Wójt Firlej odmawia ujawnienia listy prac zlecanych w trybie bezprzetargowym…

Dnia 10 marca 2017 Wójt Gminy Garbów Kazimierz Firlej wydał negatywną decyzję administracyjną i tym  samym odmówił udzielenia informacji publicznej na temat prac, robót i usług realizowanych przez Gminę Garbów w trybie bezprzetargowym. Decyzja ta wpisuje się w ciąg innych decyzji wójta Firleja, które w praktyce blokują jawność i przejrzystość finansów publicznych w gminie Garbów.

Wcześniej mieliśmy już odmowy wprowadzenia jawnego rejestru faktur i umów, ujawnienia listy delegacji wójta, kosztów obsługi cateringowej czy tak prozaicznej rzeczy jak stan licznika samochodu służbowego wójta.

 

Podziel się artykułem na: Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someone

Komentarze do: “Wójt Firlej odmawia ujawnienia listy prac zlecanych w trybie bezprzetargowym…

 1. cura

  Czy gmina i wszelkie wpływy do gminnego budżetu są własnością wójta? To pieniądze wszystkich mieszkańców.
  Odwołajcie się od tego pisma!.

  Reply
 2. Robert Post author

  Problem jest taki, że wójt jest w istotnym sporze z mieszkańcami. Neguje on to, co jest podstawą czyli jawność. Blokowanie przejrzystości finansów to oznaka głębokiej choroby, jaka od lat toczy garbowski samorząd. Trzeba pamiętać co działo się tutaj już w 2004 roku. gdy księgi rachunkowe były prowadzone z naruszeniem podstawowych przepisów.

  Tak opisała to kontrola Regionalnej Izby Obrachunkowej.
  „Księgi rachunkowe prowadzone są z naruszeniem podstawowych zasad określonych w przepisach art. 24 i 13 ustawy o rachunkowości, tj.: rzetelności, bezbłędności, sprawdzalności, bieżącego prowadzenia oraz kompletności. Ustalenia kontroli wskazują, że prowadzona rachunkowość nie zapewnia rzetelnego i jasnego przedstawienia sytuacji majątkowej i finansowej, a więc nie spełnia podstawowych wymogów, określonych w art. 4 ustawy o rachunkowości.” (RIO – II – 60/100/2004)

  Zresztą polecam cały ten tekst dotyczący wójta pt. „To wszystko prawda”.
  http://naszgarbow.pl/wp-content/uploads/2014/11/Wszystko-to-prawda.-NaszGarbow.pdf

  Reply
 3. wyniki kontroli nie skłaniają do zaufania Post author

  Jeżeli ktoś chce wierzyć bez oglądania szczegółów na temat wydatków realizowanych przez wójta to nikt mu tego nie broni. Ja pamiętam jednak takie zapisy pokontrolne z poprzednich lat. Oszukiwano nawet organ kontrolny mówiąc, że się naprawiło nieprawidłowości, a wcale się tego nie robiło. To jest zgroza, która nie zachęca do łatwego zaufania. Przebudzenie mile widziane! Radni powinni bezwzględnie zobowiązać wójta do podjęcia działań na rzecz całkowitej przejrzystości finansów.

  Kilka przykładów z kontroli:

  „…kontrola ujawniła szereg nieprawidłowości, które stwarzają zagrożenie dla prawidłowego funkcjonowania kontrolowanej jednostki, w tym dla jej gospodarki finansowej.”

  „W zakresie gospodarki kasowej stwierdzono m.in. wypłacenie z kasy gotówki osobie nieuprawnionej do jej odbioru na łączną kwotę 1.719,92 zł.”

  „W zakresie wydatków bieżących i majątkowych wystąpiło szereg nieprawidłowości, w tym m.in. ponoszenie wydatków na cele niebędące zadaniami publicznymi oraz nieprawidłowe ustalanie wynagrodzeń pracowników Urzędu Gminy. Istotnym zaniedbaniem jest przekroczenie w 2004 r. planu finansowego Urzędu Gminy na kwotę 12.294 zł, a także zaciągnięcie w 2003 r. zobowiązania pieniężnego na modernizację oczyszczalni ścieków w Garbowie, przekraczającego plan wydatków budżetowych na kwotę 174.940,02 zł.”

  „Kontrola ujawniła, że dotychczas nie wywiązał się Pan z ustawowego obowiązku przeprowadzenia kontroli przestrzegania przez wszystkie gminne jednostki organizacyjne procedur kontroli finansowej.”

  „Wójt gminy – będąc odpowiedzialnym za całość gospodarki finansowej, w tym za wykonywanie określonych ustawą o finansach publicznych obowiązków w zakresie kontroli finansowej – nie ustalił kompletnych procedur kontroli, a także nie wykonał części wniosków pokontrolnych zawartych w wystąpieniu pokontrolnym RIO-091/50/2001 z 23 maja 2001 r.”

  itd, itd…. jest tego sporo
  cały dokument tutaj: http://www.old.lublin.rio.gov.pl/kontrole/jst/Garbow/gmina/2004/wystapienie/tekst.htm

  Reply
 4. do sądu

  to co sądu nie ma na nich, przecież to publiczne pieniądze nas wszystkich wydaje, a nie swoje….ciąg dalszy śpiewki, jakby tam się dobrać do tych finansów, to by się włos na głowie zjeżył, oby tylko pożaru nigdzie nie było przed końcem kadencji:)

  Reply
 5. Sąd Boży

  Niektórzy niestety i na Sądzie Bożym będą mówić, że wolą ciemność niż jawność, trzeba się za nich modlić, bo zbłądzili mocno, sami siebie skażą za to trwanie z uporem w kłamstwach.

  Reply
 6. S. Łucja Post author

  „Sprawiedli­wość Boża nie może dłużej znosić tryumfowania nikczemności i pogardy Jego świętych praw.” S. Łucja

  Reply
 7. Sobotni ogrodnik

  Przed chwilą spotkałem wójta Firleja w sklepie ogrodniczym. Zajechał tam służbowym Passatem, którego jak twierdził nie używał nigdy do celów prywatnych. Ciekawe czy artykuły ogrodnicze kupował na rabatkę przed Urzędem?

  Reply
 8. kilometrówki

  /…/. Ciekawe co tam uprawia ten nasz ogrodnik? Podjechał po sadzonki palmy na garbowską plażę czy może po nawozy bo samo urzędnicze szambo nie wystarcza na jego rabatki?

  Reply
 9. Wiwat 3 maj...

  Bez przejrzystych i jawnych finansów nie ma uczciwego samorządu. Warto o tym pamiętać w kolejną rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja.

  W Garbowie pod rządami obecnego włodarza łamana jest Konstytucja, która „gwarantuje” JAWNOŚĆ – niestety w naszej gminie tylko teoretycznie.

  Wójt Firlej powinien pamiętać o tym prowadząc świąteczny przemarsz. Bezwstyd i kpina z elementarnej przyzwoitości!!

  Reply
 10. Tomasz W.

  A tutejszy proboszcz chyba nie ma nic do tej wladzy, tak się z nimi dobrze czuje towarzysko, czyżby nie był zwolennikiem uczciwości????? Jak mają ludzie patrzeć na kościół jak się pleban ze złym wójtem układa? Odpowiedzcie sobie sami czy tak powinno być? Te obchody Konstyrucji to kolejna hucpa lokalnych wlodarzy i tyle. Znamy to, nic z tego w realnym zyciu nie wynika. Smutna refleksja:(

  Reply
 11. Żyjemy nadzieją

  Jakże pragniemy aby to „układanie” w końcu ustało i minął czas „ucisku”.

  „Badajcie co jest miłe Panu. I nie miejcie udziału w bezowocnych czynach ciemności, a raczej piętnując, nawracajcie.” Ef 5, 10-11

  Każdy wie, że łatwiej upomnieć biednego a może i chorego złodzieja bratków na cmentarzu niż upomnieć „wielkich” z tego małego gminnego światka, tych którzy latami okradają nas z prawa do informacji publicznej.

  Reply
 12. Cd św. Paweł

  I jeszcze św. Paweł w liście do Efezjan

  „Owocem bowiem światłości jest wszelka prawość i sprawiedliwość i prawda”
  Jeżeli tego owocu nie ma to pozostaje obłuda i hipokryzja czyli iluzoryczny kult, który obraża Boga, bo nie prowadzi do zmiany życia i dawania świadectwa prawdzie.

  Skutek jest taki jak dalej pisze św. Paweł:
  „O tym bowiem, co u nich dzieje się po kryjomu, wstyd nawet mówić. Natomiast wszystkie te rzeczy piętnowane stają się jawne dzięki światłu, bo wszystko, co staje się jawne, jest światłem…” itd, itd…

  Reply
 13. Toasz W.

  No tak, kiedy biedny kradnie bratki to jest nazwany złodziejem, choć może nie ma co jeść, a kiedy kradnie władza to nie naszą sprawą jest, Demokratycznie wybrana i pomaga pozyskać kasę na kościół (fundusze europejskie), więc niech sobie robi co chce….ale od bratków wara biedoto! spowiedź nieważna i do piekła. A wójt prosto do nieba pójdzie, bo ma poparcie uczonych w piśmie, rzec się chce faryzeuszy. Na wymioty się zbiera…..
  A może by się ktoś z hierarchii kościelnej zainteresował nędzą ludzi z Garbowszczyzny i nędzą moralną także rządzących nami.

  Reply
 14. nadzieja

  Potrzebne tutaj jest wiele modlitwy uproszenia o świętych kapłanów: „Jezu, Boże nasz i Zbawicielu, poślij do nas i całego ludu Swego prawdziwie świętych kapłanów, którzy by serca swoje mieli podobne do Twojego, a płonąc miłością świętą niczego w swym powołaniu nie szukali, jak tylko większej chwały Twojej i zbawienia ludzi. Czuwaj nad nimi na każdym miejscu i strzeż ich od wszelkich niebezpieczeństw, które by zagrażały ich cnocie i osłabiały w nich miłość powołania kapłańskiego i jego boskiego posłannictwa. Żyj w nich jako w swoich zastępcach i upodobnij ich do Siebie tak doskonale, abyśmy w nich widzieli Ciebie i Twoją miłość przez ich serca odczuwali, a z ich ust słyszeli słowa Twojej pociechy, a z ich rąk mieli Twoje błogosławieństwo”.

  Reply
 15. Siennicą pod prąd Post author

  W Siennicy nieźle piszą. Polecamy. Można się pośmiać i popłakać nad Ojczyzną
  „Podsłuchane w gabinecie Starosty….z przymrużeniem oka. Rower.”
  http://www.dziennik-siennicy.pl/?p=568

  Reply
 16. wszystko będzie odkryte Post author

  „Nie ma niczego zakrytego, co by nie miało być odkryte”.
  Wszyscy podlegamy tym słowom. I Pan Kazio z towarzystwem również. To kwestia czasu.

  Reply
 17. IXTHYS

  Pan Jezus do Vassuli

  Posługuje się on (Szatan) wiele razy nędznymi duszami, chcąc zmusić Mój Głos do milczenia, potępiając Łaski, których udziela Mój Święty Duch, a przez to raniąc Moje Ciało i sprawiając, że jest nie do poznania. Ukrywając się za obłokiem ciemności, dusze te stają się Mistrzami Zła i Próżności, odmawiają zrozumienia Moich Dróg. Ludzie ci są ciężarem dla Mojego Serca. Bez obawy przychodzą do Mnie, próżni, z pustymi rękami. Kpią sobie z Obietnicy. Jeszcze jeden raz wkładają w Moją Prawicę trzcinę, wyśmiewając Mnie, potem biorą Mi ją z Ręki, żeby Mnie nią bić po Głowie. Następnie upadają na kolana, oddając Mi cześć, żeby ludzie mówili o nich dobrze poza kościołem. Te świętokradztwa krzyżują Mnie ponownie każdego dnia. Wiele razy ciągną Mnie na Kalwarię. Nienawidzą Mnie bez powodu. Ach! Moje dzieci… Ci ludzie zamienili Moje Oczy i Oczy Mojej Matki w wieczne źródło…

  Reply
 18. wójt łamie Konstytucję RP

  Mamy prawo wiedzieć.
  art. 61 Konstytucji RP

  Obywatel ma prawo do uzyskiwania informacji o działalności organów władzy publicznej oraz osób pełniących funkcje publiczne. Prawo to obejmuje również uzyskiwanie informacji o działalności organów samorządu gospodarczego i zawodowego, a także innych osób oraz jednostek organizacyjnych w zakresie, w jakim wykonują one zadania władzy publicznej i gospodarują mieniem komunalnym lub majątkiem Skarbu Państwa.

  Skoro nie można tego w praktyce zrealizować to każdy obywatel może powiedzieć, że wójt łamie Konstytucję RP

  Na dodatek robi to w mojej opinii bezwstydnie. Najwyraźniej chce coś ukryć.

  Reply
 19. Sumliński rozmawia z Masą w 4 oczy Post author

  Zobaczcie rozmowę Sumlińskiego z Masą. Absolutny hit.
  https://www.youtube.com/watch?v=2MM9B3Ep5iw

  Reply
 20. walka z mafią urzędniczą

  Jawność stopniowo rozkłada każdą mafię czy quasi przestępczy pół formalny układ. Dlatego tak się przed tym niektórzy bronią.

  Zmiany w prawie powinny iść ku całkowitej i obowiązkowej jawności życia publicznego tak, żeby obywatele nie musieli wydzierać informacji urzędnikom przez sądy itp, ale żeby urzędnicy byli prawnie zobowiązani do jawności z mocy szczegółowej ustawy. Nieprzestrzeganie takiej ustawy powinno łączyć się automatycznie z utratą stanowiska.

  Reply
 21. pamiętaj

  „Dopóki żyjesz, możesz wszystko naprawić, tylko chciej skorzystać z łaski, którą ci daje ten Najlepszy Ojciec, Pan Bóg”, „Czyń teraz tak, byś nie żałował przy śmierci” Sł. B. Rozalia Celakòwna.

  Reply
  • Światło w ciemności

   Każdy więc ma szansę zmienić z Bożą pomocą bieg swojego życia nadając mu nowy, lepszy, prawdziwy kierunek. Taki, który będzie budowaniem na skale a nie przesypywaniem piasku. Tego sobie i innym życzę.

   Reply
 22. rekole

  Syr 5, 3-8 –
  Nie mów: «Któż ma nade mną panować?»Albowiem Pan z całą pewnością wymierzy [ci] sprawiedliwość.
  Nie mów: «Zgrzeszyłem i cóż mi się stało?»Albowiem Pan jest cierpliwy.
  Nie bądź bez obawy co do przebaczenia,byś miał dodawać grzech do grzechu.
  Nie mów: «Wielkie jest Jego miłosierdzie,zgładzi mnóstwo moich grzechów!»
  U Niego bowiem jest miłosierdzie, ale i gniew,a na grzeszników spadnie Jego zapalczywość.
  Nie odwlekaj nawrócenia do Panaani nie odkładaj z dnia na dzień;nagle bowiem gniew Jego przyjdzie i zginiesz w czasie odpłaty.
  Nie polegaj na bogactwach niesprawiedliwie nabytych, nic ci bowiem nie pomogą w dniu klęski.

  Reply
  • Amen

   Te słowa są ostrzeżeniem i jednocześnie niosą nadzieję. Zło nie wygra, nadejdzie jego kres. Póki jeszcze jest czas należy stawać po stronie prawdy i dobra. Pan Bóg nie zwleka, chociaż nam się wydaje, że zwleka. Bóg jest cierpliwy i nie pragnie zguby grzesznika, lecz jego nawrócenia. We właściwym czasie wymierzy sprawiedliwość. Nie marnujmy więc czasu miłosierdzia, które nieustannie nas nam się ofiaruje w doczesności.

   Reply
 23. Mikołaj Rej

  „A tak dzisia ludzie prości
  Ważą się rozlicznych złości
  A mało o Boga dbają,
  Gdy się z plebanem zjednają,
  Bo się ten dobrze nie wściecze;
  Bóg nikomu nic nie rzecze.”

  Z „Krótkiej rozprawy między panem, wójtem a plebanem”

  Reply
 24. skandal trwa Post author

  Skandal braku jawności w gminie Garbów ciągle trwa.
  Wójt łamie jedną z podstawowych zasad życia publicznego – zasadę jawności i przejrzystości działań organów publicznych.

  Reply
 25. Ku przestrodze zwalczającym światło

  Wszyscy, którzy blokują dostęp światła do gminy lub w jakikolwiek sposób organizują lub wspierają lokalne siły złego powinni zobaczyć te filmy – ku przestrodze. Jeżeli będą szli dalej tą drogą, to przegrają swoje życie. Opamiętajcie się. Maryjo ratuj dusze.

  https://youtu.be/vCOB-XWhdgo

  https://youtu.be/bihSpc9luLw

  Reply
 26. Nagrody

  A co z tym tematem w Garbowie?
  http://www.portalsamorzadowy.pl/praca/nagrody-w-urzedach-kogo-obowiazuja-przepisy-o-dostepie-do-informacji-publicznej,88378.html

  Reply
 27. finanse szkół Post author

  Czy ktoś poza urzędnikami wójta tak naprawdę kontroluje pieniądze, które przepływają przez szkoły podlegające wójtowi Firlejowi? Takie pytanie.

  Reply
 28. Lobbyści Post author

  CIEKAWE Zarządzenie wójt w sprawie lobbingu w gminie

  Zarządzenie 35.2016 Wójta Gminy Garbów z dnia 30 czerwca 2016 roku w sprawie sposobu postępowania przy załatwianiu spraw z zakresu działalności lobbingowej.

  https://uggarbow.bip.lubelskie.pl/index.php?id=328&p1=szczegoly&p2=1197799

  Reply
 29. Konopie w Gminie Garbów Post author

  Wniosek lobbysty odnośnie zezwoleń na uprawę konopi włóknistych w Gminie Garbów

  https://uggarbow.bip.lubelskie.pl/index.php?id=328&p1=szczegoly&p2=1299470

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top