Gutanów – 10 stycznia 2015 – kolejny pożar w gminie Garbów. Spłonął człowiek. Krótka relacja uczestnika akcji z OSP Gutanów

W dniu 10 stycznia 2016 roku doszło pożaru we wsi Gutanów (gmina Garbów, woj. lubelskie). Niemalże całkowicie spalił się drewniany dom mieszkalny zamieszkały przez mężczyznę w wieku ponad 70 lat. Niestety mieszkańca domu nie udało się uratować.

Na miejsce zdarzenia jako pierwsi dotarli strażacy z OSP Gutanów. Niestety strażacy nie mogli przez 30 minut rozpocząć akcji gaszenia z powodu niemożliwości uruchomienia hydrantu, który znajdował się ok. 40 metrów od miejsca zdarzenia. Po 30 minutach na miejsce dotarli strażacy z Garbowa oraz z Woli Przybysławskiej a także z Lublina, którzy rozpoczęli walkę z żywiołem za pomocą wody znajdującej się w wozie strażackim.

Obecnie dogaszane są zgliszcza.

aa001 aa002 aa003 gutanów_pożar001 gutanów_pożar002 gutanów_pożar003 gutanów_pożar005 gutanów_pożar006 gutanów_pożar007 gutanów_pożar008 gutanów_pożar009 gutanów_pożar010

Podziel się artykułem na: Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someone

Komentarze do: “Gutanów – 10 stycznia 2015 – kolejny pożar w gminie Garbów. Spłonął człowiek. Krótka relacja uczestnika akcji z OSP Gutanów

 1. znowu hydrant

  Kilka dni temu przy pożarze w Bogucinie również strażakom nie udało się uruchomić hydrantu. To było ostrzeżenie. Po takiej akcji wójt powinien był zarządzić natychmiastowe sprawdzenie wszystkich hydrantów w całej gminie.
  Minęło 10 dni i dziś mamy podobną sytuację. Strażacy przez 30 minut walczyli z hydrantem, gdy budynek płonął na ich oczach. Nie było możliwości wejść do środka. Zginął człowiek. Pożar ugasiły dopiero wozy, które przybyły z własną wodą 30 minut później. Co mówią na ten temat procedury zarządzania infrastrukturą przeciwpożarową? Czy to normalne, że hydranty nie działają, gdy ich akurat potrzeba? Sądzę, że tylko audyt zewnętrznej instytucji może udzielić odpowiedzi na te pytania.

  Reply
  • Gredd

   Widać wójt nigdy nie doświadczył takiej tragedii, bo gdyby nie miał takich cieplarnianych warunków to może by nabrał szacunku do ludzi

   Reply
 2. hydranty

  Teraz hydranty mogły zamarznąć, ale 30 grudnia było jeszcze ciepło, to co to za zbieg okoliczności? Jak bym był wójtem, to po takim pożarze w Bogucinie natychmiast zleciłbym serwis wszystkich hydrantów w gminie.

  Reply
  • Dawid

   30 grudnia ciepło? no chyba pomyliły się komuś dni 😉 było sporo na minusie, węże zamarzały jak się ich nie używało, wczoraj już było ciepło w porównaniu do 30 grudnia ale tak czy siak to nie zmienia faktu ze kontrole WSZYSTKICH hydrantów na terenie gminy by się przydały i to w trybie natychmiastowym bo założę się, że nie które w ogóle nie były sprawdzane przez ostatnie kilkanaście lat..

   Reply
 3. tak samo

  Niesprawny był też hydrant koło leśniczówki w Woli Przybysławskiej ze trzy lata temu podczas pożaru, od którego zajęły się groble i chaszcze rosnące na stawie. Straże musiały jeździć po wodę do hydrantu przy remizie. Ledwie udało się zatrzymać ogień w niedużej odległości od lasu, który poszedłby z dymem. Straszne. Z tego co wiem, hydrant przy lesie nadal nie działa, a przecież zwłaszcza latem są ogromne zagrożenia pożarowe

  Reply
 4. smutne to

  A trzeba dodać, że od lat Firlej pełni funkcję prezesa zarządu gminnego OSP w Garbowie, to i z tego tytułu powinien dbać o to by hydranty były sprawne na wypadek zagrożenia pożarowego.
  Bo chyba do obowiązków takiego prezesa gminnego OSP należy nie tylko jeżdżenie po zawodach strażackich i relacjonowanie na sesjach, które miejsca pozajmowały poszczególne jednostki OSP oraz jeżdżenie po zebraniach walnych OSP.

  Reply
 5. prezio

  „Znaczy proszę Państwa”, pan prezes Kazimierz F. zgodnie z wyrażanym nieraz mniemaniem o swej nieskazitelności z pewnością nie ma sobie w tej sprawie nic do zarzucenia.

  Czy był wczoraj na miejscu zdarzenia? Czy łaskawie już umorzył 200 zł podatku poszkodowanym i rachunek za wodę? Bo przecież nic więcej nie może zrobić…

  Reply
  • Piotrek

   No właśnie nic nie wspomniana gmina w podziękowaniu państwa Rozwadowskich?
   Co zaoferowała? Raczej co zrealizowała z obietnicy?
   W Gutanowie niepotrzebna śmierć człowieka, ciągle będzie ta niewiadoma czy udało by się uratować gdyby hydrant był sprawny.
   W Bogucinie też hydrant zawiódł.
   Tam gdzie nie potrzeba woda leci a jak potrzebna to pustka.

   Reply
 6. Gość

  Ten kto pisał ten tekst powyżej jest w dużym błędzie. Byłem na tej akcji( osp Garbów) i zgłoszenie było 18.20 a o 18.30 byliśmy na miejscu więc proszę nie pisać że po pół godziny.

  Reply
  • redakcja Post author

   Napisaliśmy to, co powiedział świadek z OSP Gutanów. Faktem jest, że OSP Garbów rozpoczęło realną akcję bo OSP Gurtanów nie zdołało uruchomić hydrantu a dalszy, który działał był zbyt daleko.

   Reply
 7. gutanów pożar

  Niedawno tłumaczył się twórca dzikich plaż w Panoramie Lubelskiej z niedziałającego hydrantu. Szkoda, że musiało dojść do tragedii?

  Reply
 8. mieszkaniec

  Jakiego wójta wybraliśta, takiego mata. Po co ma wójt COKOLWIEK robić. Kolejne wybory dopiero za trzy lata, a i tak ludzie w tej gminie wolą sprawdzoną biedę, niż szansę na nowe. Wójt coraz starszy, jego otoczenie też, teraz ważny tylko ośrodek zdrowia i dobra apteka 🙁 Ktoś już kiedyś pisał, że w Jastkowie ludzie trochę światlejsi, bo bliżej Lublina, wybrali nowe władze, to i efekty coraz więcej widać. A w Garbowie? Cóż…

  Reply
 9. Karolin

  Kilka lat temu był pożar w Karolinie. Paliła się stodoła. Hydrant też zawiódł. Czy gmina za to odpowiedziała?

  Reply
 10. Kazio się jąka

  Wczoraj był dumny jak paw bo usypie piach pod staw, a dziś się jąka i błąka i w hydranty puszcza bąka.

  Reply
 11. panika?

  W Panoramie Lubelskiej wójt próbuje zrzucić winę za niedziałające hydranty na strażaków. To bezczelne i ohydne zwłaszcza, że wójt jak mówił strażak z Gutanowa mówił, kazał zaplombować hydranty i zakazał ich otwierania straży. Oskarżając strażaków zapomniał też, że sam jest prezesem OSP! Wstyd! Czyżby zżerała go panika?

  Reply
 12. odnośnie hydrantów

  U mnie w hydrancie parę lat temu zagnieździły się jakieś ptaki, autentycznie.
  Odkąd sięgam pamięcią nikt od wodociągów nie sprawdzał czy on działa czy nie.
  Od postawienia nigdy nie był pomalowany, stoi i rdzewieje

  Reply
  • Z Borkowa?

   A konserwatorzy to może również Ci co spisują liczniki po domach? Jestem ciekaw po co są zatrudnieni a gminie jak tylko 2 razy w roku robią spis. Co do ich obowiązków należy?

   Reply
 13. głowa odpowiada a nie ręka

  Zostawmy konserwatorów, którzy zajmują się nie tylko spisywaniem liczników ale konserwacją stacji wodociągowych itp. zadaniami. Robią to, co im zleca wójt. Za działania gminy odpowiada głowa, a nie ręka. Zaraz się okaże że winni wszyscy z wyjątkiem kierownictwa gminy. Strażacy bo rzekomo nie informowali, konserwatorzy bo im nikt nie kazał.

  Reply
 14. Z Borkowa?

  oczywiście że odpowiada głowa, tyle ze jak ta głowa nic nie zleci to ręce nic nie robią? Powinni mieć wpisane na stałe, raz czy dwa razy w roku zrobić przegląd… Właściwie to jak nic nie każą robić to po co się samemu wysilać? A może przykład idzie z góry? Jak na górze wre praw tak i na dole?

  Reply
 15. Gość1

  Jeśli rzeczywiście czekali tam 30 min na inne zastępy straży to znaczy, że nie zgłosili wyjazdu do tego zdarzenia a powinni powiadomić o tym PSP, a także nie wezwali dodatkowych sił po przybyciu na miejsce co automatycznie wydłużyło czas reakcji innych jednostek.

  Reply
  • persodrom Post author

   OSP z Gutanowa przyjęchali jako pierwsi i próbowali rozpocząć akcję gaszenia. Nie stali 30 min tylko walczyli z niedziałającym hydrantem. Straż była zawiadomiona ale jaki to ma związek z opóźnieniem akcji z powodu braku dostępu do wody. Komuś bardzo zależy żeby wyciąć z oficjalnych zdarzeń działania chłopaków z Gutanowa i sprawę hydrantu?

   Reply
  • lanie_wody

   Komuś bardzo zależy żeby wmówić wszystkim że niesprawny hydrant nie miał wpływu na szybkość lania wody.

   Reply
 16. osp Gutanów

  chyba po to są takie straże, żeby zadziałały lokalnie natychmiast, bo wiadomo, że z Lublina straż jedzie 30 minut.
  A tu taka niespodzianka. To trzeba je zlikwidować, bo nie mają czym lać??? Jakiś absurd.

  Reply
 17. mieszkanka

  poprzedni konserwator sprawdzał hydranty dwa razy do roku i spuszczał wodę, wiadomo było który jest niesprawny i był zaraz naprawiany.A teraz od kilku lat nic nie jest robione

  Reply
 18. odpowiada władza

  Strażacy mówili że wójt zakazał dotykać hydrantów i kazał zaplombować. Poza tym jest istotne pytanie czy w gminie wójt stworzył dokumetację sieci wodociągowej.
  To wójt zlece kontrolę a nie konserwator. Zresztą tak wójt powiedział wczoraj jak go telewizja telewizja lubelska w mateczniku zaszła niespodziewanie. Powiedział że zleci sprawdzenie hydrantów. Szkoda że tego nie robił regularnie wcześniej.

  Reply
 19. wina

  teraz wójt winę próbuje zrzucić na innych przez swoje zaniedbania, to ewidentne, a to strażacy nie zgłosili, a to konserwatorzy nie zgłosili, a czy jest jakiś plan i dokumentacja w gminie? Ktoś musi zlecić kontrolę jak tu słusznie zauważono

  Reply
 20. jakby

  jakby nie ten człowiek, co zginął to dalej by lekceważył te hydranty, a ludzie gadają, że podobna sytuacja była w Bogucinie 2 tyg. temu, a wcześniej w Karolinie i Woli. A podobno kazali plomby zakładać, żeby wody nie kradli?

  Reply
 21. trzeba mieć honor

  Praktyka zrzucania winy za własne zaniedbania na podwładnych to wyjątkowo ohydny, i niehonorowy proceder. Zaraz okaże się, że winę za to, że nie działają hydranty ponosi naszgarbow.pl i Panorama Lubelska bo o tym poinformowali opinię publiczną.

  Reply
 22. elity

  już tak mówią i w urzędzie i po wsiach, bo jakby nie media to by dalej toczyło się „spokojne życie elit”

  Reply
 23. inna gmina Post author

  Podobna sprawa z hydrantami w innej gminie. Godna polecenia również dyskusja pod tekstem.
  http://www.nasze.fm/news,18885

  Reply
 24. Gość

  A tak patrząc wstecz,to nie można bylo zastsnowic się nad zakupem podstawowego GBA np.stara 244, zamiast lekkiego mercedesa?wtedy nie byłoby tego problemu z brakiem wody, aby móc podjąć działania gaśnicze, wystarczajce do czasu przybycia kolejnych zastępów.Czasem potrzebna jest własna inicjatywa, bo samo z nieba jak manna nie spadnie. Gmina Garbów chyba jako jedna z nielicznych posiada tyle jednostek OSP, które nie mają potocznie mówiąc „samochodu z wodą”. I tu nie chodzi o to, czy któraś jest w KSRG,czy nie. Wiele jednostek spoza systemu posiada poczciwego stara,a nawet lepsze sprzęty.

  Reply
 25. adam

  Hydrant nie ma prawa zamarznac poniewaz w momencie odkrecenia cisnienie owszem wypycha wode ku górze lecz po jego zakreceniu woda cofa sie z rury w wyniku podcisnienia ktore ja zasysa wiec nie ma takiej mozliwosci aby hydrant zamarzł, jedyna opcja braku wody w hydrancie poprostu jes jej zakrecenie przez operatora wodociagu, wiec nie mozna zwalac winny na mroz tylko za zle i nieodpowiedzialne zarzadzanie

  Reply
 26. niesprawne hydranty

  podobna sprawa z hydrantami:
  http://www.gazetalubuska.pl/wiadomosci/slubice/art/7417663,byl-pozar-a-hydranty-nie-dzialaly-ludzie-sa-oburzeni-wojewoda-zarzadza-kontrole-wideo,id,t.html

  Reply
 27. pożar dworku w Leścach

  wtedy też straże musiały dowozić wodę ze 6 km, bo w pobliskim hydrancie nie było ciśnienia

  Reply
  • kolekcja

   Czyli mamy już następujące przypadki niedziałania hydrantów w gminie Garbów stwierdzone przy okazji pożarów w: Woli Przybysławskiej, Dworku w Leściach, w Karolinie, w Bogucinie no i ten ostatni w którym zginął człowiek w Gutanowie. I dopiero pod presją telewizji lubelskiej wójt łaskawie zarządza kontrolę hydrantów.

   Reply
 28. redakcja

  Gdyby ktokolwiek doświadczył osobiście lub był w posiadaniu informacji na temat prób oczerniania, wywierania niedozwolonej presji lub zastraszania kogokolwiek, a szczególnie pracowników urzędu gminy Garbów, w związku „aferą hydrantową” proszony jest o jak najszybszy kontakt z redakcją – tel. 695 324 999 – e-mail: redakcja@naszgarbow.pl

  Reply
 29. kolejny pożar

  „W sobotę wieczorem spłonął dom mieszkalny ……… z ul. Szkolnej w Garbowie.”
  http://garbow.parafia.info.pl/?p=main&what=161
  Remiza przy domu i dom się spalił /…/ Dom pewnie drewniany, szkoda ludzi.
  Współczuję rodzinie 🙁

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top