Bronisław Pietrak (1914-1997) – kowal, wycinankarz, pisarz ludowy, działacz społeczny

Kowal artysta, wykonawca ozdób z drewna, rogu i włosia, wycinankarz, pisarz, satyryk. Urodził się w Miłocinie koło Nałęczowa. Przez lata pracował jako kowal dworski w Gutanowie, potem we własnej kuźni. Gospodarował na roli i tworzył. Zmarł w 1997 roku w Lublinie, jest pochowany w Garbowie.
Zaczął pisać w 1946 roku, po śmierci swoich dzieci, debiutował w 1956 w „Głosie Ziemi Puławskiej”.
Drukowano go na łamach lokalnej i ogólnopolskiej prasy, w „Tygodniku Kulturalnym” i „Twórczości Ludowej”. Wiersze jego były publikowane w niemal każdej antologii ludowej poezji drukowanej między 1962–1992. Napisano o nim wiele artykułów, prac magisterskich, reportaży. Był częstym gościem audycji radiowych i telewizyjnych. Ulubieniec dzieci i młodzieży, z którymi spotykał się w szkole, recytując swe utwory, opowiadając o swych twórczych pasjach. W 1957 roku zainspirował powołanie Wojewódzkiego Klubu Twórców Ludowych przy Stowarzyszeniu PAX w Lublinie. Od 1959 roku, przez 20 lat prowadził Klub Twórców Ludowych w Puławach. W latach 1965–1968 był przewodniczącym Zarządu Międzywojewódzkiego Klubu Pisarzy Ludowych. Współzałożyciel Stowarzyszenia Twórców Ludowych w Lublinie i jego pierwszy prezes w latach 1968–1972. Członek ZLP.
Prozę zaczął uprawiać w 1972 roku, drukując w prasie, kilkunastu antologiach i indywidualnych edycjach. Pisał opowiadania, nowele, opowieści, bajki, wiersze liryczne, chłopskie treny, gawędy humoreski, satyry, fraszki. Znany ze swoich pasji twórczych, artystycznych wyrobów kowalskich, w które, podobnie jak w literaturę, wkładał swą duszę.
Etnograf prof. Roman Reinfuss poznawszy go, stwierdził: „Dziesięć lat czekałem na ludowego artystę-kowala, a znalazłem więcej, kowala artystę i poetę .To była dla mnie wielka radość”.

źródło: teatrnn.pl

Podziel się artykułem na: Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someone

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top