Złoty lew w czerwonym polu już od 20 lat strzeże Ziemi Garbowskiej

W początkach 1993 r. dr Henryk Seroka z Instytutu Historii, którym kierował wówczas prof. Józef Szymański, dokonał odkrycia dokumentu zawierającego przywilej lokacyjny miasta Garbowa  nadany 15 marca 1785 r. przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego ówczesnemu właścicielowi Garbowa Michałowi Granowskiemu, za zasługi w służbie królewskiej. Przywilej ustanawiał także herb miasta: lew złoty z rozdwojonym ogonem w czerwonym polu.

Prof. Szymański i dr Seroka poinformowali o tym fakcie Wójta Gminy Garbów Zdzisława Niedbałę dodając, że gmina ma podstawę do formalnego przyjęcia swojej symboliki: herbu, chorągwi, flagi, sztandaru, pieczęci. Sprawa została przedstawiona przez Wójta Zarządowi Gminy, który udzielił temu zamysłowi pełnego poparcia.

Z pomocą dr. Seroki przygotowana została uchwała Rady Gminy Garbów przyjęta podczas sesji odbywającej się 23 kwietnia 1993 r., w dzień św. Wojciecha patrona parafii Garbów. Dr Seroka wskazał także plastyka – Dariusza Dessauera z Lubartowa, który przygotował graficzne załączniki do uchwały prezentujące wygląd herbu, flagi i innych symboli gminnych.

W krótkim czasie wykonany został herb, który zawisł na budynkach gminnych i szkołach, a także w postaci naklejek pojawił się na samochodach Gminy i ochotniczej straży pożarnej oraz naszywek na mundurach strażackich. Wykonane zostały chorągwie złocisto-czerwone pochodzące od barw herbu , flagi (chorągiew z herbem), okrągła pieczęć Gminy i sztandar Gminy.

Symbole Gminy są ważnym składnikiem jej tożsamości, otaczane powszechnym szacunkiem stanowią  źródło dumy jej mieszkańców.

 

Podziel się artykułem na: Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someone

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top