U Matki Bożej Licheńskiej Bolesnej Królowej Polski i Św. Józefa. Relacja z pielgrzymki Toruń – Licheń – Kalisz, 21-22 września 2013 r.

Wyjazd i trochę historii

 

20/21 września o północy, po wspólnej modlitwie i radosnym błogosławieństwie udzielonym przez ks. Jerzego Czępińskiego, spod kościoła w Garbowie wyruszyła w drogę do Torunia, Lichenia i Kalisza 49 osobowa grupa pątników, uczestników wyjazdu o charakterze pielgrzymkowo-turystycznym. Grupę zebrało Koło Przyjaciół Radia Maryja Parafii Garbów we współpracy ze Stowarzyszeniem „Wspólnota Garbowska” i Towarzystwem Gimnastycznym „Sokół” w Lublinie. Pielgrzymka ta zainicjowana została przez założycieli Koła Przyjaciół Radia Maryja, które powstało 16 lutego 2007 r., pierwotnie jako sekcja Stowarzyszenia „Wspólnota Garbowska” licząca na początku pięć osób (Agata Kamińska – Garbów – pierwsza przewodnicząca Koła, Dorota Burek  – Piotrowice Wielkie, Tadeusz Tarka – Borków, Jerzy Szlachetka – Bogucin, Zdzisław Niedbała – Garbów), a obecnie jako oddzielna struktura licząca blisko 50 zarejestrowanych członków i setki sympatyków, kierowana przez przewodniczącą p. Krystynę Majewską z Karolina, a wcześniej przez p. Krystynę Pikul z Janowa. Członkowie założyciele Koła zapoczątkowali wyjazdy z Garbowa i okolicznych parafii na coroczne ogólnopolskie pielgrzymki Rodziny Radia Maryja w Częstochowie, a także zorganizowali 150-osobową pielgrzymkę do Lichenia na uroczystość beatyfikacji ojca Stanisława Papczyńskiego, założyciela Zgromadzenia Księży Marianów, która miała miejsce 16 września 2007 r. Kolejne przewodniczące rozwijały liczebnie garbowską rodzinę Radia Maryja i jej bardzo cenną działalność, m.in. modlitwę za kapłanów.

 

Kombatanci ze sztandarami wzmocnili pielgrzymkę

 

W pielgrzymce do Torunia, Lichenia i Kalisza, wraz z parafianami garbowskimi, udział wzięły osoby z Lublina, Bełżyc i innych miejscowości, w tym 10 kombatantów z dwoma pocztami sztandarowymi: sztandarem Stowarzyszenia Żołnierzy AK i WIN cichociemnego mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora” w Bełżycach oraz historycznym sztandarem oddziału Armii Krajowej i Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” kapitana Stanisława Łukasika ps. „Ryś”. „Zapora” i „Ryś” to słynni dowódcy partyzantcy, którzy walczyli na Lubelszczyźnie najpierw z okupantem niemieckim, a później z sowieckim zniewoleniem, zamordowani 7 marca 1949 r. w więzieniu mokotowskim w Warszawie. Ich szczątki zostały ostatnio odkryte „Na Łączce” powązkowskiej. Wśród pielgrzymów byli: syn kapitana Stanisława Łukasika i jego małżonka.

 

 Okazyjnie dołączył prezes lubelskiego „Sokoła”

 

Do Torunia udał się z grupą pielgrzymkową także prezes Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” w Lublinie Tomasz Stańko, który w niedzielę 22 września wziął udział w nagraniu w telewizji Trwam i Radiu Maryja programu poświęconego historii i działalności Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”, tak haniebnie poddawanemu w ostatnim czasie zniesławianiu i prześladowaniom przez władzę wykonawczą gminy Garbów. W ostatniej chwili zabrakło 2 miejsc w autobusie do Torunia i trzeciego dla prezesa „Sokoła”, dlatego pielgrzymi udali się w drogę 47-osobowym autokarem i samochodem osobowym.

 

 

 

Program pobytu w Toruniu obfitował ważnymi i atrakcyjnymi wydarzeniami

 

Po przyjeździe do Torunia uczestnicy pielgrzymki wzięli udział we Mszy św. w kościele pw. Św. Józefa transmitowanej na antenie Radia Maryja, na cały świat. Stanowiła ona szczególne wprowadzenie do lekcji patriotyzmu pod sztandarami obecnych na pielgrzymce kombatantów. Po Mszy św. grupa udała się na zwiedzanie siedziby Radia Maryja. Przedstawiciele kombatantów: kpt. Stanisław Wójtowicz prezes Stowarzyszenia Żołnierzy AK i WIN cc. mjr. H. Dekutowskiego ps. „Zapora” w Bełżycach, Czesław Wójowicz wiceprezes Związku Więźniów Politycznych Okresu Komunistycznego 1939 -1989 w Lublinie i mjr Bogdan Walas prezes Zarządu Stowarzyszenia Polskich Kombatantów w Kraju Oddział w Lublinie oraz kierownik grupy Dorota Burek, Agata Kamińska i Dominika Kozieł, studentka Politechniki Lubelskiej mieli możliwość zabrania głosu na antenie Radia Maryja. Wizyta w studio, jedna z najdłuższych z udziałem pielgrzymów, przerodziła się głównie w  rozmowę z kpt. Stanisławem Wójtowiczem, między innymi na temat odnalezienia szczątków mjr. Hieronima Dekutowskiego „Zapory” oraz kpt. Stanisława Łukasika „Rysia” na tzw. Łączce, na warszawskich Powązkach.

 

Z siedziby Radia Maryja grupa udała się do Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej, gdzie m. in. obejrzała kaplicę, aulę, sale wykładowe, salę fitness oraz powstający przy WSKSiM kościół – wotum wdzięczności za Jana Pawła II. Następnym punktem programu było zwiedzanie z przewodnikiem toruńskiego Starego Miasta. Poznawaniu uroków starówki sprzyjała ciepła i słoneczna pogoda. Trasa zwiedzania obejmowała Krzywą Wieżę, Dom Mikołaja Kopernika, kościół św. Janów, drogę królewską, ruiny zamku krzyżackiego, rynek z ratuszem, kościół mariacki oraz pozostałości kościoła dominikańskiego. W wolnym czasie można było nabyć regionalny przysmak – toruńskie pierniki.

 

 Licheń niezmiennie przyciąga tłumy na modlitwę, zwiedzanie i wypoczynek

 

Po prawie całodziennym pobycie w Toruniu pielgrzymi wyruszyli do Lichenia. Na miejscu szczęśliwie okazało się, że pensjonat, w którym zatrzymała się grupa znajduje się bardzo blisko Bazyliki Matki Bożej Licheńskiej. Po obiadokolacji i krótkim odpoczynku uczestnicy pielgrzymki udali się na wieczorne nabożeństwo apelu maryjnego z procesją światła, przypominającej tę z Lourdes, w której niektórzy z nas uczestniczyli trzy lata temu.

 

Niedziela 22 września rozpoczęła się od śniadania i porannej Mszy św. w imponującej wielkością Bazylice przed cudownym obrazem Matki Bożej Licheńskiej. Następnie wraz z przewodnikiem był czas zwiedzania Lasu Grąblińskiego – miejsca objawień Najświętszej Maryi Panny pasterzowi Mikołajowi Sikatce, kościoła sióstr Anunciatek, które przybyły tuz Francji, a w Licheniu grobów Tomasza Kłossowskiego i Mikołaja Sikatki, którym objawiła się Matka Boża, kaplicy krzyża, Bazyliki licheńskiej będącej największym kościołem w Polsce.

 

 Do Kalisza warto było wstąpić

 

Po wykorzystaniu czasu wolnego grupa udała się do sanktuarium św. Józefa w Kaliszu, gdzie co miesiąc, w każdy pierwszy czwartek miesiąca przyjeżdżają licznie grupy pielgrzymkowe z całej Polski na wspólną Mszę św. i modlitwę do św. Józefa, męża Maryi i opiekuna Jezusa – patrona małżeństw i rodzin, transmitowaną przez Telewizję Trwam i Radio Maryja. Każdy uczestnik przywiózł osobiste i rodzinne prośby do św. Józefa. Wielu zaopatrzyło się w medaliki pocierane wcześniej przez kustosza Sanktuarium o cudowny obraz.

 

 Wszyscy zgodnie uznali pielgrzymkę za bardzo udaną

 

Pełni zadowolenia, umocnieni duchowo na trudy codziennego życia, w niedzielny wieczór pielgrzymi powrócili do swoich domów i rodzin dziękując Bogu, Matce Bożej Licheńskiej i Świętemu Józefowi za ten niezwykle udany wyjazd, modlitwę i zwiedzanie, za wspaniałą atmosferę wśród uczestników, z wdzięcznością także dla kierowniczki tej pielgrzymki, która wykonała dużo pracy organizacyjnej – nie bez przeszkód, p. Doroty Burek z Piotrowic Wielkich, na co dzień skromnej pracownicy lubelskiego Banku Żywności, tego, który kilka lat temu przekazał nieodpłatnie kilkadziesiąt ton żywności dla potrzebujących osób z Ziemi Garbowskiej.

 

                                                                                                           Wdzięczni uczestnicy

Podziel się artykułem na: Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someone

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top