„… totalitaryzujące działania organu wykonawczego gminy nie zniechęcają nas…” – Oświadczenie Zarządu Stowarzyszenia „Wspólnota Garbowska” w sprawie Festynu Ziemi Garbowskiej 2013.

Poniżej publikujemy oświadczenie Wspólnoty Garbowskiej odnośnie zablokowanego festynu. Zachęcamy do uważnego zatrzymania się nad tymi słowami, które zostały w dniu dzisiejszym publicznie odczytane w czasie sesji Rady Gminy Garbów. Czy po to został obalony komunizm, aby 24 lata później znowu władze blokowały oddolną aktywność ludzi i wolne obywatelskie zgromadzenia? Tekst oświadczenia skłania do głębszej refleksji nad tym, co dzieje się w naszej gminie i co się dzieje w naszej kochanej Polsce.

Zapraszamy do lektury.

OŚWIADCZENIE

Zarządu Stowarzyszenia „Wspólnota Garbowska”

w sprawie Festynu Ziemi Garbowskiej 2013

 Z przykrością informujemy, że sportowo-rekreacyjny Festyn Ziemi Garbowskiej 2013, organizowany w tym roku dla uczczenia zwycięskiej Odsieczy Wiedeńskiej 1683 r., pod hasłem – Sport! Rekreacja! Patriotyzm! – zaplanowany na dzień 15 września br. nie odbędzie się. Powodem tej godnej pożałowania sytuacji jest uparta, godząca w wolność i aktywność obywatelską, nie mająca żadnej wiarygodnej podstawy prawnej, decyzja wójta gminy Garbów Kazimierza Firleja, która wykluczyła z programu Festynu konkurencje sportowe przygotowane przez Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” w Lublinie współorganizatora i główny filar Festynu.

Ta wyjątkowo perfidna, bezprzykładna w dziejach samorządu gminy Garbów, decyzja znalazła wyraz w postaci pozornej zgody na przeprowadzenie Festynu, pod warunkiem przyjęcia umowy wykluczającej w pierwszej wersji ogólnie konkurencje sportowe, w tym Bieg Garbowski 2013, a w drugiej, nieco złagodzonej, sokole atrakcje sportowe – zjazd linowy nad boiskiem tzw. tyrolski, ściana wspinaczkowa (wszystko pod asekuracją), strzelnica pneumatyczna i paintballowa, nisko zawieszona lina nad rzeką Kurówką – identyczne jak w poprzednich trzech latach, kiedy to wójt Firlej nie zgłaszał do nich żadnych zastrzeżeń, a organizatorzy brali na siebie odpowiedzialność za porządek i bezpieczeństwo Festynu.

W odpowiedzi na ten mataczący projekt umowy wykluczający udział Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” – przypomnijmy, że organizacji powstałej w 1867 r. we Lwowie, o nieocenionych zasługach dla Ojczyzny, zrzeszającej w swoich szeregach takich ludzi jak Andrzej Małkowski założyciel polskiego harcerstwa, gen. Józef Haller, komendant II Brygady Legionów i Błękitnej Armii, jeden z dowódców Bitwy Warszawskiej 1920 r., młody Karol Wojtyła, późniejszy papież, Józef Nakonieczny z Garbowa, trzykrotny poseł do Dumy Państwowej, Stanisław Moskalewski, pierwszy wojewoda lubelski II Rzeczypospolitej, parafianin garbowski pochowany na starym cmentarzu i jego brat Feliks, prezes lubelskiego „Sokoła”, Zygmunt Broniewski z Garbowa, przedostatni komendant  główny NSZ – Zarząd Stowarzyszenia „Wspólnota Garbowska” przedłożył do podpisania projekt umowy, w sprawie udostępnienia terenu i budynku starej Szkoły na potrzeby Festynu, oparty na treści i warunkach umów z ostatnich trzech lat. Wójt Kazimierz Firlej odmówił podpisania umowy przygotowanej przez Zarząd „Wspólnoty Garbowskiej”, które dawały możliwość organizacji zajęć sportowych przez Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” wzorem poprzednich Festynów Ziemi Garbowskiej. Odmowa możliwości przeprowadzenia festynu z głównymi atrakcjami sportowymi, które realizuje Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół”, uniemożliwia przeprowadzenie całej imprezy mającej charakter sportowo-rekreacyjny, głęboko uraża organizatorów, zubaża życie społeczno-sportowe i patriotyczne mieszkańców Ziemi Garbowskiej, szczególnie zaś młodzieży.

Decyzja ta jest przejawem niczym nieuzasadnionego dławienia wolności obywatelskiej mieszkańców Gminy Garbów przez wójta Firleja, zawłaszczania instytucji dobra publicznego jaką stanowi gmina, dyskryminacji części jej mieszkańców i podatników zarazem, kolejnym dowodem na bolszewizację lokalnego życia społecznego. Poprzez takie postępowanie wprowadza on godne napiętnowania ograniczenia form działalności podejmowanych przez osoby zaangażowane w rozwój lokalnej społeczności.

Stowarzyszenie „Wspólnota Garbowska” nie spotkało się z podobnym stanowiskiem władz gminnych przy organizacji festynów na przestrzeni ostatnich lat. Obecna sytuacja wskazuje, że w sprawie Festynu Ziemi Garbowskiej 2013 r. wójt podjął decyzję uznaniową, typowo woluntarystyczną, bez żadnej podstawy prawnej, wysoce szkodliwą społecznie.

Przerzucanie odpowiedzialności przez wójta Kazimierza Firleja za decyzję podjętą w tej sprawie na Stowarzyszenie „Wspólnota Garbowska” jest skandaliczną próbą odwrócenia uwagi od prawdy, że w sposób wyjątkowo perfidny uniemożliwił on swoimi warunkami przeprowadzenie gotowego już festynu sportowo-rekreacyjno-patriotycznego, z udziałem Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”, dla przypomnienia i uczczenia 330. rocznicy znakomitej Wiktorii Wiedeńskiej 1683 r., wielkiej chwały polskiego oręża.

Zablokowanie programu przygotowanego festynu odbieramy jako przejaw zwalczania niezależnego organizowania się przez mieszkańców gminy oraz wyraz niechęci do sportowo-patriotycznej organizacji jaką jest Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” i reaktywowane po dziesiątkach lat przerwy jego garbowskie gniazdo. To z pewnością nie jest przypadek, że na Dożynki Gminno-Parafialne 25 sierpnia 2013 r. po raz pierwszy od kilku lat nie został zaproszony radny Rady Powiatu w Lublinie, wybrany w samorządowych wyborach przez  mieszkańców gmin Garbów i Jastków, będący jednocześnie prezesem garbowskiego gniazda „Sokoła”. To ciąg dalszy politycznych szykan, braku kultury i profesjonalizmu w życiu publicznym, o których wielokrotnie informowaliśmy społeczność Ziemi Garbowskiej.

Oświadczamy, że tego typu totalitaryzujące działania organu wykonawczego gminy nie zniechęcają nas do dalszej aktywności społecznej, a wprost przeciwnie, umacniają nas w przeświadczeniu, że obraliśmy prawidłowy kierunek.

Decyzję wójta Kazimierza Firleja, który chce kontrolować co wolno a czego nie wolno na festynie organizowanym przez mieszkańców, chociaż wcześniej przez kilka lat nie interesował się tym, odbieramy jako przejaw myślenia postkomunistycznego, które niestety wciąż jest obecne w praktyce rządzenia gminy Garbów stanowiącej naszą małą Ojczyznę, dobro wspólne nas wszystkich, niezależnie od wewnętrznej różnorodności, która jest bogactwem, a nie zaś wrogiem i przedmiotem zwalczania.

 Mamy nadzieję, że tego typu incydent już nigdy się nie powtórzy w przyszłości.

                                                                                            Zarząd Stowarzyszenia

                                                                                            „Wspólnota Garbowska”

Garbów, 10 września 2013 r.

Tak wygląda przygotowany już przez organizatorów piękny plakat festynowy:

plakat-festyn-garbow-2013

Program imprezy poniżej:

ulotka

Podziel się artykułem na: Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someone

Komentarze do: “„… totalitaryzujące działania organu wykonawczego gminy nie zniechęcają nas…” – Oświadczenie Zarządu Stowarzyszenia „Wspólnota Garbowska” w sprawie Festynu Ziemi Garbowskiej 2013.

 1. kerra

  Dobrze, że ktoś ma wystarczająco rozumu i odwagi, aby mówić prawdę i nazywać sprawy po imieniu. Dziękujemy.

  Reply
 2. Info

  zapewne w komentarzu ‚Janusza’ była mowa o ! tajemniczym ! urzędniku z kancelarii prezydenta miasta Lublina uwikłanym w sprawę nielegalnej organizacji imprezy strzeleckiej, jak to tam oni napisali: „Na udział dzieci w takim treningu miał nalegać działacz prawicy, a jednocześnie pracownik kancelarii prezydenta Lublina”
  a tutaj link do całości:
  http://lublin.gazeta.pl/lublin/1,35640,15391240,Urzednik_pozwolil_strzelac_dzieciom__Rolnik_zostal.html#TRNajCzytSST

  P.S artykuł został umieszczony w sprzecznej z zasadami wiary katolickiej prasie, a co za tym idzie każdy kto go przeczyta, narażony jest na utratę możliwości zbawienia wiecznego (tak a propos, gdyby przez przypadek chciał go przeczytać pan radny Rady Powiatu w Lublinie wybrany w gminach Garbów i Jastków)

  abstrahując, czego tego tematu nie opiszecie czytelnikom portalu naszgarbow. Zajęła się tym już prasa ogólnopolska, TVP – p. Jaworowicz, a lokalne społeczne, jak to nazywacie: NIEZALEŻNE media mają temat w poważaniu.

  Reply
  • persodrom Post author

   „miał nalegać…” to wyssane z palca. Proszę przeczytać ze zrozumieniem tekst i zobaczyć kto jest za to odpowiedzialny. Wójt kiedyś na sesji powiedział, że to Sokół wspólorganizował. To było publiczne stwierdzenie nieprawdy. Sokół był jednym z uczestników. Czy chce pan tutaj powielać wójtowe kłamstwo?

   Reply
   • Janusz

    Proszę podać godzinę, minutę i sekundę nagrania, w której wójt to mówi. Jeśli pan nie poda to jest pan kłamcą i oszustem. Pozdrawiam.

    Reply
    • persodrom Post author

     Drogi panie, mówi o tym oficjalny protokół z sesji rady gminy odbytej 12 grudnia 2012 (strona 6). To wójtowe kłamstwo zostało również uwiecznione na nagraniu z sesji we wrześniu 2013 g. 5:40:00 – to jawne kłamstwo i kalumnia rzucona przez wójta – „to dobry człowiek, poczciwina…”

     Pamiętam też inną kłamliwą wypowiedź wójta. Sugerował, że za pacyfikację Lasku Boguckiego była nieodpowiedzialna akcja Arami Krajowej, co nie jest prawdą. To wygląda jak jakieś uprzedzenie do niepodległościowych organizacji.

     link do protokołu
     http://uggarbow.bip.lubelskie.pl/upload/pliki/sesja_rg_2012_12_12_protokol_nr_15_12.pdf

     Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Top