Wójt odwleka udostępnienie nagrania z sesji rady gminy „ze względu na prywatność osób prywatnych”!

Po otrzymaniu licznych próśb od czytelników, w dniu 8 stycznia 2016 roku zwróciliśmy się do wójta o udostępnienie nagrania z sesji rady gminy, która odbyła się 29 grudnia 2016 roku. Była to bardzo ważna sesja, na której rada zajmowała się między innymi budżetem gminy, uchwalaniem ramowego programu współpracy z organizacjami pozarządowymi oraz uchwałą w sprawie powołania rady pożytku publicznego, o co wnioskowało kilka gminnych stowarzyszeń (czytaj: Radni wójta bezprawnie blokują oddolną inicjatywę…)

Przewlekanie do granic możliwości

Po odczekaniu ustawowych dwóch tygodni na udzielenie informacji publicznej wójt, jak to ma prawie zawsze w zwyczaju, przedłużył termin udzielenia „odpowiedzi” do dwóch miesięcy. Wykorzystywanie maksymalnych czasów odpowiedzi, choć ustawa mówi o tym, że należy udzielać informacji niezwłocznie, to z naszego punktu widzenia nic innego niż działanie na granicy prawa. Czy rzeczywiście trzeba czekać aż dwa tygodnie, aby odpowiedzieć, że się nie udzieli odpowiedzi w normalnym terminie. To kwestia gminnych „standardów” i „szacunku” do mieszkańców. Najwyraźniej władzy nie zależy na tym, aby mieszkańcy mogli jak najszybciej zobaczyć sesję.

Teraz nie dam nagrania bo: Pracochłonność wymaga czasu, prywatność przynależy osobom prywatnym a masło jest maślane…

Każdy może zapytać co wymyślił wójt, aby usprawiedliwić dwumiesięczną zwłokę w prostym przekazaniu nagrania. Otóż w skrócie wójt Firlej twierdzi, uwaga!, że nagranie z sesji, które jest przecież spotkaniem publicznym, może zawierać poufne informacje i że sprawdzenie tego jest „pracochłonne i wymaga czasu”! Takie „uzasadnienie” odmowy udzielenia informacji w trybie maksymalnie 14 dni jest dla nas nadużyciem. Przecież wiadomo, że sesje rady gminy są spotkaniami publicznymi i nikt nie ma prawa utajniać ich przebiegu. W dziesiątkach, jeżeli nie w setkach gmin w Polsce są one filmowane i publikowane i nikt nigdy ich nie cenzuruje pod pozorem, cytat: „ze względu na poufności osób prywatnych”. mamy tu kolejne garbowskie kuriozum w kategorii dostępu do informacji publicznej. Cóż, „czego się nie robi, aby zrobić, to czego się robić nie powinno…”

/treść pisma od wójta poniżej/

PRZEWLEKANIE INFORMACJI PUBLICZNEJ

Apel do wójta. Bez jawności nie ma zaufania

Panie wójcie, proszę się nie bać ludzi, proszę jak najszybciej opublikować nagranie ze sesji i jednocześnie proszę na przyszłość dopilnować, aby terminy publicznych spotkań były ogłaszane jak najwcześniej, a nie na ostatnią chwilę, jak to miało miejsce w przypadku społecznych konsultacji w sprawie strategii rozwoju gminy Garbów (2 dni przed). Jeżeli rzeczywiście Panu zależy na partycypacji obywatelskiej mieszkańców w życiu lokalnego samorządu, to proszę nie opóźniać dostępu do informacji publicznej. Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku udostępnianiu kopi umów ( w tym umów o dzieło i umów zlecenie), które są zawierane przez Gminę Garbów z osobami fizycznymi. Zasady przejrzystości i dbania o zaufanie mieszkańców do organów publicznych wymagają w tym względzie sprawnego działania nie budzącego żadnych wątpliwości obywateli, którzy oczekują przestrzegania praw do informacji, a nie praw sitwy rozumianej zgodnie z definicją słownika języka polskiego.

Zbyt późne ogłoszenie bardzo ważnej sesji przez przewodniczącą rady gminy

Przypominamy, że sami nie zarejestrowaliśmy tej sesji, gdyż nie została ona zwyczajowo czyli w ciągu minimum 7 pełnych dni wcześniej ogłoszona do publicznej wiadomości. Przewodnicząca, ogłaszając, dzień przed Wigilią, sesję, która miała odbyć się we wtorek po Świętach Bożego Narodzenia, naszym zdaniem złamała regulamin gminy Garbów. Takie zachowanie jest tym bardziej bulwersujące, iż decyzja o terminie sesji była podjęta jeszcze 16 grudnia. Po co tak długo zwlekać z informowaniem radnych i mieszkańców? Z punktu widzenia mediów traktujemy to jako kolejny przejaw utrudniania dostępu do informacji o publicznych spotkaniach oficjalnych organów samorządu. Nie sposób zadać po raz kolejny pytania: czy ta władza chce rzeczywistego uczestnictwa i rozwoju obywatelskiego mieszkańców gminy Garbów. A ci, którzy już dawno sobie na to pytanie odpowiedzieli, pytają: jak daleko oficjalne organy gminy mogą się posunąć w utrudnianiu prawdziwego rozwoju w dziedzinie życia obywatelskiego i partycypacji społecznej?

Podziel się artykułem na: Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someone

Komentarze do: “Wójt odwleka udostępnienie nagrania z sesji rady gminy „ze względu na prywatność osób prywatnych”!

 1. fałszywa nagroda

  Poprzedni PO_PSLowskie władze województwa dały z wielką pompą na Zamku panu Firlejowi jakąś nagrodę za rozwój samorządu czy coś takiego… To jawna kpina. Obecny wojewoda powinien tą nagrodę mu odebrać. Ta nagroda zwyczajnie mu się nie należała a to, że władze PO-PSL nagradzają swoich pupilków to każdy wie. Pamiętamy jak Komorowski dawał medale dla Lisa czy Michnika. Tak samo jest z tą nagrodą. Kazimierz Firlej wspiera rozwój samorządu… śmiechu warte. Jeżeli samorząd zrozumiemy jako utrzymywanie się ile się da przy władzy to może i tak.

  Reply
 2. granice śmieszności

  Wójt Firlej to chyba nie widzi, że przekracza granice śmieszności.

  Ostatnio nie uwzględnił stowarzyszenia Wspólnota Garbowska wśród organizacji pozarządowych działających na terenie gminy Garbów w opublikowanym przez siebie artykule w Głosie Garbowa. Pewnie to takie „podziękowanie” gospodarza gminy za dystrybucję żywności dla jej mieszkańców przez stowarzyszenie w ubiegłym roku.

  Dobrze, że to starosta lubelski prowadzi wykaz stowarzyszeń wpisanych do KRSu działających w gminach, a KRS
  rejestruje, bo Wspólnota Garbowska musiałaby działać tajnie jak za okupacji.

  Reply
 3. śmieszne

  Czy im się w dobie internetu nadal wydaje, że jak o czymś nie napiszą w gminnej gazetce to to nie istnieje?

  Reply
 4. Borków...

  Koniecznie zaskarżyć to wyżej! Tak nie może dalej być! Doprowadzić to raz do końca! Za każdym razem jakoś wszystko się rozpływa?!

  Reply
 5. dziwne

  A jak na żywo są transmisje to też nie można? Co za bzdura? Czyli wychodzi na to że gminy które nagrywają sesje i od razu je publikują robią to niezgodnie z prawem?

  Reply
 6. jak głosują

  W protokołach z sesji i komisji nie jest napisane jak dany radny głosował? Powinien być zmieniony regulamin gminy Garbów, aby było GŁOSOWANIE IMIENNE!

  Reply
 7. granice śmieszności

  Nie sposób nie zauważyć, że dopiero 29 stycznia 2016 r. sekretarz Adam Reszka opublikował w BIP składy obwodowych komisji wyborczych do przeprowadzenia głosowania w wyborach do Sejmu i Senatu w dniu 25 października 2015 r. i zarządzenie wójta Gminy Garbów w sprawie powołania tychże komisji z 5 października 2015 r.
  Brawo panie wójcie i panie sekretarzu – minęło ponad trzy miesiące od wyborów

  wciąż czekamy na publikację projektu budżetu na 2016 r.

  Reply
 8. w końcu

  dzisiaj, 2 lutego 2016 r. w końcu wójt raczył opublikować projekt budżetu na 2016 r., który przygotował na początku listopada ubiegłego roku

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Top