Niezależność jest w nas

Wolność słowa i rola mediów lokalnych jako czwartej władzy – dyskutowali o tym dziennikarze i przedstawiciele organizacji pozarządowych na pierwszej konferencji Pogotowia Dziennikarskiego, która odbyła się 11 grudnia w Lublinie.

Miejsce konferencji nie było przypadkowe. W Lublinie powstał serwis Ujawniamy24.pl, który dzięki pomocy Pogotowia Dziennikarskiego będzie mógł się rozwijać. Do tej pory działalność Ujawniamy24.pl ograniczała się do nieregularnie publikowanych tekstów śledczych i interwencyjnych oraz kilku reportaży i wywiadów dotyczących spraw wschodnich. Teraz Ujawniamy24.pl zmienia formułę. Dziennikarze skupią się na sprawach lokalnych, szczególnie tych, które omijają lub nie zauważają profesjonalne redakcje. – Chcemy być bliżej ludzi, stać na straży ich interesów, patrzeć władzy na ręce. Dzięki wsparciu – merytorycznemu i promocyjnemu – Pogotowia Dziennikarskiego mamy możliwość, by robić to skutecznie – mówił redaktor naczelny Ujawniamy24.pl, Tomasz Nieśpiał.

Konferencja w Lublinie byłą też okazją do porozmawiania o tym, czy istniej w Polsce niezależność dziennikarska. – Demokracja, niezależność i obywatelskość jest zabijana przez prasę samorządową – stwierdziła Edyta Żyła, koordynator projektu „Wzmocnienie mediów lokalnych i obywatelskich”. Mówiła też o tym, co zrobić, by nie stać się zależnym od lokalnego biznesu, własnego wydawcy i samego siebie. – Bo niezależność jest w nas – stwierdziła Edyta Żyła.
Z kolei Wiktor Świetlik z Centrum Monitoringu Wolności Prasy zauważył, że wolność słowa jest niedocenianą wartością. – To problem mentalny, zakorzeniony w naszych głowach. Dlatego trzeba krzewić kulturę wolności słowa. Zarówno wśród starszego pokolenia jak i wśród młodych – mówił Wiktor Świetlik.

więcej

źródło: pogotowiedziennikarskie.pl

Podziel się artykułem na: Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someone

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Top