Czy uda się ustalić ile kosztuje odśnieżanie w gminie Garbów?

Zastanawiamy się czy uda się w końcu ustalić ile kosztuje odśnieżanie w gminie Garbów. Mieszkaniec Bogucina zwrócił się do wójta Kazimierza Firleja z prośbą o podanie kosztów odśnieżania w poszczególnych latach i w poszczególnych sołectwach, ale wójt odmówił udzielenia informacji powołując się na to, że jest to „informacja przedłożona” i że nie uznaje uzasadnienia wnioskodawcy o „szczególnie istotnym interesie społecznym”.

To odpowiedź ośmieszająca organ zarządzający i w sumie potwierdzająca fakt, że sprawa racjonalizacji odśnieżania i ewentualnego montażu płotków przeciwśnieżnych nie była rzetelnie analizowana. Wszak gdyby temat badano musiałyby być łatwo dostępne podstawowe dane, do których zalicza się koszty odśnieżania w całej gminie, jak też koszty odśnieżania w poszczególnych sołectwach. Z wypowiedzi wójta na sesji gminy dowiedzieliśmy się, że postawiono 1 km płotków w Garbowie i że wójt nie ma zamiaru stawiać ich w innych miejscowościach.

Setki gmin w Polsce, w których problem zawiewania występuje stosuje płotki przeciwśnieżne w celu zredukowania kosztów odśnieżania jak też w celu poprawienia jego skuteczności. Wydaje się, że w gminie Garbów jest przynajmniej kilka miejsc, które proszą się o płotki bez których miejsca te są regularnie nieprzejezdne przy występowaniu wiatrów.

Chcąc sprawę doprowadzić do końca, jako organ prasowy skierowaliśmy do pana wójta  wniosek o udostępnienie informacji publicznej, w którym prosimy o podanie kosztów odśnieżania.

Pełna treść wniosku poniżej. Na odpowiedź czekamy do 4-go stycznia 2014 roku. Może zdążymy przed śniegami.

Przybysławice, 20.12.2013

Do:
Wójt Gminy Garbów Kazimierz Firlej

Dotyczy: Wniosek o udostępnienie informacji publicznej

Wzywam do wykonania w pełnym zakresie wniosku z dnia 15 listopada 2013 roku.
Na podstawie ustawy prawo prasowe oraz ustawy o dostępie do informacji publicznej niniejszym wnioskuję o dostarczenie następujących informacji i dokumentów.

1. Prosimy o dostarczenie informacji na temat kosztów odśnieżania dróg w Gminie Garbów w poszczególnych sezonach lub jeżeli tak państwu dogodniej ze względu na sposób prowadzenia ewidencji, w latach, w okresie 2008 – 2012

2. Prosimy o dostarczenie kosztów odśnieżania w poszczególnych sołectwach w latach, lub jeżeli dogodniej w sezonach zimowych w okresie 2008 – 2012.

Uzasadnienie szczególnie istotnego interesu publicznego:
Otrzymanie wyżej wymienionych informacji jest szczególnie istotne dla interesu publicznego, gdyż przyczynia się do zwiększenia przejrzystości w wydawaniu środków publicznych oraz służy ocenie przez obywateli celowości i gospodarności w wydawaniu tych środków. Istnieje uzasadnione podejrzenie, że w przynajmniej kilku miejscach na terenie gminy Garbów brak płotków przeciwśnieżnych od lat pociąga za sobą nieracjonalne wydatki na odśnieżanie. Dodatkowo, wobec niewydolności odśnieżania mechanicznego w przypadku występowania zjawiska zawiewania, brak płotków przeciwśnieżnych w niektórych miejscach naraża mieszkańców na ciągłe utrudnienia i problemy komunikacyjne, a tym samym na osobiste straty gospodarcze. jak też na niebezpieczeństwo utraty zdrowia lub życia w przypadku niemożliwości dojazdu do szpitala lub przybycia pogotowia ratunkowego.

Informację publiczną proszę przesłać na adres e-mai: info@naszgarbow.pl

Z wyrazami szacunku,

Dariusz Rodzik

Podziel się artykułem na: Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someone

Komentarze do: “Czy uda się ustalić ile kosztuje odśnieżanie w gminie Garbów?

 1. info

  Proponuję przejrzeć Głosy Garbowa z wcześniejszych lat, na pewno tam znajdziecie odpowiedź na to nurtujące pytanie. A co do tegorocznych kosztów myślę, że dowiemy się po sezonie, bo jak każdy z nas wie nie zależy to od nikogo personalnie tylko od warunków pogodowych panujących w danym roku.

  Reply
  • persodrom Post author

   Wolelibyśmy otrzymać oficjalną informację niż przeszukiwać gazety. Na razie jest z tym problem tak jakby chodziło o jakieś super tajne informacje. Ale może tym razem się uda bez utrudnień i przeszkód.
   Zobaczymy.

   Reply
   • Polak

    Na stronie gminy jest pokaźne archiwum „Głosów Garbowa”. Pamiętam, że są tam jakieś podsumowania budżetu, wydatków na odśnieżanie i utrzymania dróg. Szukajcie, a znajdziecie.

    Reply
    • persodrom Post author

     Od tego jest urząd i ustawa o dostępie do informacji publicznej oraz prawo prasowe, aby nie opierać się na wtórnych danych, ale na tych zdobytych oficjalnie.

     Reply
 2. info

  Wydaje mi się, że informacja w gazecie parafowana przez Wójta mimo wszystko jest oficjalna. Wysłać pismo każdy może, a poświęcić trochę czasu, żeby samemu coś odnaleźć to już nie u nas!

  Reply
  • persodrom Post author

   Pan wójt powiedział już raz oficjalnie na piśmie, że nie poda tych danych bo nie zachodzi tu szczególny interes publiczny. Jeżeli te dane dawał Glosowi Garbowa to znaczy, że nie zachowuje równości wobec prawa. Jeżeli podał do gazety, którą gmina dotuje to i nam musi zgodnie z prawem to podać. Odmowa będzie traktowana jako utrudnianie dostępu do informacji publicznej, co jest czynem karalnym.

   Reply
 3. o Władzi

  uśmiałem się.. http://bogucin.net/o-sniegu-plotkach-i-zawiewaniu-troche-na-wesolo-jak-wladzia-wydaje-nasze-pieniadze-i-czemu-nie-wolno-o-to-pytac-edukacja-samorzadowa-c-d/

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Top