Wójt gminy Łuków stanie przed sądem

Mariusz Osiak, wójt gminy Łuków, będzie miał proces. Chodzi o przekroczenie uprawnień i poświadczenie nieprawdy w dokumentach.
Sąd Okręgowy w Lublinie uchylił korzystną dla samorządowca decyzję umarzającą postępowanie.

– W materiale dowodowym pojawiają się niejednoznaczności, sytuacja wymaga oceny – mówi Artur Ozimek, rzecznik Sądu Okręgowego w Lublinie. – SO uznał, że te rozbieżności trzeba wyjaśnić na rozprawie.

Jak pisaliśmy wcześniej, wójt gminy Łuków został oskarżony o przekroczenie uprawnień w celu osiągnięcia korzyści majątkowej dla jednego z właścicieli gruntu w miejscowości Gołąbki. Prokuratura uważała, że poświadczył nieprawdę w dokumentach dotyczących wykonania remontu drogi w Gołąbkach. Według niej grunt pod drogą w całości należał do gminy Łuków. W rzeczywistości jednak około 55 metrów drogi powstało na prywatnej działce miejscowego rolnika. Kolejny zarzut dotyczył podpisania z właścicielem działki umowy o użyczeniu terenu na budowę drogi z wcześniejszą o kilka miesięcy datą. Akt oskarżenia powstał pod koniec maja ub. roku.

Mariusz Osiak przekonywał, że nie miał świadomości, że plac pod budowę nie stanowił wyłącznej własności gminy. Jego adwokat zaś podkreślał, że nie wykazano, iż wójt działał na szkodę interesu publicznego lub prywatnego. Sąd Rejonowy w Łukowie przychylił się do jego wniosku i 27 stycznia umorzył sprawę ze względu na znikomy stopień szkodliwości zarzucanych wójtowi czynów. Uzasadniając postanowienie sąd stwierdził, iż w dokumentach podpisywanych przez wójta nie było informacji, że zamówienie obejmuje także wykonanie prac na działce nienależącej do gminy.

– Oskarżony nie miał świadomości, iż dokumenty sporządzone przez pracowników Urzędu nie w pełni odzwierciedlają rzeczywisty stan rzeczy i mając do pracowników pełne zaufanie, podpisał specyfikację oraz ogłoszenie. Dopiero jesienią oskarżony Osiak zorientował się, że inwestycja w części przebiega przez działkę prywatną. Chcąc uporządkować sprawy związane z budową drogi w Gołąbkach, zawarł wówczas z Tomaszem N. umowę użyczenia działki, którą antydatował, aby zachować chronologię w dokumentacji przedsięwzięcia inwestycyjnego – argumentuje sąd.

czytaj dalej

źródło: pogotowiedziennikarskie.pl

Podziel się artykułem na: Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someone

Komentarze do: “Wójt gminy Łuków stanie przed sądem

 1. grosz

  No dobrze, ale jaki to ma związek z Garbowem? Portal lokalny to lokalny a nie kolejny tvn.

  Reply
 2. Robert

  Po pierwsze to redakcja decyduje, jakie wiadomości zamieszcza i jaki profil informacyjny rozwija, a po drugie serwis lokalny nie wyklucza informowania o sprawach lokalnych innych gmin. Wprost przeciwnie. Ludzie muszą uczyć się od siebie nawzajem. Problemy są podobne. Najczęściej uderzająco podobne. Trzeba się przyjrzeć czy u nas nie było podobnych przypadków. Pieniądze publiczne mają tę właściwość, że „lubią” przechodzić w sposób ukryty do kieszeni prywatnych.

  U nas przykład zakupów wody czy braku skutecznej egzekucji podatków od warszawskiej spółki jest tego najlepszym przykładem. Proceder trwa od wielu lat!!

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Top