Chcecie, aby Wasze wsie się rozwijały? Za 3 dni pierwsze spotkanie, aby to wypowiedzieć. Ogłoszono konsultacje w sprawie Strategii Rozwoju Gminy Garbów na lata 2016-2023

Na 3 dni przed terminem pierwszego spotkania (!) wójt gminy Garbów ogłasza „spotkanie konsultacyjne” w sprawie strategii rozwoju gminy Garbów w latach 2016-2023. W informacji podane są 3 kolejne terminy, ale brak jest informacji, kiedy nastąpi zamknięcie konsultacji. Podany termin wydaje się zbyt krótki dla lokalnej społeczności, aby przygotować się do tak poważnej sprawy jak plany kierunków działań rozwojowych na 7 kolejnych lat. W niektórych gminach czas wyznaczony na konsultacje w sprawie strategii rozwoju to kilka miesięcy. Czy w Garbowie będzie to tylko 21 dni, co jest minimalnym wymaganiem ustawowym? Czy ogłaszając tak ważną sprawę tak późno władze pokazują, że naprawdę chcą dowiedzieć się czego oczekują mieszkańcy poszczególnych wsi i środowisk czy też chodzi jedynie o to, aby „konsultacje się odbyły”? Tak naprawdę ta dyskusja powinna była rozpocząć się pół roku wcześniej, a nie po telewizyjnych rewelacjach wójta na temat plaży i budowy od początku nowego ośrodka zdrowia. Informowanie w telewizji o tym, co się będzie robić, a potem dopiero robienie konsultacji społecznych w tej sprawie to nie są właściwe standardy postępowania.

Tak czy inaczej trzeba sygnalizować czego się oczekuje i zabiegać o wpisanie tego do Strategii Rozwoju Gminy Garbów na lata 2016-2023. Jeżeli środowiska poszczególnych wsi pozostaną bierne, to z roku na rok będzie się rozwijać Garbów jako „gminna stolica” z domem kultury, apteką i ośrodkiem zdrowia a nawet plażą (!), a mieszkańcy pozostałych wsi będą z trudem mogli znaleźć miejsce, w którym będzie możliwość swobodnego spotkania.

Informacja ze strony internetowej gminy Garbów:

I spotkanie: 15 stycznia 2016r. (piątek) o godz. 16:00

Wójt Gminy Garbów zaprasza do włączenia się w opracowanie Strategii Rozwoju Gminy Garbów na lata 2016-2023 i do udziału w spotkaniach konsultacyjnych, które odbędą się w dniach:

– 15 stycznia 2016 roku

– 22 stycznia 2016 roku

– 9 lutego 2016 roku

w budynku OSP w Garbowie, początek spotkań godz. 16:00

W Urzędzie Gminy Garbów trwają prace nad opracowaniem strategii rozwoju na lata 2016 – 2023, w związku z tym zapraszamy mieszkańców do współtworzenia tego dokumentu. Zapraszamy do współpracy młodzież i dorosłych, którzy chcą mieć wpływ na kierunki rozwoju naszej gminy.

 

 

Podziel się artykułem na: Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someone

Komentarze do: “Chcecie, aby Wasze wsie się rozwijały? Za 3 dni pierwsze spotkanie, aby to wypowiedzieć. Ogłoszono konsultacje w sprawie Strategii Rozwoju Gminy Garbów na lata 2016-2023

 1. konsultacje

  Mieszkańcy Zagród, Przybysławic, Bogucina, Woli Przybysławskiej pamiętacie jak rok temu pani M. Sanaluta i pani K. Charbos mówiły, że nie było planów budowy budynków czy urządzenia świetlic w waszych miejscowościach wpisanych do poprzedniej strategii. Jeśli chcecie aby powstały siedziby dla podejmowanych przez was działań to teraz trzeba dopilnować by urzędnicy gminni wpisali to do nowej strategii. Remonty i zamierzenia dla budynków znajdujących się w innych miejscowościach również.
  A tak w ogóle to czy nie można było zrobić spotkań konsultacyjnych odnośnie strategii rozwoju gminy Garbów także w innych miejscowościach, a nie tylko w Garbowie?

  Reply
 2. domyśl się obywatelu

  Prace nad powstaniem strategii rozwoju gminy rozpoczynają się od prac nad przygotowaniem projektu strategii rozwoju. Pracami nad przygotowaniem projektu strategii kieruje wójt. W sporządzaniu projektu strategii powinni brać udział mieszkańcy. Dlatego na tym etapie prac nad strategią wójtowie organizują otwarte spotkania konsultacyjne dla mieszkańców. Po przygotowaniu projektu strategii rozwoju gminy wójt przekazuje ten dokument Radzie Gminy do dalszych prac.
  Rada gminy musi podjąć uchwałę w o przeprowadzeniu konsultacji społecznych dotyczących strategii rozwoju gminy. Na podstawie tej uchwały wójt ogłasza konsultacje społeczne. Po przeprowadzeniu konsultacji przez wójta dokument strategii wraca do rady gminy, która podejmuję uchwałę o przyjęciu strategii rozwoju gminy.
  My jesteśmy chyba na etapie prac nad przygotowaniem projektu strategii rozwoju gminy. Niestety informacja o tym nie została jasno napisana przez wójta na stronę internetową gminy i trzeba się domyślać o co chodzi z tymi spotkaniami konsultacyjnymi

  Reply
 3. aha

  Czyli najpierw się opowiada bajki w telewizji a potem robi się konsultacje i uchwala w radzie czyli samowolka i ściema. Szok.

  Reply
 4. piotrek

  Uważam,że powinny być ogłoszenia po wsiach rozwieszone. Nie każdy ma dostęp do Internetu ,nie każdy zagląda na odpowiednią stronę czy w ogóle na Internet. Myślę o starszych osobach.
  Zgadzam się z tym co ktoś wyżej napisał. Takie konsultacje powinny być we wszystkich wioskach. Chyba zebranie wiejskie zwołać to nie problem. Wiecej osób będzie miało możliwość wypowiedzenia się, przedstawienia potrzeb dla swojej miejscowości.
  Sołtysi powinni jakoś zorganizować na wioskach zebrania i omówić z mieszkańcami potrzeby czy wizje rozwoju miejscowosci. Pozatym powinni razem ze swoimi mieszkańcami pojechać na te konsultacje jako reprezentacja wioski.Zbyt późno ta informacja o konsultacjach. Myślę,ze nie dotrze do ludzi na czas..

  Reply
 5. terminy

  W piątek o g. 16 tej spotkanie konsultacyjne? A jak ludzie pracują to jak mają przyjść? Może wójt nich nie robi godzin pod siebie ale dla ludzi 18-19 ta to najwcześniejsza rozsądna godzina!!!

  Reply
  • i niestety

   co gorsze, wszystkie trzy terminy wójt ustalił na piątki na godz. 16. niektórym będzie trudno wziąć udział w spotkaniu

   Reply
 6. persodrom Post author

  Ogłoszenie 3 dni przed spotkaniem konsultacyjnym to kpina z ludzi. Ostatnia sesja też była ogłoszona w sposób niezgody ze statutem bo zwyczajowo powinno być przynajmniej 7 dni a było 5 (odpowiedzialna Przewodnicząca Chabros).

  Uchwały z tej sesji zaczynają publikować dopiero dzisiaj po interwencji telefonicznej u sekretarza Reszki. Zarządzenia wójta nie są w BIP publikowane od 25 września! To wszystko to jest jedna wielka kpina władzy z ludzi. To wszystko pokazuje, że władze gminy nie chcą uczestnictwa obywateli choć mają usta pełne frazesów o wspieraniu życia obywatelskiego. Jak to się nazywa, gdy ktoś mówi co innego, a robi co innego?

  Reply
 7. tekst poprzeniej strategii

  tutaj można zapoznać się z dotychczasową Strategią rozwoju na lata 2008-2015
  http://uggarbow.bip.lubelskie.pl/upload/pliki/00strategia_rozwoju_gminy_garbow_bl_30_12_2008.pdf

  Warto zobaczyć jakie informacje obejmuje dokument i czy został zrealizowany.
  Teraz należy dopilnować, aby nie dopisali do strategii w okrągłych słówkach np. wiatraków. oraz aby zapisali umocnienie zrównoważonego rozwoju poszczególnych wsi wsparcie rozwoju organizacji pozarządowych

  Reply
 8. gdyby

  Gdyby ta władza przyznała się przed Bogiem i ludźmi do winy i wszystkich nadużyć. Gdyby potrafili przeprosić i zacząć od początku idąc w stronę prawdy i poszanowania słuszności, a nie swoich własnych projektów. Gdyby zaczęli szanować godność i podmiotowość społeczności o czym tak często mówił Jan Paweł II.
  Znaleźli by przebaczenie u Boga i u ludzi a sprawy mogłyby pójść we właściwym kierunku.
  Zobaczymy, może w końcu się opamiętają. Trzeba się modlić za tych ludzi bo bardzo się zagubili. Potrzeba całych ton żarliwej modlitwy za nich, do czego wzajemnie się zachęcajmy. Trzeba wierzyć, że prawda zwycięży.

  Reply
 9. Kuper

  22 stycznia o g. 16 tej kolejne spotkanie konsultacyjne w sprawie Strategii rozwoju gminy Garbów. Kto świadomy rzeczy niech ruszy kuper i przyjdzie w piątek walczyć o swoje. Im więcej ludzi tym lepiej!

  Reply
  • redakcja

   Konsultacje poszły całkiem nieźle. Zwykłych mieszkańców było więcej niż pracowników gminy. W większości ludzie opowiedzieli się za rozwojem terenów inwestycyjnych oraz wspieraniem nowego osadnictwa. Dzisiaj miała być na gminnych stronach informacja o ankiecie, w której każdy będzie mógł wpisać konkretne pomysły i inwestycje.

   Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Top