Kontrola Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska ujęć wodnych zarządzanych przez Gminę Garbów – 13 maja 2013

W dniu 13 maja 2013 roku zakończyła się sformułowaniem zarządzeń pokontrolnych kontrola ujęć wodnych przeprowadzana przez WIOŚ (Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska).

Poniżej przedstawiamy sformułowane zarządzenia pokontrolne, które obrazują nieprawidłowości w administrowaniu ujęciami.

W trakcie kontroli przeprowadzonej przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Lublinie w dniach 24 kwietnia 2013 r. i 10 maja 2013 r. w Gminie Garbów, Garbów 28, 21-080 Garbów, stwierdzono nieprawidłowości w zakresie przestrzegania wymagań ochrony środowiska.

Ad 1. Nie przesyłano do WIOŚ w Lublinie wyników pomiarów ilości pobieranej wody z każdego ujęcia za 2012 r., co narusza wymagania art. 149 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (Dz. U. z 2008 r. Nr 25, poz. 150 z późn. zm.) oraz rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 19 listopada 2008 r. w sprawie rodzajów wyników pomiarów prowadzonych w związku z eksploatacją instalacji lub urządzenia i innych danych oraz terminów i sposobów ich prezentacji (Dz. U. Nr 215 z 2008 r., poz. 1366).

Ad 2. Brak właściwych tablic informacyjnych o strefie ochrony bezpośredniej ujęć wody, co narusza wymagania rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 8 listopada 2004 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie wzorów tablic informacyjnych o strefie ochronnej ujęcia wody (Dz.U. z 2004 r. Nr 250, poz. 2506).

Ad 3. Nie są wykonywane analiz ścieków odprowadzanych z odstojników, co narusza wymagania art. 147 ust.1 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (Dz. U. z 2008 r. Nr 25, poz. 150 z późn. zm.) oraz wymagań zawartych w pozwoleniach wodnoprawnych.

Ad 4. W obu studniach ujęcia w Borkowie występowała woda, co narusza wymagania pkt. 3 ust. 1 pozwolenia wodnoprawnego z dnia 29 grudnia 2005 r.

Ad 5. Stwierdzono uszkodzenie betonowej opaski wokół studni na ujęciu w Piotrowicach Wielkich, co narusza wymagania pkt. 4 pozwolenia wodnoprawnego z dnia 26 października 2005 r.

Ad 6. Odprowadzane ścieki z ujęcia w Bogucinie i Piotrowicach Wielkich zawierały optycznie widoczną brunatną zawiesiną, stwierdzono zanieczyszczenie obu wylotów i rowu w Bogucinie osadami oraz brak na każdym ujęciu informacji nt. dokonywania czyszczenia odstojników wód popłucznych, co narusza wymagania art. 42 ustawy z 18 lipca 2001 r. Prawo wodne (Dz. U. z 2012 r. poz. 145, z późn. zm.).

Ad 7. Stwierdzono brak rejestru pobieranej wody na ujęciu w Garbowie, co  narusza wymagania

i

pkt. 3 pozwolenia wodnoprawnego z dnia 16 stycznia 2006 r.

W związku z powyższym Lubelski Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska zarządził w punkach 1 – 7 usunięcie stwierdzonych nieprawidłowości.

Pouczenie:

  1. Zarządzenie niniejsze stanowi przypomnienie o podstawowych obowiązkach wynikających z przepisów o ochronie środowiska. Zarządzeniem nie nałożono na kontrolowaną jednostkę żadnych dodatkowych obowiązków poza tymi, które powinna realizować z mocy prawa lub posiadanych decyzji administracyjnych. Wydanie zarządzenia pokontrolnego przez Lubelskiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska nie ogranicza uprawnień innych organów ochrony środowiska do wszczęcia postępowania egzekucyjnego lub innego przewidzianego prawem. Skierowanie do przedsiębiorcy zarządzenia pokontrolnego nie wyklucza zastosowania przez Lubelskiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska w Lublinie innych działań administracyjno-prawnych.
  2. Stosownie do art. 31 a ust. 1 i ust. 2 w/w ustawy o Inspekcji Ochrony Środowiska, kto w wyznaczonym terminie, nie informuje organu Inspekcji Ochrony Środowiska o zakresie wykonania zarządzenia pokontrolnego lub niezgodnie z prawdą informuje organ Inspekcji Ochrony Środowiska o wykonaniu zarządzenia pokontrolnego podlega karze aresztu, ograniczenia wolności lub grzywny, na zasadach określonych w Kodeksie postępowania w sprawach o wykroczenia.
  3. Na zarządzenie pokontrolne Lubelskiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska, stronie przysługuje skarga do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie za pośrednictwem Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska po wyczerpaniu środków zaskarżenia, tj. w terminie 30 dni od dnia doręczenia odpowiedzi Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa lub w terminie 60 dni od dnia wniesienia wezwania do usunięcia naruszenia prawa, w przypadku braku odpowiedzi na wezwanie. Wezwanie do usunięcia naruszenia prawa można wnieść do Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska na piśmie w terminie 14 dni od dnia doręczenia zarządzenia pokontrolnego.

Link do wszystkich kontroli opublikowanych na BIP Gminy Garbów

http://uggarbow.bip.lubelskie.pl/index.php?id=121

Podziel się artykułem na: Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someone

Komentarze do: “Kontrola Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska ujęć wodnych zarządzanych przez Gminę Garbów – 13 maja 2013

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top