Idźmy na całość. Obszary wiejskie i miejskie nie są w opozycji – uważa MIR

Umowa Partnerstwa zakładała, że obszary wiejskie zaabsorbują 5,2 mld euro. Z analizy programów operacyjnych wynika jednak, że ta alokacja będzie wyższa – mówi Piotr Zygadło z Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju.

Piotr Zygadło, zastępca dyrektora Departamentu Koordynacji Strategii i Polityk Rozwoju w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju: Pieniądze z polityki spójności siłą rzeczy są ukierunkowane na obszary miejskie, aglomeracyjne. Natomiast Umowa Partnerstwa zakłada rozwój różnych obszarów strategicznej interwencji.

Jednym z nich, oprócz dużych miast,  są również obszary wiejskie o szczególnie niskim dostępie do usług. Ciężko określić procentowy rozkład alokacji, bo to warunkuje aktywność beneficjentów.

Jednak to mniej więcej rozkłada się tak: jedna trzecia dla samorządów, jedna trzecia dla przedsiębiorców, pozostała część na ciężką infrastrukturę transportową, ale także np. na NGO.

Związek Gmin Wiejskich RP alarmuje, że pieniądze zaproponowane w ramach PROW nie pozwolą na osiągnięcie zadowalającego  rozwoju. Ile pieniędzy w latach 2014 – 2020 trafi do samorządów wiejskich?

Na obszary wiejskie patrzymy z perspektywy obszaru i podmiotów, które tam działają: to jest kwestia samorządu, przedsiębiorców, ludzi młodych, a więc pewnych grup, typów podmiotów.

Interwencja funduszy nie koncentruje się tylko na jednostkach samorządu, ale także na ludziach, którzy tam żyją, mieszkają na danym terenie. Jeżeli chodzi o samorządy – nie tylko wiejskie, ale wszystkie JST w Polsce – to szacujemy, że zwykle konsumują jedną trzecią alokacji.

Jakimi kwotami możemy się posługiwać na tym etapie?

Umowa Partnerstwa zakładała, że obszary wiejskie zaabsorbują 5,2 mld euro. Z analizy programów operacyjnych wynika jednak, że ta alokacja będzie wyższa. Z szacunków przekazanych przez regiony wynika bowiem, że ponad 5 mld euro trafi na obszary wiejskie już na poziomie samych regionów.

To nie koniecznie oznacza, że te pieniądze dostaną samorządy. Te środki są częściowo adresowane do gmin, a częściowo do mieszkańców tych obszarów – na wsparcie przedsiębiorczości czy samozatrudnienia.

Pani Zofia Szalczyk, wiceminister rolnictwa mówiła (na Zgromadzeniu Ogólnym Związku Gmin Wiejskich RP – red.) o miliardzie euro z PROW bezpośrednio na infrastrukturę dla samorządów wiejskich.

RPO ukierunkowane są na aglomeracje, ale jednocześnie tam należy szukać największych pieniędzy na obszary wiejskie?

W ogóle teraz w regionach jest zdecydowanie więcej środków związanych z Europejskim Funduszem Rozwoju Regionalnego i Europejskim Funduszem Społecznym. Globalnie z 82,5 mld euro trafia tam 31 mld. W programach krajowych przewidziano głównie duże inwestycje transportowe, duże inwestycje w zakresie B+R (badania i rozwój). Dlatego to programy regionalne koncentrują się na obszarach wiejskich.

czytaj dalej

źródło: samorząd.pap.pl

Podziel się artykułem na: Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someone

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top