Rząd obniża wójtom pensje, a rady je podnoszą. Jest sposób na ominięcie rozporządzenia?

Od 1 lipca 2018 r. zacznie obowiązywać rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie wynagrodzeń pracowników samorządowych. Zgodnie założeniami ma ono o 20 proc. obniżyć wynagrodzenia wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Niektóre samorządy już jednak znalazły rozwiązanie, aby pensja wójta pozostała na tym samym poziomie. Choć radni zmniejszyli wynagrodzenie zasadnicze, jednocześnie podnieśli inne składniki dochodów wójta.

  • Niektóre samorządy mają pomysły na to, jak „obronić” się przed rozporządzeniem obniżającym pensje wójtów i burmistrzów.
  • Uchwalono już pierwsze uchwały, w których – zgodnie z rozporządzeniem – obniżono podstawę wynagrodzenia, ale jednocześnie podniesiono np. dodatek specjalny.
  • Jest nawet przypadek, że po „obniżce” wójt jednej z gmin będzie zarabiał… więcej.

Rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych weszło w życie w połowie maja. Już wtedy jednak pojawiły się głosy, że samym rozporządzeniem nie można obniżyć pensji wójta, burmistrza czy prezydenta miasta. Zdaniem Andrzeja Porawskiego, dyrektora biura Związku Miast Polskich, rozporządzenie nie narzuca radom gmin obniżenia pensji włodarza.

Rady gmin w Kuleszach Kościelnych (woj. podlaskie) oraz Sochocin (woj. mazowieckie) postanowiły nie czekać, aż rozporządzenie zacznie obowiązywać i obniżyły wynagrodzenia zasadnicze swoim wójtom, czyli w kolejności Józefowi Grochowskiemu i Andrzejowi Romatowskiemu. Zrobiły to jednak w ten sposób, aby całe uposażenie pozostało niemal na tym samym poziomie.

Uposażenie pierwszego z nich rzeczywiście spadnie, ale tylko o niecałe 200 zł. Przed obniżką otrzymywał 10 364 zł brutto. Po przegłosowaniu uchwały będzie zarabiał 10 180 zł. brutto. Wszystko dzięki temu, że rada podniosła mu dodatek specjalny.

Z kolei Andrzej Romatowski będzie zarabiał nawet więcej. W 2014 r. rada gminy ustaliła jego wynagrodzenie na poziomie 9 470 zł brutto. Po przegłosowanej na początku czerwca uchwale wójt będzie otrzymywał 9 916 zł. Jego pensję zasadniczą zmniejszono z 5 tys. zł do 4 700 zł, ale jednocześnie podniesiono dodatek specjalny z 2 070 zł do 2 376 zł. Ponadto z 500 zł do 940 zł wzrósł dodatek za wysługę lat.

więcej

źródło: portalsamorządowy.pl


Podziel się artykułem na: Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someone

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top