3.03.2014 – Wójt Firlej odmawia wprowadzenia jawnego rejestru faktur i umów

Wójt Gminy Garbów, Kazimierz Firlej odmawia wprowadzenia jawnego rejestru faktur i umów. Podczas Sesji Rady Gminy, na ponowione zapytanie Radnej Agnieszki Nalewajek dotyczące utworzenia w Gminie Garbów podobnego rejestru, Wójt poinformował, że nie zamierza wprowadzać wnioskowanego rozwiązania. W swojej wypowiedzi stwierdził on, że: „nie będziemy się coraz bardziej zagłębiali w biurokrację” oraz że „nie ma takiej potrzeby”…

Wójt Firlej w swoim wystąpieniu zupełnie nie odniósł się do faktu, że część radnych i mieszkańców taką potrzebę wyraźnie dostrzega i co więcej, jej zrealizowanie uważa za gwarancję realnej jawności i skutecznej obywatelskiej kontroli wydatków publicznych. Jak można wywnioskować z wypowiedzi Wójta Firleja, bez wyraźnego przymusu prawnego nie zamierza on respektować, ani też dalej rozważać społecznych oczekiwań w tej kwestii.

Obecnie nie pozostaje radnym inna droga niż ta polegająca na stworzeniu takiego „wymaganego” prawnego przymusu i jednoznaczne nałożenie na Wójta obowiązku zrealizowania tego prostego pro-jawnościowego rozwiązania, które wprowadza coraz więcej gmin w Polsce. Rozwiązanie to jest gwarantem 100% przejrzystości finansów gminnych i ma nieocenione znaczenie dla rozwoju lokalnej wspólnoty samorządowej. Sprawa ta, jako niezwykle istotna, będzie miała z pewnością swoją dalszą dramaturgię podczas obrad Rady Gminy Garbów.

autor: rec

Podziel się artykułem na: Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someone

Komentarze do: “3.03.2014 – Wójt Firlej odmawia wprowadzenia jawnego rejestru faktur i umów

 1. persodrom Post author

  Czyli jak można sprawdzić jak wydawane są publiczne pieniądze?
  Widać nie smakuje jawność tej władzy? Drążmy temat do skutku. To musi być wprowadzone. Kto to blokuje ten znaczy ma coś do ukrycia.

  Reply
 2. Am

  „…jednoznaczne nałożenie na Wójta obowiązku zrealizowania tego prostego pro-jawnościowego rozwiązania, które wprowadza coraz więcej gmin w Polsce…” – poproszę o informację jakie gminy w Polsce wprowadziły takie rozwiązanie. Oczywiście w ramach rzetelności dziennikarskiej.

  Reply
  • Jawność

   Takie rejestry utworzyły i opublikowały m.in. takie podmioty jak: Urząd Gminy Kęty, Starostwo Powiatowe w Wadowicach, Starostwo Powiatowe w Miechowie, UM Zawoja + j. organizacyjne, UG Słaboszów, UM Proszowice, Urząd Miasta Stołecznego Warszawy, Urząd Miasta Szczecin, Ministerstwo Obrony Narodowej, Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego, UM Katowice, Muzeum Powstania Warszawskiego, …i dziesiątki innych jednostek.

   http://dostep.jawne.info.pl/dip/wykaz-rejestry-umow

   http://ochrona.jawne.info.pl/2013/11/30/z-ogolnopolskiego-frontu-walki-o-publikacje-rejestrow-umow/

   Reply
 3. PIotr

  Nie jest prawdą to, co mówi wasz wójt, że Lublin nie ma rejestru umów. Lublin ma rejestr umów i go od dawna prowadzi, tyko że go nie upublicznia na stronie internetowej tylko na wniosek każdego zainteresowanego. Ale rejestr istnieje!

  Reply
 4. Słupsk

  Ostatnio rejestry umów udostępnił Urząd miasta Słupsk
  http://gryf24.pl/tag/rejestr-umow-slupsk/

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top