Wybory sołtysa w Bogucinie – sprawa dla Sherlocka Holmesa. „Żmijowy spisek”

Sądzę, że sprawa wyborów na sołtysa w Bogucinie powinna doczekać się oddzielnej refleksji, a może nawet opowiadania w stylu Sherlocka Holmesa. Przypadek jest rzeczywiście bardzo ciekawy jak na nasze realia. Żeby wymienić tylko kilka okoliczności.

Po pierwsze ukrywanie do końca, „żeby nie zdążyli się zorganizować”, kontrkandydatki  dobrego i bardzo aktywnego przecież Sołtysa Włodowskiego, który potrafił stawać murem w obronie mieszkańców, nie bojąc się ani lisa, ani wilka, ani nikogo innego – bohater pozytywny.

Po drugie godna szczegółowej analizy jest rola radnej pro-wójtowej Lidii Michoń, która zgłosiła kandydaturę tajnej kandydatki, a po jej zwycięstwie uradowana ogłaszała, że nowa sołtys stawia wódkę! Co ciekawe wcześniej prosiła, aby kandydaturę zgłosiła jedna z osób ze środowiska popierającego pana Włodowskiego, co pewnie obliczone było na dezorientację elektoratu. Trzeba wiedzieć, że uprzednio były rozpuszczone plotki o tym, że Sołtys chce przejąć szkołę i inne tym podobne niemożliwe brednie, którymi może jednak część osób dała w pośpiechu wiarę. W czasie wyborów radna Michoń wnioskująca tajną kontrkandydatkę będącą po prostu pracownicą wójta ćwierkała ostentacyjnie z niczego nieświadomymi całej misternej gry członkiniami stowarzyszenia – to pewnie też zabrało kilka głosów zdezorientowanych ludzi. Głosowanie skończyło się tak jak się skończyło, a inna sprawa jak było potem przez niektórych komentowane.

Tak w wielkim skrócie wyglądała ta żmijowa akcja. Żmijowa zwłaszcza dlatego, że wnioskodawczyni wcześniej należała do kręgu stowarzyszenia (tak samo jak wcześniej była wybrana z listy innego, które zdradziła), żmijowa bo były rozpowiadane nie wiadomo przez kogo kłamstwa o panu Włodowskim (czyja to metoda? skąd to znamy?) I żmijowa dlatego, że zupełnie niczemu dobremu nie służyła – bo czemu? Żeby dobrego sołtysa odwołać, gdyż nie podobał się wójtowi i potrafił mówić mu co myśli i nie drżał jak osika w jego obecności, i walił prawdę prosto w oczy aż szyby pięknie grały w urzędzie.

Nie ma się co dziwić, że po takim jadzie część ludzi, która zagłosowała za nową sołtyską, poczuła się wprowadzona w błąd i okazuje do chwili obecnej pewne „wkurzenie”.  A zwolennicy pana Sławka, którzy nie przyszli na głosowanie, bo nie wiedzieli o całej akcji i myśleli, że wybór to będzie czysta formalność, mają żal, nie tylko do siebie, że dali się niespodziewanie zaskoczyć i wpuścili lisa do kurnika.

Wybory oczywiście są ważne, ale kontekst jest w sposób jeszcze bardziej oczywisty niesmaczny. Ktoś powie, że taka jest demokracja. Można się zgodzić, można zaprzeczyć. Głosowanie było demokratyczne, ale przygotowanie nie najbardziej. Gdyby udało się udowodnić i znaleźć tego, kto rozpowszechniał kłamstwa o panu Sławomirze Włodowskim, który jest oczywistym poszkodowanym w tej sprawie, to może można by tę ż. demokrację nawet unieważnić. Ale to już zupełnie inna historia.

Zdolnych autorów zachęcamy do zajęcia się tematem w  stylu opowiadań Sherlocka Holmesa. Proponuję tytuł „Żmijowy spisek”.

autor: pwk

Podziel się artykułem na: Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someone

Komentarze do: “Wybory sołtysa w Bogucinie – sprawa dla Sherlocka Holmesa. „Żmijowy spisek”

 1. olga

  a jak się panu nie podoba wynik wyborów to niech pan będzie tym sherlockiem, unieważni je a na kolejnych wyborach pani sołtys wygra większą liczbą osób

  wtedy wątpliwości pana i stowarzyszenia zostaną rozwiane i może dotrze że ludzie mają was dosyć

  Reply
 2. olga

  żałośni są ludzie co nie potrafią przyjąć porażki i roztrząsają się nad nią jakby to była co najmniej sprawa życia i śmierci

  Reply
  • Robert

   Tu nie chodzi pani Olgo o umiejętność przegrywania, ale o to, że akcja została przeprowadzona wstrętnym podstępem i przy użyciu kłamstw i pomówień, które rozpowiadano ludziom. Jeszcze rozumiem, gdyby pan Sławek był złym sołtysem i ludzie by sami coś takiego zrobili. Ale gdyby był złym sołtysem, to nie trzeba byłoby stosować podstępów, żeby go odwołać. A tak, gdy włączyła się w akcję bezpośrednio radna z opcji wójta Firleja sprawa źle wygląda na odległość – i jeszcze chciała to ukryć. Dla mnie to przewrotność i wstyd.

   4 lata temu pani Michoń została wybrana z listy opozycji i od razu przeszła na przeciwną stronę!? Przypomina mi to jednego europosła, który najpierw był w PIS a potem startował z Lublina z PO. Na szczęście przegrał. Nikt nie ceni takich ludzi, nawet ci, do których się przyłączył. Wykorzystali go i zostawili samemu sobie.

   Reply
  • Monika do Pani Olgi

   Pani Olgo, czy pytała Pani radnej Michoń dlaczego głosowała za wiatrakami? Jeżeli Pani będzie głosowała za tą radną i wójtem Firlejem, to już niedługo może się okazać, że ma Pani za domem farmę wiatrową, która niszczy zdrowie Pani rodziny, a wartość Pani działki spada do zera, bo nikt jej w życiu już nie kupi. I w takiej sytuacji znalazłoby się wielu mieszkańców naszej gminy za sprawą p. Michoń. I dalej uważa pani, że to jest dobra radna?
   Kolejny temat to jawność finansów w gminie. Dlaczego głosowała za utajnieniem tych finansów, widocznie wójt poprosił, bo ma coś do ukrycia? A ona jak manekin podnosi rękę, bo wszyscy tak robią. Na swoją obronę mają to, że to dodatkowy koszt, żeby zatrudnić pracownika do papierów. Roczny budżet gminy wynosi ok. 25 milionów! To chyba śmieszny argument, prawda? A to, że woda płynie kędy chce to nie są nasze pieniądze??? To jest dopiero strata i niegospodarność! Widocznie pieniądze idą gdzieś bokiem z gminy i nie można dlatego tego odtajnić, bo by się wydało. Bo nie widzę innej racjonalnej przyczyny. Ludzie, finanse gminy powinny być jawne czy to rozumiecie???????!!!!!!!!!!!!!!!!
   Życzę rozumu w tym głosowaniu, nie dajmy się nabrać na fałszywe uśmieszki.

   Reply
 3. Robert

  Nikt nie zamierza się tym zajmować. Było minęło. Pozostaje jednak niesmak.

  A odnośnie tego czego ludzie mają dosyć, to uważam, że mają raczej dosyć podstępów i kłamstw władzy niż innych mieszkańców. Proszę mnie w to nie mieszać, gdyż, nie jestem członkiem żadnego stowarzyszenia. Można mieć różne wizje rozwoju, ale to nie wyklucza, że można się w wielu sprawach wspierać. I tak staram się postępować. Jeżeli pani chwali tutaj panią Michoń, a występuje przeciwko ludziom działającym w stowarzyszeniach, to już niczego nie rozumiem.

  Reply
  • olga

   znam Panią Michoń i wiem że jest osobą uczciwą, rozsądną i godną zaufania
   wystąpiła ze stowarzyszenia bo najwyraźniej coś jej tam nie odpowiadało, nie miała obowiązku być w grupie z którą się nie zgadza

   gdyby ludzie ze stowarzyszenia dorównali jej postawą na pewno nie byłoby teraz szukania spisku, nieuczciwości…

   plotki istnieją istnieć będą, sołtys Włodowski był owszem dobrym sołtysem ale może nowa sołtyska będzie lepsza???
   czemu ludzie nie potrafią tego zaakceptować>>
   czemu zwolennicy p.Włodowskiego po obrażali się na osoby które głosowały za p. Anetą – to wyłącznie świadczy o braku klasy tych osób

   takie osoby nie powinny być ani u władzy ani reprezentować wsi ( w radzie sołeckiej – a mają do niej startować), a co będzie jak ich start będzie znowu porażką i ludzie ich nie wybiorą (psychiatra ich będzie czekał jak nic)

   O KLASIE CZŁOWIEKA ŚWIADCZY ZACHOWANIE PO PORAŻCE a niestety zachowanie osób ze stowarzyszenia charakteryzowało i dalej objawia się brakiem klasy, wręcz chamstwem..
   (przykład: zwyzywanie jednej z osób od szmat – powód głos oddany nie na p. Włodowskiego)

   Reply
   • persodrom Post author

    Pani Olgo, ciekawe jak wyzwie pani panią Michoń gdy za parę lat zobaczy pani farmę wiatrową za oknem swojego domu… Polecam się zainteresować tematem. Pani Michoń oczywiście będzie mówić, że to nas nie dotyczy itd… Ale to nie jest niestety prawda. Przychodzi kapitał i stawia, jeżeli radni nie bronią ludzi. A poza tym to jest świństwo tak postępować wobec mieszkańców wsi, których to już teraz dotyczy.
    Polecam refleksję: http://naszgarbow.pl/jak-to-jest-ze-11-z-15-radnych-gminy-garbow-mimo-sprzeciwu-mieszkancow-glosuje-za-wiatrakami-co-robic/

    A odnośnie wyzywania pod sklepem to nie pochwalam tego, ale proszę też zrozumieć, że ludzie poczuli się wielokrotnie oszukani przez panią Michoń i zwyczajnie puszczają im nerwy. Za dużo już tyk krętactw, zdrad i wolt. Zmiana dobrego sołtysa to była zwykła awantura na rękę wójtowi. Niepotrzebne to było w Bogucinie. Za tą awanturę odpowiada pani Michoń. Gdyby były rzeczywiście powody do odwołania. Ale nie było! Za to stworzono garść kłamstw na temat Sławka. To jasne, że była to zwykła „polityczna akcja pani Michoń jako stronnika wójta.
    To tyle. Szkoda gadać dalej. Pozdrawiam.

    Reply
 4. OD WENNĄTRZ

  O KLASIE CZŁOWIEKA ŚWIADCZY JEGO UCZCIWOŚĆ (FAIR PLAY)
  Pani Michoń ćwierkała z członkiniami stowarzyszenia, którego nie lubi i z którym się nie zgadza całe zebranie dla zmylenia przeciwnika. Poprosiła je, żeby wystawiły kandydaturę nowej sołtys. To jest Pani zdaniem uczciwe zachowanie? To jest fałsz i obłuda i o to Pan Włodowski ma żal do niej, a nie o to, że przegrał, chodzi o „STYL I KLASĘ” jaką zaprezentowała radna Michoń. Co za zaślepienie, żeby nie widzieć takich rzeczy, że ona chciała to z siebie zrzucić na stowarzyszenie. To co najgorsze rozegrało się za plecami ludzi i to najbardziej boli i o tym trzeba trąbić na dachach!

  Reply
  • olga

   nie trzeba się zgadzać ze wszystkimi poglądami danej osoby żeby ją szanować

   wiatraki z gospodarczego punktu widzenia są potrzebne, pani Michoń to poprała i miała do tego prawo, a szkalowanie ją za to tylko dlatego ze pan tego nie popiera nie jest w porządku

   jeżeli ktoś ma inne poglądy niż druga osoba nie znaczy że te dwie osoby mają udawać że się nie znają…
   nie rozumiem czepiania się że niby p. Michoń jest bezczelna bo śmiała odzywać się do osób które głosowały na p. Sławka
   naprawdę to świadczy o braku tolerancji i prostocie tych ludzi

   Po tegorocznych wyborach na sołtysa straciłam szacunek do osób ze stowarzyszenia Boguckiego, przykre ale brak klasy jakie cały czas pokazują jest zbyt porażający żeby to akceptować

   Reply
   • persodrom Post author

    z wiatrakami to nie jest zupełnie tak jak pani mówi. WIATRAKI SĄ SZKODLIWE GOSPODARCZO, skoro spadają ludziom ceny nieruchomości. Dobre są dla inwestorów wiatrowych owszem, ale nie dla mieszkańców. I w tym problem, że radni słuchają tych inwestorów a nie szanują interesu mieszkańców.

    czy chciałaby pani mieć wiatraki 500-1000 m od domu? Są dwa razy wyższe niż kościół w Garbowie i jest ich np. 4 sztuki na horyzoncie. Pani dom kosztowałby 30-50% wartości. Jeżeli miałaby pani na niego kredyt to bank by musiał go wypowiedzieć. Czy rozumie pani te proste rzeczy. Brak ich zrozumienia świadczy nie o prostocie, bo to nic złego (Bóg jest prosty), ale o zupełnym pomieszaniu. A tolerancja nie ma tu nic do rzeczy. Tu jest prosta ekonomia rodzinna proszę pani.

    A co pani myśli o stowarzyszeniu jednym czy drugim to już pani sprawa. Niech bronią się same stowarzyszenia. Nie będę za nie odpowiadał. Ja bronię ludzi. Czy to co pani mówi świadczy o pani klasie? Zostawmy to. Z pewnością awantura ze zmianą dobrego sołtysa to nie jest klasa, którą możemy spokojnie zaakceptować. Zwykły urzędniczy przewrót przy użyciu manipulacji. Tyle.

    Reply
   • do Olga

    Piszesz o szacunku same sprzeczności, przeczytaj to co napisałaś, a zapewne go nigdy do stowarzyszenia nie miałaś. P. Michoń się nie tyle śmiała odzywać, co się im podlizywała jakby nigdy nic, a one przyznaję niezbyt mądrze dały się jej zmanipulować, a to zasadnicza różnica i wiele osób to potwierdzi.
    A poglądy radnej nie są prywatnymi, tylko mają reprezentować poglądy wszystkich mieszkańców, zwłaszcza, gdy dzieje się krzywda. To, że nie poparła darmowych sal dla aerobiku to też prywatne poglądy? Chcieli im dołożyć 40 zł za godzinę, kiedy ludziom ledwo starcza, żeby opłacić trenerki benzynę. To jest KLASA radna! Niech dalej walczy tymi metodami z ludźmi i stowarzyszeniami.

    Reply
   • aha

    Aha, tylko proszę czytelników dobrze zrozumieć, że to nie p. Włodowski zwyzywał radną Michoń od szmat, bo tak sugeruje wpis. Nie miał z tym nic wspólnego! A zachowanie jednego człowieka nie może przekładać się na całe środowisko popierające byłego sołtysa.

    Reply
    • Drwal

     Czy można wiedzieć który to z naszych jakże wspaniałych i szarmanckich mężczyzn wyzywa kobiety od szmat? Do żony też tak? Może tak zdrobniale, z czułością… flanelciu?

     Reply
 5. polityka

  Do wszystkich, którzy nie zajmują się polityką!
  Polityka to roztropna troska o dobro wspólne. Myślę, że stale trzeba przypominać to zarówno tym, co się nią nie chcą zajmować jak i tym, co się nią zajmują, ale w niewłaściwy sposób, czyli szkodzą w gruncie rzeczy rozwijaniu życia obywatelskiego.
  Proponuję opublikowanie artykułu, którego fragment zamieszczę poniżej, link do artykułu wysłany został do redakcji, może opublikują
  ” Jan Paweł II naucza: Prawo i obowiązek uczestniczenia w polityce dotyczy wszystkich i każdego… świeccy nie mogą zrezygnować z udziału w polityce, czyli z różnego rodzaju działalności gospodarczej, społecznej i prawodawczej, która w sposób organiczny służy wzrastaniu wspólnego dobra (adhortacja Christifideles laici nr 42). ”
  Pozdrawiam wszystkich chrześcijan i może zacznijmy wreszcie więcej czytać listów, encyklik, adhortacji Naszego tak Ukochanego Ojca Świętego, żeby pogłębić swą wiedzę o człowieku w ogóle. Bo widzę tu straszny zamęt i mało kto chyba czyta tego przecież już Świętego, ale wszyscy chętnie się Nim chwalimy i wieszamy obrazki. To tak pod rozwagę do myślącej części wyborców!
  A redakcję proszę o zamieszczenie całego artykułu.
  Z poważaniem
  A tak swoją drogą to super robotę robicie!

  Reply
 6. obraz

  Dlaczego komentarze są filtrowane i nie wszystkie zostają opublikowane na tej stronie?? Wybieracie sobie tylko te wygodniejsze dla siebie, żeby pokazać jak to wszyscy nienawidzą Pana Wójta, a niestety PRAWDA JEST ZUPEŁNIE INNA 😉

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top