Krzysztof Kowalczyk z Kukiz’15 pyta wójta Firleja o niezrealizowaną transmisję z obrad rady gminy Garbów [list]

[poniżej publikujemy cały list]

Szanowny Panie Wójcie,

Według znowelizowanej ustawy o samorządzie gminnym (art. 20): „Obrady rady gminy są transmitowane i utrwalane za pomocą urządzeń rejestrujących obraz i dźwięk. Nagrania obrad są udostępniane w Biuletynie Informacji Publicznej i na stronie internetowej gminy oraz w inny sposób zwyczajowo przyjęty”. Źródło: https://www.dziennikwschodni.pl/pulawy/transmisje-z-obrad-radnych-obowiazek-wchodzi-w-zycie-po-jesiennych-wyborach,n,1000212940.html Tymczasem na stronie naszgarbow.pl pojawiła się taka informacja: „W dniu dzisiejszym odbyła się pierwsza sesja Rady Gminy Garbów, na której radni mieli wybierać przewodniczącego rady gminy oraz przewodniczących i członków poszczególnych komisji. Niestety, choć znowelizowana ustawa o samorządzie gminnym nakłada obowiązek transmisji obrad, lokalne władze nie zrealizowały tego wymogu.”: http://naszgarbow.pl/zlamanie-prawa-wladze-gminy-zapewnily-transmisji-z-obrad-nowej-rady-gminy-wszystkie-sasiednie-gminy-maja-transmisje/ Proszę o odniesienie się do tej informacji: czy to prawda, że nie było transmisji on line zapewnionej przez urząd? Czy i kiedy nagranie z sesji z 21.11.2018 pojawi się na stronie urzędu? Czy takie rzeczy jak nagrania obrad nie powinny być już dawno – niezależnie od wspomnianej nowelizacji – umieszczane w widocznym miejscu na stronie gminy, a nie tylko na prywatnym portalu naszgarbow.pl? Ja bądź co bądź szukałem w BIP na stronie urzędu i śladu transmisji w dn. 21.11.2018 nie znalazłem.
Z wyrazami szacunku,
Krzysztof Kowalczyk
Podziel się artykułem na: Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someone

Komentarze do: “Krzysztof Kowalczyk z Kukiz’15 pyta wójta Firleja o niezrealizowaną transmisję z obrad rady gminy Garbów [list]

 1. Krzysztof Kowalczyk

  Po moim liście z 21.11.2018 informacja o nagraniu z sesji Rady Gminy Garbów pojawiła się dziś na stronie gminy: http://www.garbow.pl/aktualnosci/sesje-rady-gminy/nagranie-i-sesji-rady-gminy-garbow-viii-kadencji-samorzadu.html . Wiemy już, że transmisji na żywo nie było, a gminny kanał „Sesje Rady Gminy Garbów” pojawił się na YouTube dziś, czyli dzień po sesji: https://www.youtube.com/channel/UCyJKRyRh0cPm54AwiZlKLTg

  Reply
  • Sesja

   całe dwadzieścia minut, a gdzie reszta?? Jak wybory to w gminie światło paliło się do bardzo późnych godzin nocnych A teraz nie mają czasu by zamieścić całości z sesji? Nie dość że nie było transmisji to teraz wystawili króciutki urywek, żałosne zachowanie wójta i wszystkich którzy bili mu brawo!

   Reply
   • Krzysztof Kowalczyk

    Też zwróciłem uwagę na to, że gmina nie zamieściła pełnego nagrania. Kompletne nagranie zamieszczone na portalu NaszGarbow.pl trwa 1:51:00 (http://naszgarbow.pl/inauguracyjna-sesja-rady-gminy-garbow-21-11-2018-wideo-naszgarbow-pl/). Tymczasem dwa nagrania z sesji 21.10.2018 zamieszczone aktualnie na oficjalnym profilu gminy trwają odpowiednio 20:40 i 1:07:27, czyli łącznie 1:28:07 (https://www.youtube.com/channel/UCyJKRyRh0cPm54AwiZlKLTg) Brakuje prawie 23 min. nagrania na profilu gminy, to nie są pojedyncze sekundy! Tak się wywiązali z ustawowego obowiązku.

    Reply
 2. Beata

  Czy poniesie wójt jakiekolwiek konsekwencje tychże zaniedbań?!
  A czytając teka przysięgi był świadomy co czyta i co przysięga?

  Reply
 3. Krzysztof Kowalczyk

  Presja na przejrzystość życia publicznego powinna iść z różnych środowisk. Ja np. na swoje pismo sprzed roku, którego opublikować nie chciał „Głos Garbowa” ( http://naszgarbow.pl/ws-oznaczenia-i-oswietlenia-drog-w-bogucinie-pismo-do-wladz-gminy-garbow/ ) w ogóle nie doczekałem się pisemnej odpowiedzi. Wójt nie znalazł chęci, ani czasu, żeby na piśmie odpowiedzieć, chociaż w kampanii miał czas, żeby w niedzielę robić zdjęcia z urzędu innemu komitetowi. Widocznie wójt uznał, że ustna odpowiedź dana mi na sesji Rady Gminy 29.12.2017 r. jest wystarczająca (nawet jeśli merytorycznie taka była, to przecież przez rok nic z tego nie wynikło, a kodeks postępowania administracyjnego zobowiązywał go do pisemnej odpowiedzi na pismo w ciągu 30 dni).

  Tym razem z oficjalnego maila Urzędu Gminy dostałem następującą odpowiedź:

  „Szanowny Panie,

  W imieniu Urzędu Gminy Garbów serdecznie przepraszamy za zaistniałą sytuację.

  Z powodów technicznych – łącze internetowe o bardzo słabej przepustowości upload, brak kamery internetowej – I Sesja Rady Gminy Garbów rejestrowana była kamerą cyfrową i umieszczona na stworzonym do tego celu kanale youtube Sesje Rady Gminy Garbów…, a informacja o tym zamieszczona jest na stronie głównej http://www.garbow.pl, oraz w Biuletynie Informacji Publicznej http://www.bip.garbow.pl w zakładce Sesje Rady Gminy Garbów.

  Zapewniam o podjętych przez nas staraniach zmierzających do zapewnienie Urzędowi Gminy wydajnego łącza internetowego oraz zakupienia profesjonalnego systemu obsługi i transmisji sesji rady gminy.

  Mając na uwadze obowiązujące przepisy oraz wygodę użytkowników, zobowiązujemy się udostępnić transmisję kolejnej sesji rady gminy w czasie rzeczywistym, nie bacząc na ograniczenia techniczne.

  Uprzejmie dziękujemy za wszelkie, skierowane pod naszym adresem uwagi, świadczące o Pańskim wysokim poziomie świadomości obowiązujących przepisów i „obywatelskiej czujności”.

  Dzięki temu mamy szansę usuwać mankamenty w naszym funkcjonowaniu i doskonalić naszą służbę dla dobra publicznego.

  Z wyrazami szacunku

  Paweł Matraszek
  Inspektor ds. informatyki
  Urząd Gminy Garbów”

  Reply
 4. Mieli prawie rok żeby to przygotować

  Mieli prawie rok żeby przygotować transmisję. Teraz takie tłumaczenie jest żałosne. Wszystkie gminy wokół mogły to zrobić tylko Garbów nie. Gdyby naszgarbow.pl się o to nie upomniał to w ogóle by nic nie zrobili.
  Zza firanki zdjęcia ludziom robić to wójt potrafi ale nagrania z sesji to już nie chce.

  Reply
 5. Gmina to

  Nie widziała o przepisach i obowiązku nagrań i transmisji?! Dokładnie jak napisane wyżej, ponad rok było wiadomo, wszyscy się przygotowali tylko nie u nas w gminie. Tłumaczenie że sprzęt kiepski? Można by podsumować, że jaki wójt taki sprzęt albo jaką gmina taki sprzęt,ale do niektórych nic nie dotrze, beton to beton. Jak na inne sprawy to i kasa jest i czas by załatwić, a przecież w tych czasach to sprzęt dostępny od ręki jest w ciągu godziny! Wstyd i już. I jeszcze to wycięcie kilkunastu minut z nagrania!!!

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top