Głosowanie nad rejestrem umów i faktur. Czy radni poprą jawność i przejrzystość gminych finansów?

W najbliższy piątek podczas sesji Rady Gminy Garbów radni między innymi zajmą się projektem uchwały przygotowanym  przez radną dr Agnieszkę Nalewajek. Celem uchwały jest zobowiązanie władz gminy do przygotowania elektronicznego rejestru umów i faktur, który będzie widoczny na stronach internetowych Biuletynu Informacji Publicznej. Dzięki takiemu rozwiązaniu, które z każdym tygodniem wprowadza coraz więcej urzędów i samorządów, będzie można śledzić każdy najmniejszy nawet wydatek realizowany przez urzędników.

Zdaniem dr Agnieszki Nalewajek „możliwość bieżącej kontroli i obserwacji wydatkowanych funduszy bezpośrednio przekłada się na zwiększenie dyscypliny i celowości wydatków, jak też wyeliminuje część ewentualnych nadużyć. Jest to rozwiązanie proste, tanie i bardzo skuteczne.”

Głosowanie nad rejestrem umów i faktur, podobnie jak planowane głosowanie w sprawie farm wiatrowych, a wcześniej w sprawie przeprowadzenia ekspertyzy opłacalności zakupu wody od zewnętrznych spółek, pokazuje kim tak naprawdę są poszczególni radni, komu i czemu służą i w jaki sposób reprezentują interes mieszkańców. Sprzeciwienie się tej uchwale, byłoby w istocie sprzeciwem wobec jawności finansów publicznych. Każdy radny, który zagłosuje przeciw tej uchwale, musi liczyć się z krytyką mieszkańców i lokalnych mediów. Doprawdy nie ma uczciwego usprawiedliwienia, aby odrzucić to rozwiązanie. Ta uchwała, jak żadna inna pokaże kto jest za jawnością, a kto jest jej przeciwny. To swoisty lokalny papierek lakmusowy.

Wyniki głosowania i przebieg całej debaty poznamy już jutro tj. 5 września 2014. Obradom jak zwykle będzie towarzyszyła kamera Naszego Garbowa.

autor: rec

Podziel się artykułem na: Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someone

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Top