Bogdan Walas – Kronika pielgrzymek i podróży turystyczno – krajoznawczych – Wstęp

Stowarzyszenie „Wspólnota Garbowska” od szeregu lat jest inicjatorem i organizatorem corocznych wycieczek turystyczno – krajoznawczych i pielgrzymek do sanktuariów i miejsc uświęconych krwią poległych w obronie naszego kraju bohaterów narodowych.

Jest to świadectwo pamięci o naszej przeszłości historycznej, a pamięć – wyrazem szacunku i hołdu dla niezliczonych rzesz, często bezimiennych żołnierzy, dowódców i osób cywilnych, którzy swą postawą, odwagą i poświęceniem dali dowody miłości Ojczyzny oraz wierności uświęconym przez wielowiekową tradycję ideałom i najwyższym wartościom.

Do tradycyjnych cech polskiego narodu – umiłowania wolności i przywiązania do wiary przodków – historia ostatnich dwóch wieków dodała jeszcze jedną cnotę – pamięć. Pamięć o naszej heroicznej, ale i tragicznej przeszłości oraz o naszych bohaterach narodowych – obrońcach Ojczyzny i bojownikach niepodległości, jak również o ofiarach obcej przemocy ze strony naszych odwiecznych wrogów z Zachodu i Wschodu – Niemiec i Rosji.

To te wrogie i potężne kraje w latach 1772, 1793 i 1795 dokonały trzech rozbiorów I Rzeczpospolitej wraz z Austrią, wymazując Polskę na 123 lata z mapy Europy. To one pustoszyły i grabiły nasz Kraj podczas lat niewoli i I wojny światowej; to one dokonały 1 i 17 września 1939r. zbójeckiej napaści na osamotnioną i zdradzoną przez fałszywych i tchórzliwych sojuszników II Rzeczpospolitej i przez 50 lat (1939 – 1989) gnębiły, więziły i mordowały w więzieniach, obozach koncentracyjnych i sowieckich łagrach cały naród polski, mordując ponad 6 milionów osób – mężczyzn, kobiet i dzieci. To te zbrodnicze systemy – niemiecki, hitlerowski nazizm i stalinowski, sowiecki komunizm napadem na Polskę rozpętały najstraszniejszą i najtragiczniejszą w skutkach II wojnę światową, powodując śmierć ponad 50 milionów ludzi oraz ogromne zniszczenia dóbr materialnych i kulturalnych na wszystkich kontynentach.

Dlatego pamięć o tych wydarzeniach, a zwłaszcza o gehennie i hekatombie naszego narodu jest nie tylko cnotą, ale i obowiązkiem każdego Polaka – mieszkańca tej ziemi – naszej ojczyzny – Polski!

Ten chwalebny, patriotyczny obowiązek, połączony z poszerzaniem i pogłębianiem wiedzy o miejscach, ludziach, zabytkach, pamiątkach i wydarzeniach – od lat realizuje Stowarzyszenie „Wspólnota Garbowska” przez organizowanie wycieczek turystyczno – krajoznawczych i pielgrzymek o charakterze religijno – patriotycznym.

Tak na przykład w roku 2009 mogliśmy zwiedzić tak silnie związane z polską kulturą i historią Wilno, a w nim Kaplicę z cudownym obrazem Matki Bożej w Ostrej Bramie i Cmentarz na Rossie z grobowcem Matki i sercem Syna – Wskrzesiciela i Obrońcy naszej Ojczyzny, I Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego i Cmentarz Wojenny z okresu wojny polsko – bolszewickiej (1919 – 1920). Ponadto zwiedziliśmy Kowno i Troki wraz ze znajdującym się tam muzeum historycznym, kościołem z grobowcami zasłużonych Polaków oraz wioską tatarską.

W następnym roku (25.VI. – 4.VII.2010r.) poznaliśmy „chrześcijańskie korzenie Europy” – Bruksela – Paryż – Lourdes – Carcassonne – Genewa – Altötting – Marktl am Inn.

W dniach 3 – 6. VII. 2011r. zwiedzaliśmy Wiedeń i Schönbrunn oraz Pragę, Kotlinę Kłodzką, Wambierzyce i Wrocław.W tym samym roku (22 – 28. VIII. 2011r.) odbyliśmy podróż „Szlakiem Piastowskim” (Kruszwica – Gniezno – Licheń – Poznań – Szczecin – Wolin – Świnoujście – Kołobrzeg – Międzyzdroje.

Od 29.VI. do 8.VII.2012r. odbyliśmy wycieczkę objazdową do Włoch.

dsc00849

W roku 2013 zorganizowano już trzy wycieczki: od 27.IV. do 5.V.2013r. zwiedzaliśmy starożytną i współczesną Helladę.

Od 26 – 28.VIII.2013r. odbyliśmy wycieczkę w Bieszczady, zwiedzając kolejno: Przemyśl (miasto, kościół i twierdzę), Krasiczyn z pięknym Pałacem, Kalwarię Pacławską, Solinę, Sanok, (miasto i Muzeum w dawnym Zamku oraz Skansen – Muzeum Budownictwa Ludowego z kilkoma cerkiewkami i ikonostazem), Łańcut (Zamek i Powozownię oraz park), a w drodze powrotnej Rzeszów – stolicę woj. podkarpackiego.

Kolejną wyprawą o charakterze pielgrzymkowym była wycieczka do Torunia, Lichenia i Kalisza – 21 – 22.IX.2013r.

Bogdan Walas

 

Podziel się artykułem na: Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someone

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top