Kozłowo nie chce wiatraków

Mieszkańcy gminy Kozłowo koło Nidzicy chcą zablokować budowę elektrowni wiatrowych, których ma być w sąsiedztwie ich domów co najmniej 32.

Komitet Obrony Praw Mieszkańców Gminy Kozłowo – „Wiatrakom Mówimy NIE” ma już poparcie na piśmie co dziesiątego dorosłego mieszkańca. Sprzeciw wobec budowy wiatraków zaczął narastać, gdy okazało się, że władze gminy uzyskały pozwolenia, które umożliwiają budowę aż 32 elektrowni wiatrowych o mocy 2 MW. Niewykluczone, że liczba tych lokalizacji jeszcze wzrośnie. Niektóre siłownie mają mieć prawie 200 m wysokości. Z planów inwestycji wiatrowych wyłączone są jedynie niewielkie obszary krajobrazowe dolin rzek Nida i Szkotówka oraz tereny bezpośrednio sąsiadujące z obszarami Natura 2000.

Komitet chce te plany zablokować. – Władze gminy nie pozostawiły większego skrawka ziemi bez lokalizacji na nim elektrowni wiatrowej – powiedział „Naszemu Dziennikowi” Maciej Prażmo, pełnomocnik Komitetu. – Dysponujemy dokumentami świadczącymi o działaniach prowadzonych przez władze gminy w kierunku lokalizacji u nas następnych 23 elektrowni wiatrowych – dodaje Prażmo.

Zdaniem Komitetu, raporty środowiskowe dla tych inwestycji nie były opiniowane przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Olsztynie. Ponadto miano je sporządzić, posiłkując się nieaktualnymi mapami pochodzącymi sprzed 20 lat. – Nie ma na nich wielu budynków mieszkalnych, więc może się okazać, że turbiny staną jeszcze bliżej od domów niż co najmniej 450 metrów przewidywane w tych raportach – podkreśla Maciej Prażmo. I dodaje, że inwestor zignorował konieczność przeprowadzenia dokładnych obserwacji ptaków, co też jest wymagane przy opracowywaniu raportu środowiskowego.

Komitet „Wiatrakom Mówimy NIE” zaskarżył decyzje władz samorządowych do wojewody warmińsko-mazurskiego i Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Choć nie ma jeszcze wydanych orzeczeń w tych sprawach, to już sam fakt, że postępowania odwoławcze są w toku, uniemożliwia na razie inwestorowi rozpoczęcie budowy elektrowni wiatrowych.

źródło: naszdziennik.pl

Podziel się artykułem na: Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someone

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Top