Wizyta studyjna u stowarzyszeń z gminy Garbów realizujących Program Operacyjny Pomocy Żywnościowej

W dniu 16 października 2017 r. w Sali Kolumnowej Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie odbył się pierwszy dzień konferencji pt. „Kromka chleba od serca” zorganizowanej przez Bank Żywności w Lublinie i Podkarpacki Bank Żywności pod patronatem Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej, Wojewody Lubelskiego i Marszałka Województwa Lubelskiego. Tematem wiodącym konferencji była rola Programu Operacyjnego Pomocy Żywnościowej (PO PŻ) 2014-2020 w systemie pomocy społecznej nie tylko w Polsce, ale także w Czechach i we Francji.  W konferencji wzięli udział goście z Francji, Republiki Czeskiej, Słowacji, Węgier, Litwy oraz przedstawiciele Komisji Europejskiej. Obecni byli również przedstawiciele organizacji lokalnych, ośrodków pomocy społecznej i władz samorządowych uczestniczących w realizacji PO PŻ na terenie województwa lubelskiego i innych województw.

W drugim dniu konferencji we wtorek 17 października 2017 r. odbyły się wizyty studyjne w gminie Krzywda oraz u stowarzyszeń z Gminy Garbów, które realizują Program Pomocy Żywnościowej.  Panie z czterech stowarzyszeń (Wspólnota Garbowska, Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Leśce, Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Borków i Janów oraz Stowarzyszenie Nasz Gutanów) wzięły udział w pokazowych warsztatach kulinarnych na temat przygotowywania potraw z produktów wybranych z listy artykułów żywnościowych przekazywanych w ramach PO PŻ, które zostały zorganizowane przez Bank Żywności w restauracji Podolanka w Bogucinie. W wizycie brali udział goście z zagranicy, między innymi przedstawiciele Komisji Europejskiej zajmujący się wdrażaniem programu FEAD, Sebastien Thollot członek organizacji pomocowej Secours populaire francais kierujący wdrażaniem programu we Francji. Obecni byli też między innymi także pani Dorota Rosińska-Jęczmienionka wiceprezes Podkarpackiego Banku Żywności, pani Mirosława Widurek prezes Stowarzyszenia „Dla Równości” z województwa podkarpackiego, Barbara Kot zastępca wójta Gminy Krzywda, Michał Krupka kierownik Ośrodka pomocy Społecznej w Zbójnie w województwie kujawsko-pomorskim.

Podczas wizyty był czas na omówienie realizacji Programu Pomocy Żywnościowej przez stowarzyszenia w gminie Garbów, wymianę doświadczeń i dobrych praktyk  z innymi organizacjami  oraz rozmowy z gośćmi z zagranicy. Panie ze stowarzyszeń włożyły wiele serca w udział w tym przedsięwzięciu i przygotowały dla gości domowe ciasta. Pokazanie realizacji PO PŻ na przykładzie stowarzyszeń w gminie Garbów stanowiło bardzo udane zwieńczenie dwudniowej konferencji „Kromka chleba od serca’, bowiem stowarzyszenia realizują go OD SERCA, a nie z niskich pobudek, jak sądzą niektóre osoby.

 

Podziel się artykułem na: Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someone

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top