Jutro Dzień Pamięci Powstania Warszawskiego. Czy władze gminy Garbów wywieszą flagi na budynkach administracji publiczneju?

Jutro przypada 70 ta rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Rok temu pisaliśmy o tym, że władze gminy Garbów nie wywiesiły flag narodowych na budynkach administracji publicznej, do czego zobowiązuje je polskie prawo. Zastanawialiśmy się wtedy czy był to wynik niedbalstwa pana wójta, braku jego przywiązania do  tradycji narodowej czy też świadoma walka z polską pamięcią historyczną i patriotyczną, która w praktyce, bez względu na deklarowane intencje, jest systematycznie prowadzona przez różne oficjalne ośrodki władzy. Podobne karygodne zaniechanie wywieszenia flag na budynkach publicznych miało również miejsce 1 marca 2014 roku w Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Ciekawe, że pomijane są akurat te święta, które są tak bliskie młodszemu pokoleniu mają taką moc budzenia postaw patriotycznych.

Jak pisaliśmy przed rokiem:

(…) jest to pana wójta moralny, ale nade wszystko  urzędniczy i prawny, obowiązek (…).

Wstydem jest to, że osobie która uczyła w szkole historii, która piastuje od 12 lat urząd publiczny, trzeba  przypominać o tak podstawowych powinnościach. Robimy to jednak po to, aby uniknąć ponownego sprofanowania polskiej pamięci historycznej poprzez kolejne zaniechanie wywieszenia flagi narodowej w dniu, w którym powinna ona nam wszystkim przypominać o tych, którzy zginęli, a którym tak wiele zawdzięczamy.

Rok temu pisaliśmy:

Wywieszenia flagi na “Urzędzie” i wszystkich samorządowych budynkach w dzień święta państwowego nakazuje ustawa Zasady dobrej praktyki używania symboli państwowych przez administrację publiczną, placówki oświatowe i obywateli oraz dokumenty prawa lokalnego. Tym bardziej nakazuje tego zwykła przyzwoitość i szacunek dla tych którzy polegli i zostali pomordowani w ciągu tych ponad 60 tragicznych i jednocześnie bohaterskich warszawskich dni. Wszak być może dzięki ich ofierze nie staliśmy się po wojnie kolejną radziecką republiką i mogliśmy w życiu publicznym posługiwać się językiem polskim. To ważna sprawa. Już choćby za to każdy Polak powinien nosić w sercu wdzięczność do Warszawy’44.

Otóż, na tej właśnie podstawie panie wójcie, prawnej i moralnej, oczekujemy dopełnienia pana obowiązków i pamiętania o symbolicznej czynności wywieszenia symboli Polski w przyszłym roku, w którym przypada okrągła 70 rocznica Powstania’44.

Czy nasz apel odniesie skutek? Czy wygra przyzwoitość, poszanowanie prawa i pragnienie kultywowania polskiej tradycji i pamięci? Zobaczymy już jutro.

Artykuł na ten temat z zeszłego roku – TUTAJ

Autor: Robert Fiutek

Podziel się artykułem na: Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someone

Komentarze do: “Jutro Dzień Pamięci Powstania Warszawskiego. Czy władze gminy Garbów wywieszą flagi na budynkach administracji publiczneju?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top