Wójt o wiatrakach – oświadczenie na stronie Urzędu Gminy Garbów niczego nowego nie wnosi.

Dnia 10 listopada 2014 o godzinie 18.50 na stronie Urzędu Gminy Garbów pojawiło się kuriozalne oświadczenie wójta Kazimierza Firleja w sprawie farm wiatrowych. W oświadczeniu wójt stwierdza, że:

– w Urzędzie Gminy  nie toczy się jakakolwiek procedura dotycząca lokalizacji elektrowni wiatrowych.

Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego  i Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego Gminy Garbów wymagane jako podstawa  do realizacji jakiejkolwiek inwestycji    
np. zwykłego  budynku mieszkalnego nie dają nikomu żadnej możliwości lokalizacji elektrowni wiatrowych na terenie gminy.

– Nie ma żadnej możliwości wybudowania elektrowni wiatrowych bez wiedzy i zgody lub wbrew woli mieszkańców Gminy Garbów.

Komentarz redakcji

Jak można się spodziewać, oświadczenie wójta zostało wywołane ulotką w której mieszkańcy zagrożonych wiatrakami wsi są informowani o statusie farm wiatrowych w naszej gminie. Wójt w swoim oświadczeniu informuje o powszechnie znanych faktach, które w niczym nie obalają treści ulotki skierowanej do mieszkańców Karolina, Lesiec, Janowa, Borkowa i Woli Przybysławskiej. Wójt w oświadczeniu nie informuje o tym, że dnia 5 września 2014 roku radni z jego stronnictwa oraz radni PSL zablokowali stanowisko „przeciw wiatrakom” otwierając tym samym drogę do zmiany studium oraz planu zagospodarowania przestrzennego. Należy również zauważyć, że wójt nie stwierdza, że zaprzestanie on jakichkolwiek działań zmierzających do wprowadzenia farm wiatrowych na teren wyżej wymienionych sołectw.

Należy pamiętać, że wójt w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy dał się poznać, mimo protestów mieszkańców, jako osoba wypowiadająca się za wiatrakami. Pod wpływem nacisków zdarzało się, że niby słownie wycofywał się z wiatraków, po czym zdarzało się, że ponownie ich bronił. Potwierdziło to głosowanie w dniu 5 września, w którym jego radni zagłosowali „za wiatrakami”.

Obecne jego oświadczenie w niczym nie zmienia stanu faktycznego i tak naprawdę nie znaczy nic. Naszym zdaniem należy je traktować jedynie jako rozpaczliwy i zupełnie niewiarygodny akt przed zbliżającymi się wyborami. Kochani Mieszkańcy, nie dajcie się zwieść. Widząc jak głosowano 5 września należy się spodziewać, że jeżeli, ci ludzie, którzy jeździli przecież na wycieczki pokazowe organizowane przez firmę wiatrową, zdobędą większość w radzie gminy, to zmienią Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego oraz oraz Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego i będą za wszelką cenę zmierzać do postawienia wiatraków.

Ze strony firmy wiatrakowej wszystko zostało zrobione. Podpisano umowy z właścicielami gruntów. Przeprowadzono badanie siły wiatrów. Próbki wiatru zdemontowano kilka tygodni przed wyborami. Wygląda to jak działanie, które ma uśpić naszą czujność. Nie łudźcie się. W grę wchodzą bardzo duże pieniądze. Inwestorzy nie odpuszczają tak łatwo. Zagrożenie wiatrakami nadal jest realne. 

rec

Podziel się artykułem na: Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someone

Komentarze do: “Wójt o wiatrakach – oświadczenie na stronie Urzędu Gminy Garbów niczego nowego nie wnosi.

 1. Wiatraki

  Na zebraniach ciągle wójt ogłasza,że nie było żadnych planów stawiać na naszym terenie wiatraków.
  Pytam zatem-w jakim celu chodził pracownik gminny,tak pracownik gminny ! do ludzi i zapewniał że owe umowy z firmami wiatrowymi są sprawdzone przez gminnego prawnika ?! ?! ?!

  Reply
 2. były takie plany

  Wójt wypiera się faktów, które miały miejsce. Sesja Rady Gminy Garbów 12 grudnia 2012 r.: „ Za zgodą prowadzącego obrady przedstawiciele firmy ECO-WIND z Warszawy w osobach p. Piotra Żabińskiego i p. Łukasza Czyleko przedstawili zebranym zamiar budowy na terenie gm. Garbów farmy wiatrowej składającej się z 8 wiatraków (4 maszty w Karolinie, 2 maszty w Borkowie i 2 maszty w Janowie) wraz z niezbędną infrastrukturą drogowa i ułożeniem kabli. Przedstawiciele ECO-WIND przy swoim wystąpieniu posiłkowali się przygotowana prezentacją multimedialną tematu budowy farm wiatrowych, udzielali wyjaśnień i odpowiadali na pytania radnych, jednocześnie zapowiedzieli, że od władz gminy będą oczekiwali zmiany studium i planu zagospodarowania przestrzennego gminy – aby móc zrealizować zamierzenie inwestycyjne o którym mowa wyżej.” http://uggarbow.bip.lubelskie.pl/upload/pliki/sesja_rg_2012_12_12_protokol_nr_15_12.pdf (s. 4)

  Reply
 3. Wiatraki

  ”chodzenia” były przed podpisywaniem umów,był pracownik gminny i namawiał zapewniając,że wszystko jest w porządku i sprawdzone przez prawnika gminnego.
  Czy chodzi o podanie dnia którego ”chodzenie” miało miejsce?

  Reply
 4. Joanna

  Ciekawe dlaczego tak w ostatnim tygodniu przed wyborami takie oświadczenie, znów ” kiełbasa wyborcza” tylko, że z jadem kiełbasianym. Przecież radni jeszcze 5 września głosowali za wiatrakami. Obłuda.

  Reply
 5. kurczę blade

  Kurcze, czy nie możemy w końcu wybrać kogoś uczciwego na wójta, ciągle te układy i machloje, ludzie, zmieńmy to!

  Reply
 6. Wojtek

  To ja już nic nie rozumiem. To jak wójt może pisać takie oświadczenie jak umowy są podpisane? A te umowy jak mówili u Pospieszalskiego i w Radiu Maryja są karygodne. Posłuchajcie audycji o wiatrakach i z tego co wiem, to u nas są identyczne. To znaczy, że urzędnik gminny wprowadzał ludzi w błąd, co jest karalne. Niech ktoś prześle redakcji taką umowę, zajmijcie się tym Szanowna Redakcjo. Ja wiem tylko, że radni jeździli na farmy wiatrowe i tam im bajki opowiadali jakie to „błogosławieństwo” dla ludzkości.

  Reply
 7. do Wojtek

  Ciekawe dlaczego wcześniej nie reagował na protesty mieszkańców i oburzał się na gazetkę w Borkowie razem z księdzem, a teraz taki ich obrońca wielki. Wierzyć się nie chce temu człowiekowi. Jeszcze sprowadzi na nas to nieszczęście.

  Reply
 8. Margo

  Widzę tu niezłe poruszenie po tym oświadczeniu, niezły zamęt powstał. Ale rzeczywiście, gdyby to była prawda to co wójt pisze, to po co byłyby 2 lata tej walki z ludźmi. Też mi się wierzyć nie chce, a pan Dudzik to rozwiązał umowę z tą firmą? Czy ktoś wie? To znaczy, że firma rozwiązuje te umowy z ludźmi? Co właściwie wynika z tego oświadczenia?

  Reply
 9. Magda

  No właśnie, przecież tam nie jest nic napisane o tym, że nie można zmienić tego planu zagospodarowania przestrzennego, a mając 11 na 14 radnych za wiatrakami to pikuś! Jedno głosowanie i już można stawiać wiatraczki!

  Reply
 10. redakcja

  Trzeba też pamiętać, że firma wiatrakowa była sponsorem uroczystości dożynkowych w 2012 roku. Mówienie więc, że w gminie nigdy nie było wiatraków to kłamstwo.

  Reply
 11. persodrom Post author

  Przecież to oświadczenie to kampania wyborcza wójta Firleja na koszt podatników. Komitety wyborcze powinny to zaskarżyć. Tam są elementy agitacyjne. Walcie z tym do komisarza wyborczego. Poza tym materiał rozpowszechniany jest przez pracowników gminy. To skandal na kilka dni przed wyborami!!

  Reply
 12. Janów

  To trzeba zrobić zdjęcie tym oświadczeniom póki wiszą bo z rana wójt wyśle pracowników do ściągania tych oświadczeń.
  Dzwońcie do Komitetów niech się zajmą tym!

  Reply
 13. Janów

  To niech sam teraz zdejmuje a nie wysługuje się pracownikami,wiem że w Gminie też niektórzy mają dość rządów obecnego wójta ale muszą się ładnie uśmiechać i przytakiwać by się nie wydać/ na chwilę obecną.

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Top