Posłowie PSL-u: H. Smolarz i J. Łopata głosując przeciwko referendum, zagłosowali przeciwko własnym wyborcom. Czy tak teraz rozumie się słowo „ludowy”?

To czarny piątek dla demokracji i życia obywatelskiego w Polsce. Posłowie PO i PSL, w tym posłowie PSL z województwa lubelskiego,  Henryk Smolarz i Jan Łopata, głosując  przeciwko wnioskowi o referendum w sprawie obowiązku szkolnego dla sześciolatków, odmówili tym samym wypowiedzenia się na ten temat własnym wyborcom! Jest to sytuacja alarmująca. Można mówić tu o istotnym naruszeniu realnej demokracji w Polsce, która z roku na rok staje coraz bardziej pozorna i czysto proceduralna. Jeżeli milion podpisów nie wystarcza, aby przeprowadzić coś tak podstawowego jak referendum w sprawie naszych dzieci, to znaczy że koalicję rządową, która to przegłosowała możemy nazywać koalicją anty-obywatelską i anty-ludową. W kontekście tego głosowania jasno widać, że posłowie Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego muszą zupełnie inaczej niż to jest powszechnie przyjęte, rozumieć słowa, które wchodzą w skład nazw ich partii, .

Odrzucając referendum, PSL pogardza własnymi wyborcami

Trzeba pamiętać, że według badań wyborcy PSL, podobnie jak wszyscy mieszkańcy wsi,  są w ponad 90 % przeciwni obowiązkowi szkolnemu dla sześciolatków. Samą ideę referendum w tej sprawie popiera 70% Polaków! Odmawiając wyborcom możliwości wypowiedzenia się w tej sprawie w referendum, posłowie PSL-u, okazali w praktyce pogardę do tych, o których głosy co parę lat zabiegają. Panów posłów Smolarza i Łopatę możemy tak często oglądać na niemal każdym gminno-wiejskim wydarzeniu lokalnym. Goszczą się tam chciani i niechciani próbując rozdawaniem kwiatków kupować przychylność Kół Gospodyń Wiejskich i innych lokalnych organizacji. Czasami z punktu widzenia postronnego obserwatora przybiera to postać naprawdę żenującą. Kwiatki Panowie Posłowie nie zastąpią realnych działań i prawdziwej służby człowiekowi. Tym, co dzisiaj zrobiliście jako posłowie, obraziliście ludzi, którzy was wybrali do poselskich ław. Należy zgodzić się, z głosami, które rozbrzmiały w Sejmie po tym skandalicznym głosowaniu. „Hańba!” Hańba dla was posłowie ziemi lubelskiej, hańba dla całego PSL, które powinno wstydzić się używania słowa „ludowy” w swojej nazwie, hańba dla całej waszej koalicji rządzącej. Zrobiliście ze sprawy publicznej i obywatelskiej sprawę partyjną. Tym głosowaniem pokazaliście, że w istocie żyjecie daleko od ludzi i nie chcecie ich uczestnictwa w życiu publicznym. Ludzie ci, potrzebni są wam tylko wtedy, gdy zbliżają się wybory.

Poseł to ten, który reprezentuje innych

Słowo „poseł” oznacza tego, kto zostaje wysłany przez innych w celu ich reprezentowania i załatwiania ich spraw, który jest głosem ludzi w miejscu, do którego nie może każdy dotrzeć. W sensie rzeczywistym więc, wy, którzy głosowaliście przeciw głosowi swoich wyborców, posłami już nie jesteście. Zdradziliście własny elektorat, któremu odmówiliście prawa wypowiedzenia się odnośnie losu jego własnych dzieci! Stanęliście przeciwko tym, którzy was wybrali. To rzecz niesłychana. To rzeczywiście niegodne i hańbiące was.

Po tym, czego się dzisiaj jako posłowie dopuściliście, pozostają jedynie takie krótkie życzenia. Oby żaden spośród was posłów, którzy dzisiaj zagłosowali przeciwko własnym wyborcom i przeciwko obecności głosu obywatelskiego w życiu publicznym, nie został ponownie wybrany do poselskich ław.

Należy sądzić, że to życzenie spełni się przynajmniej w odniesieniu do posłów Polskiego Stronnictwa Ludowego, które w dniu dzisiejszym samo złożyło podpis pod swoim całkowitym politycznym unicestwieniem. Odejdźcie i nie wracajcie już. Nie wracajcie do sejmu, ani nie przyjeżdżajcie na nasze lokalne uroczystości, których jesteście ciężarem a nie ozdobą. Dzisiaj sami to potwierdziliście.

 autor: Robert Fiutek

 

Podziel się artykułem na: Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someone

Komentarze do: “Posłowie PSL-u: H. Smolarz i J. Łopata głosując przeciwko referendum, zagłosowali przeciwko własnym wyborcom. Czy tak teraz rozumie się słowo „ludowy”?

 1. PSL-owcy

  są jak choragiewka przystają z tymi którzy aktualnie przy korytku !To sld choć całkowicie ich nie popieram jednak zawsze twardo trzymają się swego a psl już dawno zszedł na psy .
  Uśmiechać się i pięknie mówić-obiecywać to oni może potrafią ale nic poza tym.
  Dziwię się że ludzie, polscy chłopi jeszcze na nich głosują.
  Czy nie czas na zmiany?!
  Rozgrabią całkiem to co pozostało -zadbajmy chciaż o nasze dzieci o nowe pokolenie.

  Reply
 2. tom

  Ciekawe jak teraz zachowają się przedstawiciele PSL w Gminie Garbów: wójt Kazimierz Firlej, przewodniczący Dudzik, wicestarosta Robert Wójcik, pani Sylwia Patyra-Pytka. Czy nadal będą ściskać dłonie tych ludowców? Mam nadzieje, że 11 listopada pan Wójcik powie kilka słów, w których skrytykuje posła Jana Łopatę, a nie jak zwykle tylko przeczyta list od niego. Chcemy prawdy, a nie klepania po plecach. Dość już tych przedstawień że Smolarzem i Łopatą w roli głównej.

  Reply
  • persodrom Post author

   Wójt to PSL? To prawda, że ich zawsze sprasza, ale myślałem, że bliżej mu do SL”D” niż do PS”L”.

   Reply
 3. Jacek

  Świetnie napisane! Gratuluję! Czas na wybory, powinniśmy w końcu podziękować tym, których wybraliśmy i którym zaufaliśmy. Z takim lekceważeniem ludzi – wyborców (odsyłam do art. 4 Konstytucji) dawno się nie spotkałem. Traktują nas jak bydło, liczy się tylko ich prywatny interes. Podziwiam takie kraje, jak Szwajcaria, tam referendum to norma w bardziej błahych sprawach. Nam rodziców nie pozwalają decydować w sprawach własnych dzieci? Za kogo się uważają, to już nie jest demokracja, to układ zamknięty.

  Reply
 4. persodrom Post author

  Tak to wyglądało w sejmie. Radziecka demokracja. Oni kpią w żywe oczy z Polaków. Nie pozwolili nawet wypowiedzieć się wnioskodawcy panu Elbanowskiemu. To kompromitacja Marszałek Sejmu. Zresztą już nie pierwsza. Ci ludzie wstydu nie mają. Na ludzi nie zważają i Boga się nie boją. Zobaczymy jak skończą.
  https://www.youtube.com/watch?v=WrTVMoyb_yg&feature=youtube_gdata_player

  Reply
  • persodrom Post author

   Całe PO i całe PSL, prócz dwóch, głosowało przeciw referendum.
   Te dwie partie w tym głosowaniu całkowicie się skompromitowały.

   Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Top