Czy Rada Gminy zapewni nagrywanie publicznych spotkań? Wniosek wydawcy „Naszego Garbowa”

W trosce o zwiększanie jawności lokalnego życia publicznego oraz o rozwój społeczeństwa obywatelskiego, dnia 10 grudnia 2014 roku przesłaliśmy skierowany do nowej Rady Gminy Garbów wniosek o nagrywanie spotkań komisji Rady. Mamy nadzieję, że radni pozytywnie ustosunkują się do naszych oczekiwań. Spotkania komisji były do niedawna nagrywane, jednak po kilku naszych wnioskach o udostępnienie tych nagrań zaczęliśmy otrzymywać od wójta informacje, że wnioskowane przez nas nagrania nie były realizowane. Mieszkańcy nie są w stanie przychodzić na spotkania komisji, ale z pewnością wielu z nich chętnie zapozna się z treścią obrad bez konieczności wychodzenia z domu, co umożliwia dzisiejsza technika.

Poniżej treść wniosku.

Do:

Przewodniczący Rady Gminy Garbów

Rada Gminy Garbów

Temat: Upublicznianie nagrań ze spotkań komisji Rady Gminy Garbów oraz spotkań Sołtysów

Szanowni Państwo,  

      Jako mieszkaniec oraz wydawca lokalnej prasy, działając na podstawie art. 241 Kodeksu postępowania administracyjnego, zwracam się z propozycją i jednocześnie prośbą o utworzenie przez Urząd Gminy Garbów zakładki na oficjalnej stronie Urzędu Gminy Garbów lub w Biuletynie Informacji Publicznej, w której zamieszczane byłyby nagrania audio (jeżeli to możliwe wideo) ze spotkań poszczególnych Komisji Rady Gminy Garbów oraz z oficjalnych spotkań Sołtysów.

      Realizowanie i zamieszczenie nagrań ze spotkań publicznych na oficjalnej stronie Urzędu Gminy umożliwiłoby wszystkim zainteresowanym zdalne uczestnictwo w tych wydarzeniach, co bezpośrednio wspomogłoby rozwój społeczeństwa obywatelskiego, rozwój świadomości samorządowej mieszkańców jak też funkcjonowanie tych lokalnych mediów, które w ramach oddolnej akcji społecznej pragną upowszechniać jak najwięcej źródłowych materiałów obrazujących życie naszego samorządu, a tym samym bezinteresownie i niezależnie wspomagać Urząd Gminy Garbów w realizacji zadań własnych gminy w duchu ustawy o samorządzie gminnym ( art. 7 punkt 17).

            Obecny brak nagrań w praktyce uniemożliwia mediom oraz zainteresowanym mieszkańcom śledzenie na bieżąco obrad komisji Rady Gminy Garbów. Protokoły z tych obrad publikowane są z bardzo dużym opóźnieniem. Do niedawna nagrania ze spotkań były realizowane „z urzędu”. Jednak w kilku przypadkach, gdy „Nasz Garbów” wnioskował o udostępnienie tych nagrań, przesłano nam informację, że dane spotkanie nie było nagrywane. Nasuwa się pytanie, czy pod wpływem tego, że zaczęto prosić o dostarczanie nagrań ze spotkań komisji, ktoś władny w tej materii podjął decyzję o zaprzestaniu nagrywania obrad komisji, czy też zachodzi tu jedynie zbieżność przypadkowa. Prosiłbym Radę o wyjaśnienie również tej sprawy.

      Uprzejmie proszę nową Radę Gminy Garbów o uwzględnienie mojego wniosku. Oczekuję udzielenia mi odpowiedzi w formie pisemnej.

     Jednocześnie, korzystając z okazji składam wszystkim Państwu serdeczne gratulacje z tytułu powierzenia Wam zaufania przez mieszkańców Gminy Garbów.

Z wyrazami szacunku,

Robert Fiutek

Mieszkaniec Bogucina, Wydawca „Nasz Garbów”

Podziel się artykułem na: Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someone

Komentarze do: “Czy Rada Gminy zapewni nagrywanie publicznych spotkań? Wniosek wydawcy „Naszego Garbowa”

 1. kontakty do radnych

  Przydałyby się telefony i e-maile do radnych, żeby każdy mógł zadać pytanie albo zgłosić jakąś inicjatywę

  Reply
 2. asiekyks

  Chyba każdy powinien znać radnego ze swojego okręgu i to do nich zgłasza się inicjatywy. Ponadto możesz się osobiście wybrać na Sesję Rady Gminy. Z mailami to całkiem niezły pomysł.

  Reply
  • redakcja

   Na stronie gminnej powimny być kontakty do radnych i do pezewodniczącego rady. Mieszkańcy muszą mieć łatwy dostęp. Nie każdy musi osobiście znać radnego.

   Reply
 3. Ja

  Ja to bym chciała, żeby się wszyscy nawrócili i zaczęli uczciwie postępować zarówno w urzędzie gminy jak i w radzie, wtedy wszystko się wyjaśni i zapanuje pokój. Wreszcie nikt nikogo nie będzie musiał nachodzić i prosić i broń Boże „napadać słownie”. Nikt nie będzie się musiał „awanturować”, ani „kipieć nienawiścią”. Myślę, że trzeba się dużo modlić, aby tak się stało. Przecież wszyscy się mają za uczciwych, a jakoś nikt z nikim dogadać się nie może. Wyjaśnijcie mi, na czym to polega? Wszyscy nie mogą mieć racji, kiedy toczy się spór, ale wszyscy chodzą do kościoła i do Komunii Świętej. Kto ma rację?

  Reply
 4. Ja

  Bardzo polecam filmik! Właśnie takie coś mi się marzy! Cud z Nieba, żeby Duch Święty zstąpił na ludzi. Amen

  Reply
  • redakcja

   Wygląda na to, że przewodnicząca Chabros w ogóle tego listu_wniosku skierowanego do Rady nie przeczytała…

   Reply
 5. durka

  A co znudziła się wam aktywność i z zaangażowania w sprawy ludu tylko popiół pozostał? A samemu latać na posiedzenia i nagrywać! Do roboty praso , przecież budowanie obywatelskiego społeczeństwa nie powinno kończyć się wraz z przegraną w wyborach.

  Reply
  • persodrom Post author

   Nic nam się nie znudziło proszę pani i nic tu się nie kończy. Wprost przeciwnie. Wszystko się zaczyna na nowo. Tylko wielu jeszcze tego nie widzi i nie rozumie.
   Przewodnicząca nie czytając listów od mieszkańców właśnie ten rozwój obywatelski blokuje. A to władzom gminy i radzie powinno zależeć na zapewnieniu oglądania publicznych obrad mieszkańcom. Normalnie tak właśnie powinno być, ale tutaj do normalności jeszcze daleka droga.

   Nie jesteśmy w stanie nagrywać wszystkich komisji. Nagrywamy sesje rady gminy i to wystarczy. Niech coś w sprawie jawności zrobi też Urząd. Nie widać, aby im na tym zależało. Wprost przeciwnie.

   Reply
 6. Maniek

  Oni teraz będą na złość robić redakcji. Chabrosowa szczególnie, w kościele taka rozmodlona, a tutaj z premedytacją nie będzie czytała jakichś pism. No normalnie komuna jak w PRL. Niech nie udają takich pobożnych jak nie umieją się zachować w demokratycznym państwie. No chyba, że uważają, że PRL był ok. Sama o sobie świadczy takim zachowaniem, może kiedyś ludzie się ockną, że to wszystko lipa.

  Reply
 7. Ania

  Świetne tweety dziś, przejrzyjcie. Zwłaszcza pranie mózgu i pięć przykazań przetrwania w Polsce. Nasza gmina to też ta sama Polska.

  Reply
 8. redakcja

  Kontaktowaliśmy się w dniu dziejszym z Urzędem. Sekretarz Gminy potwierdził, że pismo przewodniczącej Rady przekazał. Nie chciał powiedzieć kiedy i jak zwykle rzucił słuchawką. Będziemy starali się wyjaśnić dlaczego pismo nie zostało odczytane przez Panią Chabros. W każdym razie taka praktyka nie mieści się w kategoriach kultury politycznej i szacunku do mieszkańców. Do tej pory wszystkie listy skierowane do Rady były publicznie czytane i omawiane. Teraz radni nawet nie wiedzą, że pismo przyszło, chyba że czytają Nasz Garbów. Prosimy radnych o interwencję u przewodniczącej, gdyż zdobycie jej telefonu nie jest możliwe.
  Zaczyna się groteskowo…

  Reply
 9. redakcja

  Informujemy czytelników, że w dniu dzisiejszym próbowaliśmy w czasie „dyżuru” skontaktować się z panią przewodniczącą Katarzyną Chabros, aby zadać jej pytanie:
  Dlaczego nie przeczytała na sesji naszego wniosku w sprawie nagrywania obrad komisji i czy zdaje sobie sprawę z tego, że takie postępowanie jest niegodne jej funkcji i jest w odbiorze społecznym lekceważeniem mieszkańców jak też dramatycznym zaniżaniem norm życia publicznego?

  Niestety okazało się, że pani przewodnicząca nie pełni dyżuru, który pełnić powinna, gdyż jest na opłatku…
  Nie ma możliwości innego kontaktu z przewodniczącą Katarzyną Chabros czy to telefonicznego czy też pocztą elektroniczną.

  Reply
 10. oburzona

  To zachowanie nowej przewodniczącej od razu na początku nowej kadencji, na kilka dni przed Świętami jest oburzające. Składa życzenia za pośrednictwem Waszej kamery i jednocześnie nie czyta Waszego listu dot. wszystkich mieszkańców? Jak tak można. Obłuda i wstyd!!!!!
  Teraz powinniście odwiedzić panią Chabros z tą kamerą i zapytać jej bezpośrednio. Niech się tłumaczy i niech ludzie to w końcu zobaczą i przejrzą na oczy !!!!!!

  Reply
  • redakcja

   Pracujmy spokojnie i cierpliwie a w końcu ludzie przejrzą. Nic nie jest na tym świecie nieskończone. Arogancja i kłamstwa władzy również.

   Reply
 11. do mających władzę

  „bo od Pana otrzymaliście władzę, od Najwyższego panowanie
  On zbada uczynki wasze i zamysły wasze rozsądzi.
  Będąc bowiem sługami Jego królestwa, nie sądziliście uczciwie aniście prawa nie przestrzegali, aniście poszli za wolą Boga,
  przeto groźnie i rychło natrze On na was, będzie bowiem sąd surowy nad panującymi.”
  (Mdr 6, 3-5)

  Reply
 12. Robert

  Pani przewodnicząca Chabros „zajmując się” moim wnioskiem popełniła kilka przewinień, o których mieszkańcy powinni wiedzieć.
  Przede wszystkim nie przeczytała go na sesji grudniowej i zrobiła to dopiero 6 tygodni później najprawdopodobniej po wytknięciu jej tego na naszym serwisie. Po drugie nie odczytała całości pisma tylko wybrane fragmenty, co jest poważnym ograniczeniem głosu mieszkańców na sesji. To niedopuszczalne pani radna i kolejny dowód bycia daleko od ludzi. Podobnie było z pismem w sprawie kierownika przychodni. Po trzecie wprowadziła w błąd radę gminy mówiąc, że pismo było skierowane do niej. To nieprawda. Pismo było skierowane również do całej rady gminy, która jest władna wniosek rozpatrzyć. Po czwarte pani przewodnicząca nie rozpatrzyła wniosku ale go zmyła za pomocą nibyprawnego uniku i posługując się kłamstwem, że nie może tego zrobić. Szczerze mówiąc to szkoda już o tym gadać. Odpisała unikiem na wniosek zanim przedstawiła go radzie! Czyli mamy też lekceważenie rady gminy przez przewodniczącą.

  Szkoda, że radnym nie zależy, aby wprowadzać cywilizowane standardy, o które upominają się ludzie zainteresowani życiem publicznym i sprawami samorządu.

  Czy radnych nie zastanawia, na jakiej podstawie pan sekretarz robi protokoły z komisji skoro jak twierdzi nie nagrywa ich? Czy pamięta rozmowy z 4 godzin?

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top