Jak to jest, że 11 z 14 radnych gminy Garbów, mimo sprzeciwu mieszkańców, głosuje za wiatrakami…Co robić?

Zastanawiam się jak to możliwe, że 11 z 14 radnych (1 nieobecny), mimo wyraźnego sprzeciwu zdecydowanej większości mieszkańców, głosuje przeciwko stanowisku, którego celem jest zablokowanie budowania farm wiatrowych zbyt blisko istniejących wsi. Czy opinia mieszkańców zagrożonych miejscowości (Karolina, Borkowa, Janowa i Lesiec) nic dla radnych nie znaczy? Czy nie przemawiają do nich wielorakie argumenty natury ekonomicznej, zdrowotnej, środowiskowej mówiące o zagrożeniach, jakie powodują wiatraki znajdujące się zbyt blisko zabudowań ludzkich? Czy nie porusza ich karygodna krzywda, jaką wyrządzają taką postawą swoim współziomkom i bliźnim skazując ich na niepewność i poczucie zagrożenia? Czy nie widzą, że taka postawa narusza cudzą własność i w sposób pośredni w znacznej mierze wywłaszcza mieszkańców tych wsi obok których stanęłyby farmy wiatrowe? Staram się wypowiadać te pytania spokojnie, ale oburzenie na taką jawną instytucjonalną niesprawiedliwość i ślepotę radnych ma w tym przypadku swoje usprawiedliwienie. Słusznie oburza, że jest to postawa, którą w sposób niedozwolony i wbrew wcześniejszym i późniejszym deklaracjom, a więc nieszczerze, prezentuje obecny wójt. Oburzające jest to, że przed lobbowaniem za wiatrakami nie cofa się pełniący funkcję przewodniczącego rady gminy Jan Dudzik, którego syn, jak sam o tym poinformował, ma podpisaną umowę z firmą wiatrakową. Ale jeszcze bardziej oburzająca jest postawa 11 radnych, którzy zamiast wobec takich zachowań protestować i bronić z całych sił mieszkańców, sami otwierają furtkę dalszym działaniom w tym kierunku. Osobiście odczuwam to jako przejaw lekceważenia i pogardy do mieszkańców zagrożonych wsi, a pośrednio też do wszystkich mieszkańców gminy Garbów, gdyż wcale nie jest pewne, że inwestorzy wiatrowi zatrzymają się w Karolinie czy w Leścach.

Informujmy się wzajemnie. Przecież zwolennicy wiatraków mogą przegrać listopadowe wybory. To zależy od nas!

Co powinni zrobić mieszkańcy wobec takiego zachowania radnych? Przede wszystkim, żadna z osób, która głosowała przeciwko odstąpieniu od działań w kierunku inwestycji wiatrowych na terenie naszej gminy, gdyż jak wiadomo na inwestycje te nie ma u nas miejsca z uwagi na zbyt gęstą zabudowę, nie powinna znaleźć się w radzie gminy następnej kadencji. Szczególnie mieszkańcy zagrożonych wsi powinni się zorganizować i zrobić wszystko, aby w najbliższych wyborach pójść w maksymalnej frekwencji do wyborów i wybrać nowych radnych i co nie mniej ważne nowego wójta, który będzie stawał w tej i innych sprawach po stronie mieszkańców, a nie po stronie inwestorów wiatrowych i tych nielicznych, którzy by skorzystali na budowaniu wiatraków kosztem zdecydowanej większości.

Na szczęście  nie jest prawdą, że tych 11 radnych nie można zastąpić i że nie mają z kim przegrać. Owszem, każdy z nich ma tym razem z kim przegrać, zwłaszcza, że głosowanie będzie odbywać się w ramach okręgów jednomandatowych. Tym razem ma też z kim przegrać wójt Firlej. Jego rządy, jak w znacznej mierze pokazał audyt obywatelski przeprowadzany przez ostanie kilkanaście miesięcy, naznaczone są wieloma nieprawidłowościami, blokowaniem procesów projawnościowych, lekceważeniem mieszkańców, choćby przez nieodpowiadanie w formie pisemnej na pisma, choć nakazuje mu to prawo oraz prowadzeniem polityki nierównego traktowania poszczególnych środowisk, o czym tak wiele osób mówi. Za dwa miesiące możemy wybrać nowego wójta, a właściwie panią wójt, dr Agnieszkę Nalewajek, która dała się poznać jako najaktywniejsza chyba radna gminy Garbów ostatniej kadencji i jest autorką odrzuconego przez radę stanowiska przeciwko wiatrakom stawianym zbyt blisko siedzib ludzkich. Informujmy się wzajemnie i zachęcajmy sąsiadów do wzięcia udziału w najbliższych wyborach. Uświadamiajmy wszystkim jakie to ważne. W innym razie może okazać się, że któregoś dnia obudzimy się i zobaczymy za oknami naszych domów wirujące łopaty elektrowni wiatrowej. Wtedy będzie już za późno.

Radni, którzy nie poparli stanowiska za odrzuceniem farm wiatrowych

Jan Kazimierz Dudzik – Wola Przybysławska

Zenon Koput – Garbów

Katarzyna Chabros – Garbów

Dariusz Jerzy Grabarz – Leśce, Karolin

Lidia Janina Michoń – Bogucin

Wiesław Ostapiński – Przybysławice, Zagrody

Jacek Poleszak – Przybysławice, Zagrody

Artur Rybkowski- Bogucin

Marcin Skałecki – Piotrowice Wielkie, Piotrowice Kolonia

Stanisław Sumorek – Wola Przybysławska

Wiesława Zwolak – Przybysławice, Zagrody

 

Autor: Robert

Podziel się artykułem na: Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someone

Komentarze do: “Jak to jest, że 11 z 14 radnych gminy Garbów, mimo sprzeciwu mieszkańców, głosuje za wiatrakami…Co robić?

 1. Lecho

  Czy wiarygodność oświadczeń majątkowych jest w jakiś sposób sprawdzana? Przykład radnego z Lesiec, ta chyba kwota 14279,30 za dzierżawę działki pod prace związane z obwodnicą to dochód miesięczny?
  Można to w jakiś sposób zweryfikowac?

  http://bip.lublin.pl/garbow/upload/pliki/oswiadczenie_majatkowe_za_2011_grabarz_dariusz.pdf

  Reply
 2. Lecho

  To umowa dzierżawy jest w posiadaniu gminy? Papier wszystko przyjmie. Może radny powinien ujawnić umowę, ewentualnie poprosić o to drugą stronę? Czy dane w oświadczeniach ktokolwiek weryfikuje?

  Reply
  • redakcja

   Do chwili obecnej nie natrafiliśmy na żadne przejawy weryfikacji oświadczeń przez kogokolwiek, ale nie możba tego wykluczyć.

   Reply
 3. Lecho

  Czyżby całkowita swawolka?! Oni nic nie chcą ujawniać-co tam rejestry umów czy faktur! Żałosne by to już było gdyby w oświadczeniach nie były oznajmiane faktyczne dochody, tak naprawdę zerkając na oświadczenia radnych to wyjątkowo biedna ta nasza rada…
  Jeśli macie możliwości to proszę o sprawdzenie oświadczenia majątkowego radnego z Lesiec ,szczególnie
  za dzierżawę działki pod prace związane z obwodnicą.

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Top