Przetarg na wywóz śmieci w Gminie Garbów rozstrzygnięty! Wygrała niemiecka Grupa Tönsmeier.

Przetarg na wywóz śmieci w Gminie Garbów wygrała firma:

Przedsiębiorstwo Wywozu Nieczystości Stałych „ALMAX” Sp. z o.o.

Wartość oferty: 913 028,76 zł

Informacja o zwycięzcy przetargu

Almax jest spółką należącą do niemieckiej Grupy Tönsmeier, która świadczy usługi w zakresie gospodarki odpadami w Niemczech, Austrii, Holandii, Polsce i na Litwie.

Lista polskich spółek wchodzących w skład Grupy Tönsmeier

Centrala firmy mieści się w Niemczech we Wschodniej Westfalii-Lippe (Porta Westfalica)

Źródło: strona internetowa firmy  www.almax.toensmeier.pl

Oferta firmy P.H.U. EKO-TRANS Cezary Kubacki została odrzucona przez komisję przetargową

Oferta firmy PHU EKO-Trans zostało odrzucona przez komisję przetargową  jako niespełniająca wymagań przetargu. Jakież to były wymagania, które wyeliminowały polskiego przedsiębiorcę z gry?

Uzasadnienie komisji przetargowej pod przewodnictwem pani wicewójt Małgorzaty Sanaluty brzmi następująco:

1. Oferta Nr 1 złożona przez P.H.U. EKO-TRANS Cezary Kubacki , Wielkie 90 , 21-143 Abramów ,  Uzasadnienie wykluczenia : wykonawca został wykluczony z postępowania zgodnie z art. 24 ust.2 pkt.4 ustawy Prawo zamówień publicznych   nie wykazał spełnienia dwóch warunków udziału   w postępowaniu dotyczącego:

–  wymaganego potencjału technicznego w zakresie posiadania samochodu specjalnego przeznaczonego do odbioru i transportu selektywnie zebranych odpadów komunalnych i odpadów biodegradowalnych o ładowności powyżej 3,5 tony .   Zamawiający wymagał posiadanie minimum  dwóch takich samochodów , a oferent wskazał posiadanie jednego  samochodu.

– sytuacji ekonomicznej  finansowej – Zamawiający wymagał dysponowanie przez wykonawcę środkami finansowymi lub posiadanie zdolności kredytowej wysokości nie mniejszej niż 300 tys. zł  Z przedstawionych dokumentów wynika brak posiadania środków finansowych  lub zdolności kredytowej   w wymaganej kwocie 300 tys. zł. na dzień składania oferty.

Stosownie do treści art. 24 ust. 2 pkt.4 ustawy zamawiający wykluczył wykonawcę z niniejszego postępowania o udzielenie zamówienia , a oferta stosownie do treści art. 24 ust.4 ustawy została uznana za odrzuconą .

Komentarz redakcyjny

Należy żałować, że na wywozie polskich śmieci nie może zarabiać polska firma, której kapitał zasilałby polską gospodarkę, a nie wędrował zagranicę. Ciekawy jest powód wykluczenia polskiego oferenta: brak drugiego samochodu o ładowności powyżej 3,5 t (oferent miał tylko jeden taki samochód, co prawdopodobnie jest wystarczające) oraz zdolność kredytowa 300 000 zł!

Czy takie warunki przetargu naprawdę były konieczne? Czy oferentowi nie wystarczyłby jeden samochód, albo czy nie mógłby kupić drugiego po wygraniu przetargu? Czy określona zdolność kredytowa jest racjonalnym wymogiem przetargowym? Oczywistym jest, że żaden lokalny przedsiębiorca nie może konkurować zdolnością kredytową lub ilością samochodów z międzynarodowymi korporacjami. Na miejscu polskich urzędników gminnych nie ustalałbym takich warunków przetargu, które z góry, bez względu na oferowaną cenę, wykluczają wszystkie mniejsze polskie podmioty gospodarcze. Takie postępowanie z pewnością nie ma nic wspólnego z realną polityką równych szans. Równość jest niestety jedynie pozorna i papierowa i sama w sobie stanowi tekturową fasadę wolnego rynku. Póki co, ta tekturowa fasada stoi. Na horyzoncie jednak widzimy mocniejsze wiatry, które mamy nadzieję dotrą i do nas.

Chętnie zapoznamy się ze szczegółami umowy, jaka zostanie podpisana między Gminą Garbów a Spółką.

Zgodnie ze swoją misją, w przyszłości nasza redakcja będzie przyglądać się warunkom ogłaszanych przetargów i informować na bieżąco o wszelkich kontrowersjach.

Informacja o roztrzygnięciu przetargu na stronie Gminy: tutaj

Polecamy artykuł na temat nowych zasad wywozu śmieci: http://wpolityce.pl/wydarzenia/55226-lody-na-smieciach-beda-krecone-b-wiceszef-cba-o-zrodlach-skandalu-w-warszawie-stolica-nie-jest-wyjatkiem-nasz-wywiad

Podziel się artykułem na: Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someone

Komentarze do: “Przetarg na wywóz śmieci w Gminie Garbów rozstrzygnięty! Wygrała niemiecka Grupa Tönsmeier.

 1. persodron

  niestety znowu nasza kasa pojedzie za granicę. następnym razem, radni powinni dopilnować, aby warunki przetargu wymyślone przez władze gminy nie eliminowały z góry słabszych podmiotów bezsensownymi klauzalami o ilości samochodów czy zdolnościami kredytowymi.

  w tym roku już raczej nic nie zrobimy dla polskich przedsiębiorców. oby przetrwali ten rynkowy huragan i stanęli dzielnie do następnego przetargu.

  Reply
 2. persodrom

  Nikt tu nie podważa wyniku przetargu, tylko jego warunki, które są takie, że nawet, gdyby pojawiła się tańsza oferta od oferty tego niemieckiego koncernu, to zostałaby wykluczona z uwagi, na to, że np. nie ma zdolności kredytowej 300 tys zl albo drugiego samochodu o takich a takich parametrach…

  Reply
 3. suszek

  Procedura przetargowa musi być ściśle przestrzegana bo można sobie zrobić niezły bigos, skoro nie spełniał wymogów to nie mógł startować. Jeżeli ktoś nie ma matury na studia nie pójdzie. A swoją drogę chciałabym żeby było u nas ( W Polsce, Gminie) tak dobrze żeby Niemcy tu sprzątali, w końcu to „porządkowe” państwo..

  Reply
  • persodrom

   Odpowiedź sofistyczna. Tu nie chodzi o przestrzeganie procedury przetargowej ale o wymyślanie niepotrzebnych warunków przetargu. Wiadomo, że trzeba przestrzegać procedury i dbać o porządek. Zarzut jest do samych warunków przetargu, które w dwóch poruszanych punktach były czystym wymysłem bez żadnego uzasadnienia.

   Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top