Oficjalna strona internetowa Gminy Garbów dla „Towarzystwa” i wybranych (2)

Gdy się wejdzie na stronę internetową Urzędu Gminy okazuje się, że trudno znaleźć tam informacje i kontakty do większości organizacji i stowarzyszeń mieszkańców działających na naszym terenie. W zakładce „Organizacje pozarządowe” nie ma wymienionej ani jednej organizacji. To, co powinno być chlubą, czyli aktywność i stopień zorganizowania naszej społeczności jest jakby ukrywane. Jedyne co możemy znaleźć w tej zakładce to link do archiwalnej strony Biuletynu Informacji Publicznej z tekstem „Programu Współpracy Gminy Garbów z organizacjami pozarządowymi”. Właściwej zakładki, na której możliwe byłoby zbiorcze zapoznanie się tym, jakie organizacje istnieją i działają na terenie gminy Garbów w ogóle nie stworzono. Idąc w dół znajdujemy zakładkę „Kultura”. Niestety znajdujemy w niej tylko jedno stowarzyszenie, a mianowicie Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Garbowskiej. Oprócz Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Garbowskiej mamy jeszcze jedną zakładkę… „Głos Garbowa” czyli znowu tak naprawdę to samo „Towarzystwo”. W zakładce „Kultura” w ogóle nie istnieje na przykład Dziecięcy zespół pieśni i tańca „Bogutki” powołany do istnienia przez Stowarzyszenie „Mój Bogucin”. Nieobecność na gminnej stronie internetowej „Bogutek” to szczególnie wstydliwa sprawa, gdyż pan wójt przy każdej możliwej okazji stara się uświetnić swoją obecność występami tego dziecięcego zespołu z Bogucina – wiadomo władza potrzebuje splendoru… Idąc dalej stwierdzamy, że brakuje też „Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Leśce” czy Stowarzyszenia „Nasz Gutanów”. Ani słowem gminni redaktorzy nie wspominają o Towarzystwie Gimnastycznym „Sokół”.

SOKÓŁ

Ciekawa jest zawartość zakładki „Orkiestry, chóry, zespoły muzyczne” do której załapały się jedynie Koła Gospodyń Wiejskich. Jak się dowiadujemy z podpisu zakładka ta została zredagowana przez panią Halinę Stępniak prezesa „Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Garbowskiej”, sekretarza redakcji dotowanego z gminnej kasy „Głosu Garbowa” oraz członka zarządu „stowarzyszenia stowarzyszeń” Wojewódzkiej Rady Towarzystw Regionalnych w Lublinie. Słusznie można by tu liczyć na wiekszą wrażliwość „stowarzyszeniową”.

bogutki

Oczywiście na stronie Gminy nie istnieje jakakolwiek informacja o znienawidzonym przez pana wójta Stowarzyszeniu „Wspólnota Garbowska”, ani też nie jest wymieniony organ prasowy prowadzony przez to stowarzyszenie.  Na dole strony w zakładce „Organizacje sportowe” po kliknięciu widzimy wymieszane aktualności ze zdawkowymi informacjami o działających stowarzyszeniach sportowych tj. GTS Zawisza i BKS Bogucin. To niezbyt wiele jak na działalność dwóch bardzo aktywnych drużyn piłkarskich, których rozwój powinien być oczkiem w głowie każdego włodarza.

Gdy skorzysta się z wyszukiwarki, jaka znajduje się na stronie Gminy można znaleźć jeszcze Stowarzyszenie na rzecz rozwoju inicjatyw lokalnych i oświatowych „WEKTOR” w Garbowie, które prowadzi działalność gospodarczą, a którego prezesem jest pani Katarzyna Chabros, radna wybrana z komitetu wyborczego pana wójta czyli „Porozumienia Niezależnych”.

Tak właśnie w skrócie wyglądają na oficjalnej stronie internetowej Gminy Garbów „zapewnione” prawem „równe szanse” i „promocja działalności organizacji pozarządowych”. Promuje się „swoich” a reszta skazana jest na medialne nieistnienie. Jeżeli jest problem z zapewnieniem prostej, rzetelnej informacji o lokalnych organizacjach mieszkańców, to jak może wyglądać realna współpraca z tymi organizacjami? Spróbujmy się temu przyjrzeć bliżej.

Ciąg dalszy tutaj…

Podziel się artykułem na: Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someone

Komentarze do: “Oficjalna strona internetowa Gminy Garbów dla „Towarzystwa” i wybranych (2)

 1. Carol

  Bardzo ciekawy oraz rzetelny artykuł. I choć smutne to, o czym tu piszecie, to trzeba mieć nadzieję, że ten mroczny obraz Garbowskiej kultury uda się wreszcie doprowadzić do normalności.

  Reply
 2. Floe

  Szkoła w Borkowie też podlega Stowarzyszeniu i choć Wójt na uroczystości i zaproszenia do szkoły przyjeżdza to wiadomo że zachwytu nie ma bo lepeij gdyby rodzice dali dzieci do Garbowa…..
  Ciekawi mnie fakt że Głos Garbowa jest dofinansowany z gminnych pieniązków a czy członkowie Wspólnoty Gabowskiej nie może wystąpić o podobne dofinansowanie?

  Reply
  • jareczko

   Dzieci w Garbowie by więcej skorzystały niż siedząc w takich szkołach jak Borków. A oszczędzisz pieniądze i można je wydać na drogi, kanalizacje, chodniki. Tak bylo by lepiej

   Reply
 3. rodzic

  Drogi, chodniki, kanalizacja… to są milionowe wydatki których przy obecnym stylu zarządzania nie załatwi się przez 10 lat. A życie mija. Trzeba odróżnić sprawy długoterminowe i te bieżące. Wartość życia lokalnego i lokalnej szkoły nie da się mierzyć długością chodników. Trzeba się pochylić nad daną wspólnotą aby to zrozumieć.

  Reply
 4. Floe

  Nie rozumiem?! W takich szkołach jak Borków?! Czyli jakich?!!!!
  I mniej uczniów w klasach to nauczanie o wiele lepsze-wiadomo nie od dziś!
  Najlepiej do dużych molochów wysłać?!
  Drogi i chodniki też ważne i owszem ale czy możemy porównywać z wartościami jakie otrzymają nasze dzieci w szkole?

  Reply
  • jareczko

   Populizm, populizm. 20 osób w klasie na pewno jest lepsze niz 4 w laczonej. Mała szkoła to droga szkola, za ktora placa wszyscy mieszkańcy. Niestety świadomość jest zbyt niska. I nie pomogły tłumaczenia ani pana Niedbaly ani pana Firleja o konieczności racjonalizacji sieci szkół. Radni są na to głusi, bo chcą tylko odsunąć problem w czasie. Stracilismy na tym juz na pewno kilka milionów.

   Reply
   • persodrom Post author

    To jest demagogia dopiero – „na pewno kilka milionów…” – czy mógłbym zobaczyć jakieś wyliczenia?

    Reply
    • jareczko

     Ja księgowości nie prowadzę, ale pan zobaczy głosy Garbowa z piętnastu lat wstecz to pan zobaczy problem.

     Reply
     • persodrom Post author

      To właśnie trzeba prowadzić księgowość, aby nie dać się mamić bajkami.

      A odnośnie głosów to nie wiem o co chodzi.

 5. rodzic1

  Pieniądze idą za uczniem, gmina dostaje na każdego ucznia w gminie określoną kwotę, więc nie rozumien w jaki sposób „dokładamy wszyscy”do szkoły np. w Borkowie. W takim razie dokładamy do wszystkich szkół i przedszkoli na terenie gminy. Czemu o tym nie mówimy? Czemu przeszkadzają szkoły stowarzyszeniowe?

  Reply
 6. Floe

  Jakiekolwiek pieniądze-oszczędności nie można stawiać na szali z wykształceniem a co ważniejsze z wychowanie dzieci i młodzieży.
  Co do kształcenia to jeśli ktoś ma tylko doświadczenie w ogromnych molochach to nie dziwi mnie podejście do mniejszych szkół.
  Otóż właśnie te małe szkoły” dawały serce” w życie nie tylko samych szkół ale i całej wioski.Nauczyciel miał czas dla każdego ucznia bo właśnie małą ilość uczniów w klasach to zaleta a nie wada!!
  Na przerwach panuje rodzinna atmosfera,miło-cicho…a w Garbowie?!
  To że szkoła w Borkowie istnieje to zasługa mieszkańców wsi -rodziców którzy są zatroskani o dobro swoich pociech.

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top