23 września 2014 – Bogucin wybrał sołtysa i dokonał podziału funduszu sołeckiego. Wzorowa postawa mieszkańców. Napaść słowna na mieszkańca ze strony wójta

Dnia 23 września 2014 odbyło się wyborcze Zebranie Wiejskie w Bogucinie. Nieoczekiwanie frekwencja była bardzo wysoka i należy sądzić, że choćby tylko z tego powodu stanie się ono ważnym historycznym punktem odniesienia w dziejach Bogucina. Listę podpisało aż 117 mieszkańców uprawnionych do głosowania. W poprzednich latach zainteresowanych wyborami było kilkukrotnie mniej, a przez pewien czas brakowało nawet chętnych do sprawowania funkcji sołtysa Bogucina.

Tym razem w tajnym głosowaniu z wynikiem 59 do 58 na kolejną kadencję sołtysem została wybrana zgłoszona przez radną Lidię Michoń pani Aneta Wolińska, której kandydatura aż do ostatnich chyba chwil nie była powszechnie znana. Mimo tak bardzo spolaryzowanych postaw i wiszącego w powietrzu napięcia, trzeba przyznać, że cała procedura wyboru sołtysa dokonała się w nienagannym porządku, spokoju i we wzajemnym poszanowaniu różnic, za co mieszkańcom Bogucina należą się wielkie wyrazy uznania.

Podziękowania dla Sołtysa Włodowskiego i gratulacje dla Pani Sołtys Wolińskiej

Na stronie internetowej wsi Bogucin pojawiły się podziękowania mieszkańców dla dotychczasowego sołtysa Sławomira Włodowskiego.

Z naszej strony, chcemy gorąco podziękować Sławomirowi Włodowskiemu za trud i poświęcenie podczas piastowania stanowiska sołtysa wsi Bogucin. Sołtys to nie tylko tabliczka na płocie, to osoba, która zna problemy własnej wsi, to osoba, która ma dobry kontakt z mieszkańcami, jest łącznikiem z Gminą i innymi instytucjami, a przede wszystkim działa dla dobra swojej wiejskiej społeczności. To osoba, która nie boi się stanąć i walczyć w słusznej sprawie i wie, że zawsze może liczyć na wsparcie ze strony jej mieszkańców. Takim właśnie sołtysem był Sławek Włodowski za co raz jeszcze mu dziękujemy.

Z naszej strony przyłączamy się do podziękowań i życzymy panu Sławomirowi Włodowskiemu dalszej odważnej i skutecznej aktywności dla mieszkańców Bogucina i całej gminy Garbów, a nowej pani sołtys składamy gratulacje i życzymy sił do wytrwałej i wolnej od nacisków służby mieszkańcom.

Podział funduszu sołeckiego

Po wyborze sołtysa i rady sołeckiej, mimo prób przeniesienia przez prowadzącego Jana Parucha kolejnego punktu zebrania na inny dzień, zgodnie z wcześniej ustalonym porządkiem, dokonano podziału środków z funduszu sołeckiego. Ustalanie większości wydatków następowało przeważającą większością głosów. Choć w czasie rozmowy mieszkańcy wyrażali niekiedy przeciwne zdania, to jednak odbywało się to z wzajemnym szacunkiem i zrozumieniem. Jedyną odrzuconą propozycją był zakup naczyń do szkoły, które jak się okazało już w szkole się znajdują w dużej ilości. Jedyną osobą, która przekroczyła normy kulturalnego obradowania był niestety pan wójt Kazimierz Firlej. Zamiast zwyczajnie podjąć dyskusję na temat jego odpowiedzialności za oświetlenie i związane z nim bezpieczeństwo na drodze, po raz kolejny w bezpardonowy i skandaliczny sposób zaatakował on ad personam mieszkańca, który „ośmielił się” podjąć „nieprzewidziany” temat. Mieszkańcem tym był wydawca Naszego Garbowa, którym jest autor niniejszej relacji. Z przykrością trzeba stwierdzić, że tego typu wybryki, insynuacje,  materialne kłamstwa i ingerencje w sprawy prywatne mieszkańca, których dopuszcza się wójt Firlej stają się jego niechlubną „normą”. Najwyższy czas, aby nasz włodarz zaczął odróżniać swoje prywatne animozje i trudne jak widać do opanowania pragnienie utrzymania się (za wszelką cenę?) przy władzy od spraw i norm publicznych, z których może być słusznie, zarówno w prasie jak i podczas publicznych spotkań, przez lokalną społeczność rozliczany. Paradoksalne jest to, że mimo wyczuwalnego na zebraniu napięcia, 117 zwykłych mieszkańców mogło w imponującym spokoju dokonać wyboru sołtysa oraz rady sołeckiej, zachowując wzorowo ogólnie przyjęte dla spotkań publicznych mormy, a nie było na to samo stać osoby pełniącej od kilkunastu lat obowiązki wójta, która powinna przecież starać się stanowić wzór kultury zachowania się w takich okolicznościach – zwłaszcza w obecności młodzieży! Z przykrością trzeba stwierdzić, że tego wzoru nie stanowi.

Prócz spraw związanych z oświetleniem, choć wśród nielicznych, to jednak niemałe emocje, wywołał również wniosek młodzieży o wzbogacenie osprzętu dźwiękowego i oprogramowania do kamery, która została zakupiona ze środków sołeckich w zeszłym roku. Przedstawiciel młodzieży stwierdził, że dzięki zakupionej rok temu kamerze, młodzież mogła zrealizować film o pacyfikacji Bogucina, który zakwalifikował się do tegorocznego gdyńskiego festiwalu „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci”. Udział w tego typu wydarzeniu jest to piękna promocja gminy Garbów i samego Bogucina na arenie ogólnopolskiej. Przyczyną, że film nie zdobył tegorocznej nagrody „Anioła wolności” była właśnie zbyt słaba jakość dźwięku, co wynikało z braków sprzętowych. Zakończone rzęsistymi oklaskami wystąpienie przedstawiciela młodych spotkało się z przychylnością zdecydowanej większości uczestników spotkania. Co ciekawe, jedyną osobą głosującą przeciw filmowemu doposażeniu naszej młodzieży był pan Jan Paruch, który wcześniej jednoznacznie krytykował cały projekt zakupu kamery w ramach funduszu sołeckiego. Z naszej strony naszej młodzieży życzymy spokojnej wytrwałości w rozwijaniu swoich talentów, które gdy jako społeczność pomożemy im dojrzeć, kiedyś rozsławią imię Bogucina i całej Garbowszczyzny po całej Polsce, a może i po całym świecie. Na to gramy i życzymy dalszych sukcesów.

Z funduszu sołeckiego mieszkańcy Bogucina zdecydowali się sfinansować zakup ławek potrzebnych do imprez plenerowych, zakup osprzętu dźwiękowego do kamery oraz potrzebnego oprogramowania do montażu filmów, wsparcie działalności Koła Gospodyń Wiejskich, zakupu koszulek i sprzętu sportowego dla Klubu Sportowego BKS oraz uzupełnienie brakującego w ważnych dla mieszkańców punktach oświetlenia.

Po szybkim przeprowadzeniu wszystkich głosowań nad poszczególnymi propozycjami zebrani rozeszli się  w pokoju do swoich domów.

Czytaj też na ten temat na: bogucin.net

Podziel się artykułem na: Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someone

Komentarze do: “23 września 2014 – Bogucin wybrał sołtysa i dokonał podziału funduszu sołeckiego. Wzorowa postawa mieszkańców. Napaść słowna na mieszkańca ze strony wójta

 1. czy wójt płacił podatki

  Wójt znowu czepił się tych podatków wydawcy NG jak Pitera dorsza. Ciekawe czy i gdzie pan Firlej płacił podatek gdy dwa lata pracował za granicą? Na czarno czy legalnie? Niech się jako osoba publiczna tłumaczy.

  Reply
  • redakcja

   Dobre pytanie. Czy wójt przebywając i pracując za granicą robił to legalnie? Gdzie płacił te swoje podatki? A może nie płacił?
   Dziękujemy czytelnikom za zwrócenie uwagi na problem.

   Reply
 2. Awanturnik

  Z tego co już się rozniosło to również na zebraniu wiejskim w Karolinie wójt zaprezentował swój poziom i wykorzystał sytuację by siebie wybielić a nieobecnemu człowiekowi łatę przylepić! Temat słynnych wiatraków mieszkańcy poruszyli a wójt że nigdy w Gminie nie było tematu wiatraków,pytamy więc jak nie było to po jakiego …. stał masz którego celem był pomiar prędkości wiatrów?! I głupie docinki że jedna Pani chciała na wiatrakach do europarlamentu….żenujący poziom wójta ale to kampania wyborcza robi swoje.Wybory przesunięte więc może tym razem uda mi się być osobiście i posłuchać jak tak można ludziom kit wciskać!

  Reply
 3. Z Karolina

  Prosimy redakcję portalu o wsparcie na zebraniu. Wójt na pewno będzie próbował mieszać. Może warto to nagrać?

  Reply
 4. jp

  Cała ta zmiana dobrego sołtysa w Bogucinie to zwykła awantura wywołanaprzez radna Michoń która pewne wystartuje teraz z komitetu wójta. po co zmiemiacporzadnego solysa na wielka niewiadomą. Dlatego ze tak sie podoba wojtowi? Soltys ma byc dla ludzi a nie dla wójta.

  Reply
  • Jadzia

   Dokładnie tak, mieliśmy dobrego Sołtysa-gospodarza,pomagał wszystkim i zaangażowany do cna jak mało który.Nie trzeba było nic dwa razy powtarzać bo sam miał wiele pomysłów i co ważniejsze chęci do pracy! Szkoda że wójt myśli tylko politycznie i swoich ludzików wstawia by wygrywali nie licząc się z tym że dla dobra wsi to nie wyjdzie…

   Reply
 5. rozbawiona

  Pani Jadziu! Trzeba było pójść na wybory zamiast piec kiełbasę na grillu na świętowanie reelekcji sołtysa!
  Zdecydował 1 głos.

  Reply
  • persodrom Post author

   sądzę że się pani rozbawionej pomyliły panie Jadzie. A to, że zadecydował jeden głos to prawda. Każdy kogo zabrakło jakoś odpowiada za wynik że mamy to, co mamy.

   Reply
   • Mieszkaniec Bogucina

    Jeśli przyszło by więcej osób to Pani Sołtys uzyskałaby jeszcze większą przewagę. Cieszy się naprawdę dużym poważaniem (zasłużenie) i życzę jej samych sukcesów. Nie rozumiem utyskiwań nad poprzednim Sołtysem. Część rzeczy robił dobrze, chwała mu, ale niektóre wypowiedzi Sołtysowi nie przystoją! I o ile jeszcze rok temu mogłem go zaakceptować na tym stanowisku to teraz uważam, że dobrze się stało, że odpadł. Jednym głosem – może to Znak?

    Reply
 6. Robert

  Sławek mówi to co myśli. Szczery i otwarty chłop. Ma serce i odwagę. I to się liczy. Nie patrzy jak wiatr wieje ale co jest słuszne.

  A co przystoi a co nie to zależy komu. Jedni nie wstydzą się kłaniać dla korzyści albo ze strachu przed wójtem, a dla innych to wstyd tak robić. Sławek zalicza się do tych, którzy mówią jak jest. I to jest klasa, której wielu innym brakuje i dlatego często okazują sprzeciw.

  Reply
  • Mieszkaniec Bogucina

   No, ale czy pan sugeruje, że obecna Pani Sołtys kłania się dla korzyści albo ze strachu przed wójtem?
   Był demokratyczny wybór, osiągnęła sukces. Upłynie czas kadencji to wtedy można oceniać. Nie wiem jakie można mieć do tego „ale”? Jak redakcja może to nazywać atakiem z ukrycia? Przecież KAŻDEMU mieszkańcowi wolno kandydować. To nie jest zarezerwowane tylko dla mężczyzn w wieku średnim i wyżej!!!

   Reply
   • Robert

    Ja niczego nie sugeruję. Pani sołtys życzę jak najlepiej. Jednak po zmianie sołtysa od razu wyczuwało się zmianę klimatu przy dzieleniu funduszu sołeckiego. Nutkę wrogości nowej pani sołtys w stosunku do dwóch największych organizacji mieszkańców w Bogucinie uważam za bardzo zły zwiastun. A było to widoczne i raczej sołtysowi nie przystoi…

    Jestem realistą i nie oczekuję od pani sołtys jako pracownika szkoły takiej samej suwerenności i niezależności jaką miał Sławek Włodowski. Zresztą dużo zależy od tego, kto wygra wybory. Jak się zmieni władza to i wiatr pewnie się trochę zmieni.

    Oczywiście każdy może kandydować na sołtysa. Niepokoi jednak to, że kandydata forsuje się przez zaskoczenie i że zgłasza go osoba, która działa w radzie razem ze stronnictwem wójta. Bardzo niepokoi też to, że osoba ta czyli pani radna Michoń nie chciała zgłosić kandydatury pani sołtys samemu, ale prosiła o to kogoś innego. Tamta osoba odmówiła i musiała zrobić to sama. Ale to są już moim zdaniem zagrywki nieczyste.

    O absurdalnych kłamstwach rozpuszczanych przeciwko dotychczasowemu sołtysowi będzie okazja jeszcze pogadać. Prawda kto za tym stoi powoli wyjdzie na jaw.

    Reply
    • Anna

     Oj odstosunkuj się od pani Michoń i sołtyski bo to naprawdę źle o tobie świadczy. Jeszcze upublicznij wyniki głosowania do rady.

     Reply
     • Mati

      A co to nie ma nikt prawa mówić o osobie publicznej, niech nie kandyduje na radną jak sobie nie życzy! Będzie miała spokój inaczej musi być krytyka jak przeciw ludziom głosuje. Niech se sama wiatrak postawi przed domem.

 7. Zdziwiona

  Ja to nie rozumiem ludzi i pani Michoń, że jest po stronie wójta, przecież wyszła ze Wspólnoty Garbowskiej, czyli zdradziła tych ludzi, albo jest tak słaba i chwiejna? To co teraz może z „niezależnych” będzie kandydować? dziwne to wszystko….. A ludzie patrzą i nie widzą, że ktoś taka chorągiewka i nie trzeba głosować na taką. Ale podobno mówiła, że już ma dość i nie będzie kandydować. Zobaczymy…..

  Reply
 8. Robert

  Proszę grzecznie pani Anno. Mówię to, co widziałem i co widzieli inni. Nikogo nie obrażam więc proszę również zachować grzeczny ton. Każdy może wyrażać swoje opinie – byle zachować wyczucie. Nie jesteśmy chyba na ty.

  A odnośnie wyników do rady to nie mam nic do ukrycia otrzymałem 39 głosów czyli 1/3 obecnych na spotkaniu. To jest dobry wynik jak na nowego mieszkańca, zwłaszcza gdy 50% było zebranych pod wybory sołtysa a nie czy są za mną czy nie.

  Reply
 9. Monika

  Nie dojdziemy żadnych liczb bez protokołów. Wybrano 8 radnych, bo ten ósmy miał tyle samo głosów co siódmy, więc mieszkańcy zagłosowali, że ośmiu, a każdy ze 117 głosujących mógł głosować na dowolną liczbę radnych od 0 do 7, więc nijak nie idzie policzyć jak to się rozkładało na głosujących, bo jeden głosował na 3, a inny na 7, więc bez protokołu się nie dogadamy bo głosowanie było tajne i dajmy już spokój tym dywagacjom.

  Reply
     • Robert

      Ja nie zostałem wybrany, ale to nie zmienia ani na jotę prawdy. Szanuję decyzję wyborców. Dziękuję tym 39 osobom, które mnie poparły i mają odwagę się do tego przyznawać. Spokojnie budujemy dalej. Słuszność jest po naszej stronie. Z czasem coraz więcej ludzi będzie to rozumieć. Bronimy siebie i innych ludzi przed przemocą ze strony władzy i będziemy nasz wysiłek kontynuować.

      W czasie zebrania jeden okrągły pan dość wrogo nastawiony, którego nie znam, ale którego tutaj pozdrawiam, zaproponował gdy zostałem zaatakowany przez wójta, aby głosować kto jest za wójtem, a kto za mną. To ciekawe że ktoś w ogóle postawił mnie naprzeciw wójta. Przecież ja nie ubiegam się o urzędy tylko bronię ludzi przed urzędnikami i robię to z przekonania i poczucia przyzwoitości kosztem mojego czasu i pieniędzy.

      Temu panu, który chciał głosować odpowiem. Prawdy i przyzwoitości się nie głosuje, ani nimi nie kupczy proszę pana dla żadnego interesu. Niech tyle wystarczy.

     • Ania

      Ciesz się, że pan okrągły taczki nie miał. Ludziom się nie podoba unikanie podatków i cała gmina o tym mówi. Coraz głośniej.

 10. pozdrowienia

  Skoro ktoś wywołał tutaj ostatnie głosowanie w sprawie wiatraków to chciałem pozdrowić Leśce, Karolin, Borków i Janów. Trzymajcie się kochani. Wiekszość radnych was zlekceważyło, ale my was nie zostawimy. Idźcie całymi rodzinami do wyborów i pogońcie wiatrakowych lobbystów. Musimy się bronić.

  Reply
 11. zastanawiam się

  Zastanawiam się czy radni głosowali tak, bo serca nie mają dla tych ludzi czy po prostu zostali „przekonani” przez wójta, żeby głosować po jego myśli za wiatrakami?

  Reply
 12. Robert

  Powtarza pani kłamstwa wójta Firleja i narusza pani moje dobra osobiste. Płacę wszystkie należne podatki zarówno w gminie Garbów jak i w Lublinie gdzie prowadzę firmę od 17 lat i jest mój dom rodzinny.

  Rozmawiałem z wójtem w poniedziałek. Zapytałem go czy pracował legalnie za granicą przez dwa lata i jeżeli tak gdzie płacił podatki. Wił się jak piskorz i w końcu rzucił słuchawkę. Rozmowa trwała kilkanaście minut. Proszę sobie odpowiedzieć czy wójt płacił podatki gdy pracował za granicą.

  Reply
 13. do kalkulator

  Panie kalkulator i co dzwoniłeś Pan do wójta i pytałeś pan o to nagranie, bo tu wszyscy ciekawi, co obserwują od wczoraj czy to nagranie jest czy nie?

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top