Ile kupiliśmy wody od spółki Energotrade oraz ile kosztuje utrzymanie wodociągu gminnego? Wójt utrudnia uzyskanie informacji publicznej każąc wykazywać „szczególny interes publiczny”.

W odpowiedzi na nasz wniosek o udzielenie informacji publicznej (tutaj) odnośnie szczegółów współpracy Gminy z firmą Energotrade Sp. z o.o., która jest jednym z dostawców zewnętrznych wody dla części mieszkańców Gminy Garbów, otrzymaliśmy od wójta Kazimierza Firleja pismo, w którym wymaga on od nas uzasadnienia, że nasze pytania o ilość zakupionej wody oraz o koszty utrzymana wodociągu gminnego mają związek ze „szczególnym interesem publicznym”.

To kuriozalne wymaganie, którego w istocie nie musielibyśmy w tym przypadku spełniać, pokazuje jak wygląda w praktyce jawność w Gminie Garbów. Na temat, co stanowi informację przetworzoną wypowiedział się Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie (Sygn. II SA/Wa 978/09). 

Gdyby okazało się, że pan wójt nie dysponuje tymi danymi ad hoc, lub co gorsza, jeżeli nie dysponuje nimi w ogóle, oznaczałoby to, że tak naprawdę jego gospodarzenie od 11 lat gminą nie opiera się na realnej wiedzy, lecz na jakichś innych czynnikach. Mamy nadzieję, że tak nie jest i że wkrótce otrzymamy wnioskowane przez Nasz Garbów informacje. Bądźmy dobrej myśli.

 

Treść pisma wójta Kazimierza Firleja poniżej:

treść_energotrade_informacja

Plik źródłowy: Woda_energotrade

Do: Wójt Gminy Garbów,

Informujemy, że informacje, o które wnioskujemy w punkcie 2, który brzmi:

2. Prosimy o podanie ilości wody zakupionej przez Gminę Garbów firmy Energotrade Sp. z o.o. w każdym miesiącu od początku współpracy, aż do jej zakończenia wraz z podaniem stawek za metr sześcienny.

oraz w punkcie 12, który brzmi:

12. Jakie są koszty całkowite utrzymania wodociągu, który jest własnością Urzędu Gminy Garbów? Prosimy o podanie wartości za lata 2002 – 2012, oddzielnie dla każdego roku.

nie stanowią informacji przetworzonej, gdyż dane tego typu stanowią podstawowy element składowy wiedzy na temat gminnej gospodarki wodnej i zgromadzenie ich nie stanowi “nowej jakościowo informacji”. Wymaganie uzasadniania “szczególnym interesem publicznym” tak bazowych danych odbieramy jako próbę utrudniania organowi prasowemu zbierania potrzebnych nam materiałów (ustawa prawo prasowe art 5 ust 4) oraz jako stwarzanie niepotrzebnych trudności w dostępie do publicznych informacji, do których ujawnienia na żądanie jest pan jako wójt w ustawowym terminie zobowiązany.

Jednak, aby zadość uczynić pana żądaniu poniżej przedstawiamy nasze uzasadnienie.

 Uzasadnienie

 Otrzymanie wyżej wymienionych informacji jest szczególnie istotne dla interesu publicznego z uwagi na to, że zachodzi naszym zdaniem uzasadnione podejrzenie, że władze Gminy Garbów dopuszczają się od wielu lat zaniechań, których skutkiem jest niegospodarność w zarządzaniu zasobami wodnymi i zaopatrzeniem mieszkańców w wodę. Straty wynikają z tego, że Gmina Garbów kupuje wodę od zewnętrznych spółek, choć dysponując własnymi ujęciami mogłaby, po dokonaniu stosunkowo niewielkich w stosunku do ponoszonych kosztów inwestycji, odbierać ją z ujęć własnych.

Nasze pytania zmierzają do ustalenia skali tego wieloletniego “wodnego procederu”, co z uwagi na wchodzące w grę duże kwoty i czas trwania zdarzenia jest bardzo istotne dla interesu gospodarczego Gminy Garbów, a tym samym jest szczególnie istotne dla interesu publicznego.

W przypadku pytań proszę o kontakt.

W dalszym oczekiwaniu na informację publiczną,

Dariusz Rodzik,
Redaktor naczelny  Nasz Garbów

 

Podziel się artykułem na: Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someone

Komentarze do: “Ile kupiliśmy wody od spółki Energotrade oraz ile kosztuje utrzymanie wodociągu gminnego? Wójt utrudnia uzyskanie informacji publicznej każąc wykazywać „szczególny interes publiczny”.

 1. watergate

  zaczyna się kluczenie wójta i zabawa w kotka i myszkę… teraz będzie mnożenie przeszkód i utrudnień jak za komun y. Niby wolno i jest jawność, ale informacji nie damy. Nie bo nie. Jak ruscy ze skrzynkami i wrakiem Tupolewa. Ta sama „niezależna” szkoła. Jacy nauczyciele i korzenie takie sposoby działania.

  Reply
 2. persodrom Post author

  Nie przesądzajmy sprawy. Może nie będzie tak źle. Przecież informacja o ilości kupionej wody czy kosztach utrzymania wodociągu, to nie jest jakaś niesamowita tajemna wiedza. Sądzę, że zadziałał tu jakiś zły doradca.

  Przy tej sprawie w ogóle pokazują się ciekawe wypowiedzi i zachowania, co widać na nagraniu. Uderz w stół, a nożyce się odezwą. Obserwujmy jak to się rozwinie.

  Reply
 3. greysen

  Mam nadzieję że i w tej sprawie coś się wreszcie ruszy!
  Pojawiłą się informacja na stronie gminy odnośnie utylizacji wyrobów azbestowych….jednak można?!
  Czy nie należało wcześniej dać ogłoszenie na stornie gminnej czy też na tablicy pod siedzibą?
  Widzimy teraz jak wiele zaniedbań jest choć te wykryte to namiastka.
  Im więcej zatrudnionych pracowników tym mniej wykonanej pracy= nasza gminna rzeczywistość.
  Cieszymy się że jest ”Nasz Garbów ”

  Reply
 4. co z tym

  I co z tym wnioskiem? Dali odpowiedź? Według ustawy powinni już dać. To ważny temat. Czekamy na konkretną wiedzę w tej materii.

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Top