„Zginęli tylko dlatego, że byli Polakami” – 73. rocznica ludobójstwa na Wołyniu

W okresie od lutego 1943 r. do początku 1944 r. na terenie Kresów Wschodnich nacjonalistyczne oddziały banderowców ukraińskich wraz ze wsparciem ludności ukraińskiej wymordowało nawet do 200 tys. Polaków. Do dziś niewygodna prawda historyczna nie została należycie wyjaśniona i upamiętniona. Jak doszło do tej rzezi – wyjaśnia historyk dr Dariusz Kucharski.

Sytuacja, jaka miała miejsce między Polakami i Ukraińcami w czasie II wojny światowej, a dokładnie ludobójstwo dokonywane przez banderowców wraz z ludnością ukraińską, zasługuje na pełne potępienie – podkreśla dr Dariusz Kucharski i zaznacza, że ta działalność miała zdecydowanie charakter ludobójczy.

To była celowa likwidacja polskiej wspólnoty, grupy etnicznej i wyznaniowej, a to oznacza, że doszło tam do ludobójstwa – zaznacza dr Kucharski.

Od początku II wojny światowej Ukraińcy podjęli antypolskie działania. Nasiliły się one po tym, jak Niemcy zaatakowały sowietów. Kiedy III Rzesza zaatakowała ZSRR doskonale wiedziała o tym, że Ukraińcy dokonywali ludobójstwa na ludności polskiej i nie reagowali na to. Można nawet powiedzieć, że otrzymali oni przyzwolenie na takie działania – mówi dr Kucharski.

Od początku 1943 r. można było dostrzec na terenach kresowych, szczególnie na terenie Wołynia, ludobójcze działania stosowane przeciwko ludności polskiej. Były to napady na polskie wsie i osady. Było to bestialskie mordowanie Polaków bez względu na wiek i płeć – wskazuje historyk.

Mordowali wszystkich od niemowląt do starców, bez względu na to, czy byli to mężczyźni czy kobiety. Było to wymierzone głównie w ludność cywilną i całkowicie bezbronną. Formy mordowania były wręcz niewyobrażalne. To co wyczyniali Sowieci i Niemcy nie dorównywało temu, co robili banderowcy ukraińscy. Według wielu wspomnień pojedynczych osób, które się uratowały, wyraźnie wskazywana jest trauma na to, co zobaczono. Obcinano kobietom piersi nożami, niemowlęta i małe dzieci przybijano nożami do drzwi i drzew, obcinano kończyny, odrąbywano głowy… Można naprawdę długo wymieniać w jak bestialski sposób nasi rodacy zostali mordowani – mówi dr Kucharski.

więcej

źródło: radiomaryja.pl

Podziel się artykułem na: Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someone

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top