Matka Boża z Tihaljiny k. Medjugorie – 4 maja 2016

Tihaljina to miejscowość, która słynie z przepięknej figury Matki Bożej. Parafia została utworzona tu w 1889 roku i jest pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia Matki Bożej. W roku 1983 o. Jozo Zovko po uwolnieniu z więzienia został tutaj proboszczem. W związku z tym, że jest on od samego początku świadkiem objawień, pielgrzymi przybywali do Tihaljiny na spotkania z nim, aby słuchać jego świadectwa, uwiarygodnionego doświadczeniem więzienia za Medziugorje. W ten sposób i miejscowość, i parafia szybko zasłynęła na całym świecie. Ojciec Jozo opowiadając o przesłaniach, Orędziach, kamieniach dawanych przez Gospę, posługiwał się i posługuje wizerunkiem oblicza Matki Bożej.

W Tihaljinie używał obrazka figury, która znajduje się w tym kościele. Można powiedzieć, że w ten sposób postać Matki Bożej z Tihaljiny została rozpowszechniona na cały świat i jest kojarzona jako Matka Boża Medziugorska. Figura w kościele w Tihaljinie – przedstawiana w sztuce jako figura MB Niepokalanej – została sprowadzona z Rzymu w 1972 roku przez ówczesnego proboszcza do kościoła noszącego taki tytuł. Szczególnego charakteru figurze nadają źrenice z niebieskiego kryształu, co powoduje, że odbieramy ją jak żywą postać. Z okazji 25. rocznicy Objawień, z inicjatywy Polskiej Oazy im. bł. Jana Pawła II w Medziugorju, została ofiarowana Maryi aureola ze złotych gwiazd jako dar serc polskich pielgrzymów.

Wiele kościołów na terenie Chorwacji ma podwójne tytuły. Drugi tytuł kościoła w Tihaljinie to św. Eliasza. Oprócz tego, że została rozsławiona przez obrazki-zdjęcia, na których było wypisanych 5 kamieni z Medziugorja, które rozdawał o. Jozo, to figura ta słynęła już łaskami wyproszonymi przez miejscowy lud w latach komunizmu.

Kościół w chwili objęcia parafii przez o. Jozo był w stanie zniszczonym. Włosi, którzy masowo przyjeżdżali na spotkania z Ojcem, odremontowali dach i wzbogacili wystrój wnętrza. To samo można zauważyć na zewnątrz kościoła, gdzie Włosi ustawili figury: Matki Bożej Królowej Miłości i Jezusa Ubiczowanego, związanych z objawieniami w Schio, które zaczęły się w 1985 r.  dla Renato Barone.

Podczas gdy o. Jozo był proboszczem w Tihaljinie, miało miejsce wyjątkowe zdarzenie. Pewnej niedzieli podszedł do niego człowiek, który występował w procesie i jako świadek zeznawał przeciwko o. Jozo. Wtedy publicznie przy całej zgromadzonej parafii prosił o. Jozo o wybaczenie. Był to moment bardzo wzruszający dla całej parafii, gdy Ojciec objął winowajcę i z serca mu przebaczył.

źródło: http://www.krolowa-pokoju.com.pl/miejsca-w-medziugorju.html

Podziel się artykułem na: Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someone

Komentarze do: “Matka Boża z Tihaljiny k. Medjugorie – 4 maja 2016

  1. POZNAŃ

    Nie tak dawno wróciłam z Medjugorie przywożąc w walizce obrazek Matki Bożej z tego miejsca, ponieważ był już wieczór i byłam zmęczona, walizki nie rozpakowałam. Rano czułam przynaglenie, by rozpakować walizkę i wyciągnąć z niej ten obrazek Matki Bożej. Kiedy to uczyniłam. Oparłam o ścianę obrazek i otrzymałam szczególną łaskę dziękowania za wszystko Matce Bożej, a także inne łaski, które zachowam dla siebie. DZIĘKUJĘ MARYI ZA WSZYSTKIE ŁASKI OTRZYMANE PRZEZ JEJ WSTAWIENNICTWO. RZECZYWIŚCIE JEST FIGURA MATKI BOŻEJ SŁYNĄCA ŁASKAMI. SZCZĘŚĆ BOŻE ANNA.

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Top