Głos Garbowa. Nie ma tam nic napisane o kwestii długoterminowych kosztów przejęcia tego ujęcia. Podobnie zresztą jak o innych sprawach opisywanych na tym serwisie. Prawie cała gminna gazetka to laurka dla władzy.

  Konkretnie. Czy wójt w końcu pokazał ekspertyzę opłacalności? To rzecz zupełnie zasadnicza. Proponuje radzie aby zgodziła się na wydanie ponad miliona złotych a nie daje podstawowych informacji o przedsięwzięciu. Przecież to ewidentna kompromitacja.

  A w Głosie Garbowa sielanka i poklepywanie po ramieniu swoich, propaganda sukcesu i zakamuflowane zwalczanie i kuksańce dla ludzi, którzy myślą niezależnie od „niezależnych”…. To, że polemika nawet ostra ma miejsce to normalne. Ale nie jest normalne, że prowadzona jest za gminne pieniądze. Czy do tego może służyć gminny biuletyn, który przecież opłacają wszyscy mieszkańcy, a nie tylko wyborcy wójta? Wspólny gminny biuletyn został zawłaszczony przez jedną stronę lokalnej sceny politycznej. Ktoś się w końcu powinien za to wziąć. To lukrowane bezprawie w łonie samorządu.

  Reply
  • ponad prawem

   Gazeta gminna ma służyć zaspakajaniu potrzeb wspólnoty samorządowej, a Głos Garbowa zaspakaja potrzeby ekipy rządzącej. To jest działanie ponad prawem, bo jest finansowany ze środków publicznych.

   Reply
   • redakcja

    Kolejna patologia i przykład nierównego traktowania nie tylko poszczególnych stowarzyszeń, ale też radnych. Jakim prawem wójt ma tam swoją stałą rubrykę, w której systematycznie wykopuje coraz głębsze rowy między sobą, a częścią mieszkańców, a radni takiej rubryki nie posiadają? Biuletyn powinien służyć przekazywamiu obiektywnych informacji z sesji rady gminy, a nie subiektywnych i stronniczych wizji wójta, które często służą uderzaniu i poniżaniu opozycji. W demokracji zwalczanie opozycji przez władzę to patologia. Gdy jest to robione za publiczne gminne pieniądze to mamy patologię do kwadratu.

    Reply
    • tuba propagandowa

     Gazeta utrzymywana ze środków publicznych, a tak jest w przypadku Głosu Garbowa, który jest finansowany z budżetu gminy, powinna odzwierciedlać różne poglądy, a nie tylko punkt widzenia wójta i jego zaplecza. Głos Garbowa z niegdyś dobrej gazety samorządowej stał się tubą propagandową obecnych władz Garbowa i narzędziem zwalczania przeciwników politycznych.

     Reply
     • redakcja

      Rada Gminy przy okazji uchwalania budżetu powinna to uregulować. Albo wprowadzi się porządek w gminnym biuletynie czyli wyeliminuje się tendencyjność i służenie tylko jednej stronie, albo trzeba przestać to propagandowe narzędzie obecnej władzy dotować. Najwyższy czas wprowadzić normalne standardy.

     • Alicja

      Teraz to darmowo sołtysi rozdają bo nikt nie jest zainteresowany tym pisemkiem! Byle spotkanie to już plik GG do rozdania by szersze grono dowiedziało jak ”dobrego” mamy gospodarza!

 5. o dniu seniora w GG

  Nawet wymieniając organizatorów Dnia Seniora w Bogucinie pominięli Stowarzyszenie Mój Bogucin. Granda i bezczelność.
  Na stronie Bogucina było jak wół że stowarzyszenie współtworzyło to wydarzenie.

  Reply
 6. trop

  Temat znany i zaskarżany…
  http://nowagazeta.pl/2014/11/ps-15595-prokuratura-bada-nielegalne-dzialania-p-o-dyrektora/

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Top