Nie opamiętaliście się [słowo na niedzielę]

Dany jest nam czas na mówienie „nie chcę”, ale również dany jest nam czas na wyrażenie swojego „chcę”. Jest czas na zmianę zdania, myśœlenia, postawy. Jest, krótko mówiąc, czas opamiętania się. Jest chwila na uczynienie tego, czego wczoraj nie chciałem.

Jezus mówi słowa, które mogłyby być uznane za bluźŸnierstwo: „celnicy i nierządnice wchodzą przed wami do Królestwa”. A przecież właśœnie oni byli uznani za godnych pogardy, nieczystych. Celnicy i nierządnice posiadali jednak to, czego nie mieli niektórzy uczeni w Piśœmie i faryzeusze, towarzyszyła im œświadomoœść zła, które ogarnia ich życie. Ludzie traktowani z pogardą, „oddychający” na co dzień tym, co nieczyste, a jednak noszący w sobie wiarę możliwą, aby wejœść do Królestwa.

Żeby wierzyć, trzeba się opamiętać! To, co niezwykłe, możemy dostrzec w postawie syna mówiącego „nie chcę”. Rzeczywistoœść, którą ukazują celnicy i nierządnice to prawda, że: można przejśœć od siły grzechu – do mocy wiary, od mocy namiętnośœci –do mocy miłoœści Boga, od upokorzenia – do wywyższenia, od życia w pogardzie – do doœświadczenia uznania, szacunku, spojrzenia Jezusa.

Ks. Józef Pierzchalski SAC

Źródło: pierzchalski.ecclesia.org.pl

Podziel się artykułem na: Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someone

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Top