Weryfikacja WSI jak zwycięstwo w roku 1920. Opinie zachodnich ekspertów

Pomysłodawcy powołania komisji śledczej ds. weryfikacji Wojskowych Służb Informacyjnych twierdzą, że ich likwidacja doprowadziła do zniszczenia skutecznej formacji i obniżyła bezpieczeństwo Polski. Tymczasem zachodni eksperci porównywali likwidację WSI do zwycięstwa nad bolszewikami w wojnie 1920 r. – pisze Piotr Bączek w najnowszym wydaniu tygodnika „Gazeta Polska”.

Po opublikowaniu w lutym 2007 r. „Raportu z weryfikacji WSI” w Polsce rozgorzał gorący spór, który trwa do dziś. Krajowi krytycy likwidacji WSI formułowali nawet zarzuty zdrady stanu. Tymczasem zachodni specjaliści opublikowali wiele komentarzy i analiz, w których chwalili Polskę za tak odważne posunięcie, publikację „Raportu” i odsunięcie od wpływu na bezpieczeństwo państwa służby specjalnej, której geneza sięgała totalitarnego systemu komunizmu.

Stratfor: „Raport” wzmacnia bezpieczeństwo Polski

Amerykański think tank Stratfor (nazwa pochodzi od skrótu: Strategic Forecasting, czyli Strategiczne Prognozy) w swojej ocenie kilka dni po ujawnieniu „Raportu” wskazał na emocjonalną dyskusję w Polsce na temat tego dokumentu. Jednocześnie podkreślił: „Publikacja »Raportu« przynosi w efekcie, zgodnie z deklarowanym programem politycznym, wykorzenienie już wszystkich starych, komunistycznych instytucji, wzmacnia bezpieczeństwo Polski na kierunku rosyjskim, umacnia pozycję Polski na arenie międzynarodowej i sprawia, że kraj ten staje się czołowym europejskim sojusznikiem Stanów Zjednoczonych”.

W ostatnich latach Stratfor stał się bardziej znany w Polsce, głównie za sprawą książek szefa tego ośrodka George’a Friedmana oraz wielu analiz przedrukowywanych w polskiej prasie. Jednak największe media nadal starają się przemilczeć fakt, że Stratfor pozytywnie ocenił likwidację WSI i publikację „Raportu”.

Gordijewski: „Raport” wywołał furię Moskwy

Również Oleg Gordijewski, były funkcjonariusz KGB, który w 1985 r. uciekł do Wielkiej Brytanii, pozytywnie ocenił „Raport z weryfikacji WSI”. Podkreślił, że publikacja tego dokumentu „musiała spowodować furię na Kremlu”. Dlatego Rosja wykorzystała „środki aktywne” w propagandzie w celu wywołania nieprzyjaznych rządowi Jarosława Kaczyńskiego reakcji opinii publicznej: „Taką rolę miały odgrywać szkalujące autorów raportu artykuły w prasie rosyjskiej, która – jak przypomina tamtejsza opozycja – pozostaje niemal w całości pod kontrolą Kremla. Po drugie, wypowiedzi rosyjskich oficjeli rządowych miały na celu zdyskredytowanie rządu polskiego”.

Do oceny „Raportu” Gordijewski użył porównania z historii najnowszej. Przypomniał mianowicie bitwę warszawską w wojnie 1920 r. z czerwoną Rosją: „Publikacja »Raportu z weryfikacji wojskowych służb specjalnych« przez Polskę jest porównywana przez oficerów rosyjskiego wywiadu, którzy przeszli na stronę Zachodu, do zwycięstwa, jakie Piłsudski odniósł nad bolszewikami w 1920 r. Dlaczego? Siłą blisko 400 stron raportu zostali pokonani rosyjscy agenci. Została rozerwana siatka wpływów misternie budowana przez Moskwę przez ponad 40 lat. Raport daje jasno do zrozumienia, że wyszkoleni przez Związek Sowiecki, którego spadkobiercą i de facto kontynuatorką jest Federacja Rosyjska, zostają »spaleni«, czyli ujawnieni i pozbawieni możliwości operacyjnych”.

czytaj dalej

źródło: niezależna.pl

Podziel się artykułem na: Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someone

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top