Aktywny udział w kulturze prowadzi do postawy otwartej, tzn. twórczej…

Kultura określana jest jako ogół wytworów ducha ludzkiego. Wedle papieża Jana Pawła II kultura „jest tym, przez co człowiek, jako człowiek staje się bardziej człowiekiem: bardziej »jest« […]. Człowiek i tylko człowiek jest sprawcą i twórcą kultury; człowiek i tylko człowiek, w niej się wyraża i w niej się potwierdza” (PUN, nr 7).

Bezpośrednie obcowanie z malarstwem, poezją, architekturą, muzyką oraz z osobami, które uprawiają naukę, tworzą sztukę, sprawują opiekę duchową i moralną nad człowiekiem, wywiera w sumie liczący się wpływ na stosunek jednostki do mass mediów. Jeżeli udział danego człowieka w kulturze jest aktywny i zaangażowany, wtedy jego stosunek do mediów staje się krytyczny, wymagający, a nawet reformatorski. Gdy natomiast kultura nie oddziałuje na życie duchowe, moralne i społeczne człowieka, wtedy staje się on szczególnie podatny na działania mediów, a nawet ulega ich zniewalającemu wpływowi.

Istnieje związek między postawami jednostki wobec dzieł sztuki a jej postawami wobec mass mediów. Aktywny udział w kulturze prowadzi do postawy otwartej, tzn. twórczej, ta zaś spełnia wyjątkowo doniosłą funkcję w prawidłowym odbiorze mass mediów.

Bp Adam Lepa

Pedagogika mass mediów

Podziel się artykułem na: Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someone

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top