Ks. Henryk Zieliński: Ojczyzna w sytuacji przedrozbiorowej

Nasza Ojczyzna znalazła się w sytuacji, którą można porównać chyba tylko z przedrozbiorową – uważa ks. Henryk Zieliński. I dodaje: „Trzeba się dzisiaj modlić za Polskę. I nie tylko modlić”. Trzeba się dzisiaj modlić za Polskę. I nie tylko modlić. Trzeba również wywierać presję na elity polityczne, aby przystąpiły do autentycznej naprawy państwa, jeśli jeszcze nie jest na to za późno. Nasza Ojczyzna znalazła się bowiem w sytuacji, którą można porównać chyba tylko z przedrozbiorową. Zarówno jeśli chodzi o to, co dzieje się w naszym kraju, jak i wokół niego.

Tuż przed rozbiorami na ratunek było już za późno. Ówczesne elity władzy były za bardzo skorumpowane i nierzadko wręcz gardziły Polską. Po trzecim rozbiorze Polski na wielu arystokratycznych dworach, urządzono dla uczczenia tej integracji z wielkim imperium, tak huczne bale, jakich wcześniej Rzeczpospolita nie znała. Oczywiście, były też – w odróżnieniu od elit władzy – elity intelektualne i patriotyczne, dostrzegające cały dramat sytuacji. Jedni chwytali za broń, inni za sznur, aby zakończyć życie w rozpaczy, jeszcze inni decydowali się na emigrację. Franciszek Karpiński, autor między innymi takich pieśni, jak: „Kiedy ranne wstają zorze” czy „Bóg się rodzi”, z jakże wymowną zwrotką: „Podnieś rękę, Boże Dziecię, błogosław Ojczyzną miłą; w dobrych radach, w dobrym bycie, wspieraj jej siłę swą siłą”, na wieść o trzecim rozbiorze jednej nocy osiwiał, porzucił Warszawę, zajął się karczowaniem lasów i nigdy już niczego nie napisał. Za nonszalancko przehandlowaną wolność przyszło zapłacić wysoką cenę następnym pokoleniom.

Za błędy przodków największą cenę płaci zawsze młodzież. Za błędy, skorumpowanie, cynizm i nihilizm dzisiejszych elit też najbardziej zapłaci polska młodzież. Oby nie była to tylko znowu cena krwi. Bo wizja darmowego bezpieczeństwa w Unii Europejskiej i NATO prysła właśnie jak bańka mydlana. Wszyscy już chyba zdajemy sobie sprawę, że w Paryżu, Londynie, a tym bardziej

czytaj dalej

źródło: fronda.pl

Podziel się artykułem na: Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someone

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Top