Zbuduję Kościół mój [słowo na niedzielę]

Piotr wyznaje wiarę w Jezusa, Mesjasza, Syna Boga żywego, a Jezus dokonuje wywyższenia Piotra, czyniąc go pierwszym pośród innych Apostołów. Wiara wywyższa. W niej objawia się odwaga Piotra. Nauczyciel mówi, że „ciało i krew” nie objawiły Piotrowi tego, że On jest Synem Bożym, lecz wiedza ucznia jest mu dana przez Ojca. Mistyczne poznanie, przez które Piotr otrzymuje widzenie przez wiarę.

Piotr stał się mocnym fundamentem Kościoła. Wiara w Jezusa Chrystusa udziela takiej mocy człowiekowi.

Wiara buduje Kościół. Piotr przez to, że uwierzył w Jezusa, Syna Bożego, staje się miejscem, jego życie staje się przestrzenią, w której Jezus buduje swój Kościół. Wiara jest niezwykłym otwarciem na łaskę Boga, przyzwoleniem na prowadzenie przez Niego, pragnieniem wypełnienia pragnień Boga. Wiara zatem, to nic innego, jak przyjęcie w swoje życie Tego, który jest Głową Kościoła, centrum życia wspólnoty wierzących. Wierzący w Jezusa Chrystusa emanują Chrystusem, emanują Panem, który ich ożywia i umacnia, bez którego nic uczynić nie mogą.

Wiara zakłada budowanie wspólnoty dążącej do zbawienia. Ten, kto buduje wspólnotę, czyli wpływa na stawanie się innych wierzącymi, jest wierzącym. Jezus mówi do Piotra, że będzie prosił Ojca, aby nie ustała jego wiara. To właśnie Piotrowi Chrystus powierzył misję utwierdzania braci w wierze.

Jezus dał Piotrowi klucze królestwa niebieskiego. Co to jest? To jest władza, możliwość decydowania na ziemi o Kościele. Postanowienia Piotra, jego decyzje obowiązują w dwóch wymiarach: doczesnym i wiecznym. Kościół należy do Chrystusa, a nie do Piotra. Jego założycielem jest Jezus Chrystus, nie Piotr.

Piotr już na zawsze ma prowadzić wszystkich do jedności z Chrystusem. Ta jedność będzie niszczona przez szatana i ludzi, którzy są jemu ulegli. Lecz ważne jest to, co powiedział Pan, że Kościoła „bramy piekielne nie przemogą”.

Ks. Józef Pierzchalski SAC

źródło: http://pierzchalski.ecclesia.org.pl

Podziel się artykułem na: Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someone

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Top