Przykra prawda. Gmina Garbów staje się z miesiąca na miesiąc coraz mniej przejrzysta w swoich działaniach. Mamy regres.

Gmina Garbów staje się z miesiąca na miesiąc coraz mniej przejrzysta. Jest już prawie 5 miesięcy po wyborach a wciąż nie ma ani jednego protokołu ze spotkań komisji Edukacji, Rolnictwa czy Rewizyjnej. Czy te komisje w ogóle się nie zebrały? A jeżeli się zebrały, to o czym rozmawiano? Czy podjęto jakieś decyzje? Takie postępowanie naszych samorządowców to brak szacunku do mieszkańców. To jest właśnie przykład uniemożliwiania bieżącego monitoringu pracy samorządowców i psucie Polski. w praktyce. Trzeba dodać, że na stronach BIP nie ma również danych kontaktowych do któregokolwiek z radnych gminy Garbów jak też przewodniczących poszczególnych komisji. Nie można zadzwonić, nie można wysłać wiadomości e-mail. Czy naprawdę w garbowskim samorządzie mamy już XXI wiek?

Poniżej zrzuty ekranu z Biuletynu informacji publicznej, w których brak jakichkolwiek oznak, że wyżej wymienione komisje Rady Gminy Garbów w ogóle rozpoczęły działalność. Dostępne protokoły dotyczą jeszcze poprzedniej kadencji. Wyjątkiem jest Komisja Finansów, która opublikowała protokół ze stycznia 2015. To tylko przykłady dotyczące komisji. Można ich znaleźć dużo więcej jak na przykład publikowanie zarządzeń wójta po 3 miesiącach od ich podjęcia.

Protokoły z Komisji Rolnictwa – Przewodniczący: Jacek Poleszak

rolnic

Komisja Edukacji, Kultury, Spraw Socjalnych i Zdrowi – Przewodnicząca: Lidia Janina Michoń

eduk

Komisja rewizyjna. Przewodnicząca: Agnieszka Irena Pasternak

Czy komisja rozpoczęła działalność, a jeżeli tak, to o co będzie kontrolować? To zupełnie podstawowe ciało, którego ustawowym!! obowiązkiem jest skuteczna kontrola działania władz gminy. Na radnych, którzy należą do tej komisji leży wielka osobista odpowiedzialność. Gdyby okazało się, że wyszłyby na światło dzienne jakieś nieprawidłowości, jak na przykład te, związane z użytkowaniem samochodu służbowego przez wójta Kazimierza Firleja, to za „przegapienie” tej sprawy odpowiadają osobiście członkowie komisji rewizyjnej. (więcej na ten temat: http://dlaradnych.pl/wszystkie-wazne-sprawy/504-uprawnienia-komisji-rewizyjnej.html)

rewiz

O zgodzie, jedności i szacunku do innych

Przykro jest po raz kolejny o tym pisać, ale niestety nie mamy wyjścia. To nasz obowiązek.. Mamy prawo żądać od osób sprawujących funkcje publiczne poważnego podmiotowego traktowania obywateli. Tyle mówi się o zgodzie, jedności i pojednaniu. Niestety te słowa, w ustach tych, którzy nimi nazbyt często wywijają w życiu społecznym nie wiele już znaczą. Niektórzy chcieliby każdą ważną publiczną ale niewygodną dla nich debatę przerwać w imię zgody! To próba postawienia wszystkiego na głowie. Mówienie o zgodzie i jedności, gdy mamy na lokalnym podwórku do czynienia z jawnym lekceważeniem tzw. „zwykłych ludzi” to pustosłowie i niszczenie lokalnego samorządu. Prawo do informacji jest prawem człowieka i jednym z podstawowych praw obywatelskich. Bez łatwo dostępnej informacji i czytelnej informacji nie ma uczestnictwa ludzi w życiu społecznym. Lekceważenie prawa do informacji, zwłaszcza gdy przypomina się o tym od dwóch lat, nie jest kochani samorządowcy do pogodzenia z jednością, zgodą i dbaniem o rozwój lokalnego samorządu. To zwykły brak szacunku do ludzi. Jeżeli teraz się tego nie wstydzicie, to z pewnością ten wstyd przyjdzie za jakiś czas. Dbanie o standardy to Wasz szczególny obowiązek jako osób publicznych. Warto o tym pamiętać w tym przedświątecznym czasie. Warto spróbować wczuć się w słuszne potrzeby mieszkańców i jak najszybciej podjąć działania naprawiające to ewidentne zło braku informacji, z jakim mamy tutaj do czynienia w garbowskim samorządzie.

rec

Podziel się artykułem na: Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someone

Komentarze do: “Przykra prawda. Gmina Garbów staje się z miesiąca na miesiąc coraz mniej przejrzysta w swoich działaniach. Mamy regres.

 1. komisje

  No proszę, BIP dla komisji rady gminy zawiera standardową opcję odsłuchaj do udostępniania nagrań audio z posiedzeń, ale u nas wójt wie swoje – „Urząd Gminy to nie studio nagrań”

  Reply
 2. oni

  Udają, że tego nie słyszą, że tych uwag po prostu nie ma. Ale prawda jest taka, że o gminie Garbów aż huczy w całym powiecie dzięki Waszej gazecie ( o jaki ładny rym:). A z tego co widzę, to okoliczne gminy robią już to samo co Wy. Jest postęp jawności w całej Polsce, a Garbów się cofa do lat komuny.

  Reply
 3. Świecki

  Warto też zapytać gdzie w gminie Garbów jest Katolicka Nauka Społeczna?
  Niedbanie o uczestnictwo mieszkańców w życiu politycznym przez niedbanie o zapewnienie łatwego dostępu do informacji, chociaż wyraźnie o to zabiegają, to jawne zaprzeczenie katechizmowej nauce o wprowadzaniu ładu Bożego w życie świata przez świeckich katolików.

  Blokowanie jawności to blokowanie wprowadzania zasad katolickich do życia publicznego. Przykra sprawa.

  Reply
 4. katoliczka

  Czy też uważacie, że z władzą trzeba dobrze żyć, tak jak słyszę wokół? Czy ze złą władzą też trzeba dobrze żyć? Czy jak Putin zagarnie Polskę, co nie daj Panie Boże, to też trzeba będzie z nim dobrze żyć? Gdzie są granice? Bo jak słyszę takie coś, to mi się „flaki wywracają”, przepraszam za sformułowanie.

  Reply
 5. żyć w prawdzie

  Przede wszystkim, jak głosił bł. Ks. Jerzy Popiełuszko, trzeba żyć w prawdzie. „Życie w prawdzie, to dawanie prawdzie świadectwa na zewnątrz, to przyznanie się do niej i upominanie się o nią w każdej sytuacji. Prawda jest niezmienna. Prawdy nie da się zniszczyć taką czy inną decyzją, taką czy inną ustawą. Na tym polega w zasadzie nasza niewola, że poddajemy się panowaniu kłamstwa, że go nie demaskujemy i nie protestujemy przeciw niemu na co dzień. Nie protestujemy, milczymy lub udajemy, że w nie wierzymy. Żyjemy wtedy w zakłamaniu. Odważne świadczenie prawdy jest drogą prowadzącą bezpośrednio do wolności. Człowiek, który daje świadectwo prawdzie, jest człowiekiem wolnym nawet w warunkach zewnętrznego zniewolenia”

  Reply
 6. do żyć w prawdzie

  Ludzie nie chcą żyć w prawdzie, bo nie chcą uznać swoich błędów i grzechów. Prawda ich oskarża i dopóki nie przyznają się do własnych słabości nie będą w stanie realizować słów tego wielkiego świętego. Posłannictwem Kościoła jest wychodzenie do świata, a nie tkwienie w skostniałych rytuałach, które nie są miłe Panu Bogu.

  Reply
 7. ALICJA

  Co niektórzy nie mogą uwierzyć że mają prawo do własnego zdania.
  Ludzie nie jesteśmy na łasce dziedzica i poddani jego rządom jak było to dawniej.
  Przykre jest to, że w was pozostał strach przed władzą, a zwłaszcza w starszym pokoleniu i jest przekazywany dalej. Mówicie, że z władzą trzeba dobrze żyć to tak jak wyżej jest napisane – okupant to też władza i co wy na to? (układy i układziki?) aż strach pomyśleć.
  Jesteśmy w większości katolikami to grzech być dwulicowy i liczyć tyko na korzyści. Władzę należy szanować ale jak jest coś niewłaściwego mówić prawdę i walczyć o nią jat to robi np. pan Robert F.

  Wato odsłuchać kazania ks. Jana Pęzioła.

  Reply
 8. redakcja

  W temacie przejrzystości, żeby było bardziej „świątecznie” wójt Firlej wydał wczoraj decyzję, w której odmawia udzielenia informacji na temat wydatków gminy z tytułu m.in. umów o dzieło czy umów zlecenie.

  W praktyce w naszej gminie niemożliwa jest obywatelska kontrola poszczególnych wydatków publicznych. To jest fakt alarmujący.

  Oczywiście decyzja ta, którą uważamy za besprawną zostanie, jak dwie poprzednie zaskarżona do sądu.

  Reply
  • Mamy pełne prawo

   Panie wójcie, Co się odwlecze to nie uciecze. Mamy pełne prawo wiedzieć jak i na co dokładnie jednostka samorządu terytorialnego wydatkuje środki publiczne. Tak stwierdził niedawno Naczelny Sąd Administracyjny. „Obywatel ma pełne prawo wiedzieć, jak i na co dokładnie jednostka samorządu terytorialnego wydatkuje środki publiczne. Żądanie informacji wyjaśnienia poszczególnych pozycji budżetowych nie może być zasadniczo poczytane za żądanie informacji przetworzonej – stwierdził Naczelny Sąd Administracyjny.” http://czasopisma.beck.pl/monitor-prawa-handlowego/aktualnosc/dostep-do-informacji-o-wydatkach-gminy/

   Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Top